Patenty společností tvoří 30 % ceny telefonů

patent

Každým rokem se setkáváme s novými vlajkovými loděmi různých výrobců, kteří, jak už to bývá bohužel pravidlem, každoročně navyšují ceny telefonů. Před cirka 4 lety jsme mohli nejlepší telefon na trhu od předního výrobce smartphonů pořídit za cirka 11 000 Kč, dnes už high-end telefony atakují hranici 20 000 Kč.

patenty

Za navyšování cen samozřejmě může spousta věcí, avšak podle studie viceprezidenta Intelu Anna Armstronga a dvou patentových žalobců Joea Muellera a Tima Syretta vyplývá, že za 30 % ceny telefonu mohou patenty společností. Ve zprávě se píše, že pokud si pořídíme telefon za 400 dolarů, 120 dolarů připadne na poplatky pro vlastníky patentů jiných firem. Studie také upozorňuje na to, že průměrná cena telefonu v roce 2012 byla 450 dolarů, ale v poslední době klesla na 375 dolarů.

Pro příklad je ve zprávě uvedena LTE konektivita, za kterou musí výrobci telefonů platit 60 dolarů, aby mohli využívat komponenty, které LTE konektivitu podporují. Skutečná cena je však jen 12 dolarů. Součástky pro LTE komponenty tak díky patentům stojí 5x tolik. Není proto divu, že se poté setkáváme s cenami telefonů, které nám vyrážejí dech a mnohdy je jejich cena i klidně třikrát vyšší než skutečná výrobní cena.

patenty

Patentová mánie však v brzké době jistě neskončí, a tak se závratného snižování cen jen tak nedočkáme. Naděje tu přeci ale jen je, protože například Apple a Google nedávno ukončily veškeré spory a společně pracují na patentové reformě.

Zdroj: phonearena

Mohlo by vás zajímat

Google

Google vyhrál patentový soud s Oraclem

Zprávičky Libor Šedivý Libor Šedivý
1 min. uložit na později

Komentáře (8)