Ohebný telefon: Chystá se na MWC překvapení?

Ohebný telefon

Když se řekne ohebný telefon, většině se asi vybaví sci-fi video, které před několika lety vydal Samsung. Tak daleko zatím v technologiích nejsme, ale minimálně telefonu se stejnou technologií bychom se mohli dočkat již tento rok. Naznačují to indicie v posledních týdnech.

Ohebný telefon jako překvapení veletrhu MWC?

Vše začalo již v roce 2011, když Samsung poprvé ukázal světu svou technologii, pomocí které se dá ohýbat displej telefonu. Už v té době měl poměrně dobré vlastnosti, po více než sto tisících ohnutích, ztratil displej pouze 6% svého jasu. Jednalo se o prototyp, o kterém jsme pak chvíli neslyšeli. Samsung potají pracoval na vylepšování. Za rok již měl poprvé telefon s ohebným displejem vyjít na trh, jenomže měl problémy, takže byl odložen o rok. Uběhl ale další rok a opět jsme se telefonu na trhu nedočkali.

Amazing Screen Technology : Samsung Flexible AMOLED

Amazing Screen Technology : Samsung Flexible AMOLED

Místo toho vyšlo další video, které ukazovalo, jak jednou mohou vypadat chytrá zařízení. A také se ukázal nový prototyp, který se nazývá Youm. Nicméně i při ukázání bylo jasné, že na trh není telefon vůbec připraven. To potvrdily další problémy s výrobou, kdy se telefon nedařilo pořádně ochránit proti vlhkosti.

Nejblíže, jak se Samsung dokázal dostat k ohebnému telefonu, bylo v roce 2013 s vydáním telefonu Galaxy Round, který měl mírné zahnutí displeje. Oproti prototypům ale úplně minimální. O rok později se pak přidalo i LG se svým G Flex telefonem. Od té doby jsme už jen viděli ohnutí okrajů displejů, jako to má například Galaxy S7 Edge. To je zatím hodně daleko od prvotních prototypů. Na veletrhu MWC by se to ale mohlo změnit. To, že se tam neukáže Galaxy S8 již víme, Samsung si ale pravděpodobně připravil eso v rukávu. To je známé pod názvem Project Valley.

Project Valley

Když se zaměříme na to původní ohýbání displeje, tak kolem něj byl klid až do poloviny roku 2015, kdy se poprvé začalo mluvit o ohýbacím telefonu pod kódovým označením Project Valley. Telefon má mít dva displeje, které budeme zavírat podobně jako knížku. Odhalen měl být minulý rok, očividně se ale tak nestalo.

Samsung Display rollable OLED prototype

Samsung Display rollable OLED prototype

V posledních měsících se ale stále více a více skloňuje tento ohebný telefon. Měl už dokonce dostat jméno, a to Samsung Galaxy X. První ukázky bychom se měli dočkat právě na nadcházejícím veletrhu MWC 2017. V půlce minulého roku Samsung ukázal na živo displej, který se doslova roluje, přesně jako jsme mohli vidět na konceptech. Displej ale neměl dotykovou vrstvu, což je pro použití v chytrých telefonech klíčové. Chvíli poté se objevily spekulace, že rovnou přijdou dva telefony. Jeden bude mít v základu 5“ displej, který se bude dát rozevřít až na 8 palců. Tím druhým by pak měl být telefon, který se bude otevírat a zavírat jako klasická véčka. K tomuto telefonu už jsou i patenty. U telefonu je největší problém v samotném ohýbání, konstrukce musí vydržet tlak, který na něho bude kladen po čas ohýbání.

ohebný telefon samsung

Ohebný telefon by měl vyjít ještě tento rok

V posledních týdnech se to hemží zprávami a spekulacemi o chystaném ohebném telefonu. Na spočítání všech spekulací, které se v posledních týdnech objevily, téměř nestačí ani obě ruce. Otázkou je také to, kolik z nich je pravdivých. Nicméně jedno je téměř jasné, ohebný telefon je hodně blízko odhalení.

Ohebný OLED displej

I další společnosti vyvíjí

Samozřejmě Samsung není jediný výrobce, který se snaží vyrobit ohebný displej. Jednou zmíněné LG kromě série LG G Flex pracuje také na mnohem více ohebném displeji, alespoň jak ukázaly patenty z minulého roku. V půlce minulého roku ukázalo také Lenovo svou verzi ohebného telefonu, který by se mohl nosit například kolem ruky jako takové velké hodinky.

A co vy? Těšíte se na ohebné telefony, nebo si myslíte, že je to slepá ulička?

Zdroje: androidauthority.com, techradar.com, pocket-lint.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)