Spustili jsme nový Svět Androida. Změn je tolik, že jej budete milovat, nebo nenávidět.

Nový web - spuštění

Svět Androida patří mezi TOP 3 největší magazíny u nás zaměřené na chytré telefony. Na trhu jsme už 8 let a každý měsíc svým čtenářům zobrazíme více jak 4,5 miliónů stránek. S velkou návštěvností jde ruku v ruce ale i velká zodpovědnost. Mobilní svět se vyvíjí raketovým tempem, a proto abychom i my udrželi krok s dobou, inovujeme a přibližně každé dva roky prochází web redesignem. Někdy se jedná pouze o aktualizaci vzhledu, jindy přibudou nové funkce. Letos jsme to ale vzali pořádně od podlahy a předělali web Svět Androida od úplného základu. Dalo by se říct, že nezůstal kámen na kameni.

Když jsme se před více než rokem rozhodovali, zdali a kam posuneme online magazín Svět Androida, zvolili jsme následující postup. Sepsali jsme si vše, co nás štve u nás, ale i na jiných webech a řešení těchto problémů mám posloužilo jako první zadání. Absolvovali jsme několik školení a průzkumů trhu a přizvali si na pomoc ty nejlepší z oboru. Superkodeři nám pomohli lépe pochopit, jak fungují moderní prohlížeče. Honza Kvasnička nás inspiroval a pomáhal krotit myšlenky z pohledu UX (User Experience). Pavla Ungra, jsme povolali jako těžké kladivo na SEO :) (Search Engine Optimization). Velkou inspirací jste pro nás byli ale i vy, čtenáři Svět Androida a vaše návrhy na vylepšení. Na začátku jsme celý koncept „nového“ Světa Androida dlouhé týdny konzultovali na papíře a tehdy padlo rozhodnutí. Půjdeme úplně novou cestu. Web musí být rychlý, jednoduchý a s maximální mírou prouživatelského přístupu.

Svět Androida patří mezi TOP 3

Srovnali jsme údaje z NetMonitoru a data z Google Analytic webu Svět Androida a byli příjemně překvapeni. Co do počtu zobrazených stránek za měsíc se Svět Androida řadí mezi TOP tři největší weby s mobilní tématikou u nás.

Kód, který poháněl Svět Androida, jsme zahodili a napsali až na výjimky úplně od začátku. Většinu grafiky, kódů, testů a debugování jsme si dělali, jak se říká „in-house“, pomocí vlastního týmu, který se stará o běžný provoz Svět Zítřka už nějaký ten pátek. S redakčním systémem, nám pomáhal WordPress specialista Jakub Kadeřávek. Pokud náhodou náš „in-house“ tým ještě neznáte a zajímá vás, kdo se pod tímto označení skrývá, jsem to já Petr Mišák (zakladatel) – vize redesignu, koordinace, serverová optimalizace, testování. Petr Michal – kompletní programování. Tomáš Očadlý – grafika, UX, kódování vzhledu.

Nový web – náhled

 

Na jakých základech jsme nový web postavili a proč?

Každá věc, kterou v životě děláte, by měla mít nějaký smysl a cíl. Proto jsme si na začátku stanovili pár jednoduchých pravidel, které budou určovat vizi nového online magazínu Svět Androida. Stěžejním cílem byla rychlost a jednoduchost webu. Co na webu být nemusí a nemá přínos pro uživatele, to jsme dali pryč. Kompletně jsme změnili a předělali přístup a zpracování reklamy, už žádné poposkakování stránek. Změnili jsme provázání obsahu, takže mnohem snadněji najdete příbuzná témata, která vás zajímají. Vyhledávání, funkční a relevantní. A v neposlední řadě je i řazení obsahu na stránkách. Změn je opravdu mnoho, některé vám prozradíme už teď, na některé vás necháme přijít sami a na některé se můžete těšit v blízké budoucnosti. Pojďme se ale blíže podívat na jednotlivé základní kameny „nového Svět Androida„.

Vzhled nového webu a UX

V dnešní době, kdy velká část populace začíná pro prohlížení internetu používat převážně mobilní zařízení je sice vzhled důležitý, ale mnohem důležitější je funkčnost. A to především na mobilních zařízeních tzv „mobile first“. Z webu jsme pro maximální jednoduchost a přehlednost odstranili všechny chlívečky. Pro oddělení jednotlivých části byl použit volný prostor – mezery. Snažili jsme se zachovat stejnou, nebo velmi podobnou logiku ovládání webu jak na mobilech, tak na stolních počítačích, ale zároveň zohlednit velikost displejů, dotykové ovládaní a další specifika, kterými se liší. Pokud jsme stáli před rozhodnutím, zdali nějakou věc, nebo funkcionalitu na web dát, či nikoliv, vždy se rozhodovalo podle toho: zdali je to užitečné pro čtenáře Svět Androida, či je to nezbytně nutné pro provoz projektu. No a škrtalo se a to hodně :)

Rychlost načítání je trend poslední doby

Rychlost načítání webových stránek je jeden z nejklíčovějších faktorů moderního webu. A je to logické. Informací je ve světe tolik, že nikomu se nechce čekat na načtení pomalých stránek. To raději zavřít a najít si to jinde. Navíc podíl mobilních zařízení neustále roste. Pomalé stránky, tak ve většině případů mohou být i datově objemné, což žere baterku i mobilní data. V poslední době je ale rychlost rozhodující faktor i pro vyhledávače, jako je například Google. Rychlejší stránky = rychlejší indexace a pozice pro a ve vyhledávačích = vy čtenáři si můžete dříve přečíst/najít článek, který vás zajímá a pravděpodobně vám jeho načtení sežere i méně mobilních dat a baterie.

Rychlost

Výrazně jsme změnili řazení obsahu

Obecně se věří, že obsah je král. Čili že pokud máte na webu kvalitní obsah, vše ostatní už přijde samo. Kvalitní obsah je sice velmi důležitý, ale to ostatní rozhodně samo nepřijde :). Navíc na internetu, obzvláště pak v oblasti chytrých telefonů, je informací tolik, že nám leze vrchem spodem a i ti nejzapálenější z nás mají co dělat aby stíhali sledovat vše. O mobilech dnes píše, kde kdo, nebo se o to alespoň snaží. Informace strašně rychle zastarávají = dnes vyjde jeden článek o super zařízení, po kterém ale po měsíci už ani pes neštěkne, protože jich na trh přijde X dalších. Prostě je to toho moc. Ve Svět Androida jsme se rozhodli pro jednoduché pravidlo. A to primární řazení obsahu podle kvality a ne podle času. Znamená to, že ty méně kvalitní kousky rychleji zapadnou a na očích vám tak zůstane jen to nejzajímavější. Kvalita článků Svět Androida vychází z interního algoritmu a řídí jej naše AI Sára. Mysleli jsme ale i na ty, co změny tohoto typu neradi, a tak pokud se na webu Svět Androida přihlásíte, můžete si ve svém profilu řazení obsahu globálně přepnout z „kvality“ na staré dobré řazení dle „času“.

Homepage Svět Androida je v tomto směru trochu hybridní výjimkou a obsah se na ní řadí jak podle kvality, tak podle času. Hned vysvětlím. Pro ty z vás, co k nám chodí velmi často, jsme úplně nahoře udělali „dlaždicové“ uspořádání článků, které se vždy řadí podle času. Od těch nejnovějších zleva doprava. Zbytek homepage, je ale již řazen podle kvality nehledě na to, jak si přepnete nastavení ve svém profilu. Všechny ostatní stránky ale vaše „custom“ nastavení již respektují. Pokud ale přece jenom toužíte mít jednu stránku, kde budou články seřazeny vždy a jen podle data. Od těch nejnovější po starší. Tak jako tomu bylo dříve na starém webu. Mysleli jsme na vás a udělali speciální stránku z označením „to nejnovější„.

Kvalita

Vylepšili jsme vyhledávání

Vyhledávání je jednou z nejdůležitější části webu a pomáhá mezi více než 20 tisíci články najít ten pravý. S novým redesignem jsme vyhledávání nejenom zrychlili, ale přidali i několik speciálních serverových technologií, které pomáhají vracet relevantnější výsledky. Zde asi slov netřeba, prostě to naše nové vyhledávání vyzkoušejte a dejte nám vědět, zdali funguje lépe :).

Vyhledávání

Nově sekce trendy

V hodní části stránky, hned pod menu jsme pro vás připravili úplně novou sekci. Trendy jsou něco mezi běžným obsahem a vyhledáváním. Najdete tu rychle se měnící trendy, které by vás neměly minout. Vše zase řídí interní AI Svět Androida jménem Sára. Pokud si stále nejste jistí, k čemu jsou „trendy Svět Androida“ dobré, ukážeme si to na příkladu. Jeden z výrobců X vydá nový telefon, konkurenční značka Y zareaguje a u svého půl roku starého telefonu zlevní cenu natolik, že si zaslouží vaši pozornost. Svět Androida pro vás tento zájem zachytí a automaticky promítne do trendů Svět Androida, tak abyste byli vždy v obraze.

Trendy

Reklama ano, ale jen ta, která neotravuje

Online reklama je hodně kontroverzní téma moderní doby. Někteří chápou, že je nezbytnou součástí existence většiny online projektů, někteří ji vidí jako satana, kterého musí za každou cenu vypudit. No pravda je někde uprostřed. Pokud by na webech nebyly žádné reklamy, pravděpodobně by většina ani neexistovala. Pro mnohé z nich může být reklama jediným zdrojem financování a placený obsah zatím moc nefunguje. Na druhou stranu, pokud vám všude vyskakují otravná okna, na webu je 2x více reklamy než obsahu a je tak náročná, že vám sežere data i baterku, chápeme. Pak je něco jako AdBlock zcela na místě a pravděpodobně bychom jej používali i my. Na novém Světu Androida, jsme si pro reklamu určili jednoduchá pravidla – reklama nesmí rušit, musí zapadat do celkového vzhledu stránky a smí být pouze na místech, kde může být i samotný obsah. Pokud to některá z pozic pro reklamu nebyla schopná splnit, jako třeba tzv. FullBrand, odstranili jsme ji. Z pohledu formátu budeme upřednostňovat tzv. nativní reklamu, před tou běžnou bannerovou. Obecně ale optimalizace reklamy na Světu Androida doznala velkých změn, kde velkou část jsme si zaintegrovali sami.

Reklama

Větší provázanost obsahu = rychlejší cesta k tomu nejzajímavějšímu

Jsme sice specializovaný Android portál, ale Android už dnes není ani zdaleka jen záležitostí smartphonu. Najdeme ho v hodinkách, televizích, hlídacích kamerách, dronech… Díky tomu že Android je opensouce, můžete ho při troše štěstí najít takřka v jakékoliv dostupné elektronice. Jak s tím souvisí obsah? Pokud vás zajímá jedno Android téma, třeba hodiny, je velká šance, že vás budou zajímat i další články na stejná, nebo podobná témata.  Proto jsme se nový Svět Androida snažili upravit tak, že na jedné stránce jsou pouze stejná, nebo velmi podobná témata.

Obsah článků jsme „vytunili“ – vzhled i nové formáty

Nejvíce času budete jako čtenáři pravděpodobně trávit v obsahu samotných článků. Upravili jsme je tak, ať se vám pohodlněji čtou. A to na mobilech, ale i běžných PC. Přímo do obsahu, jsme doplnili místa na zajímavé články s podobným tématem. Uhladili a zjednodušili vzhled některých doplňkových widgetů pro aplikace a samotné telefony. Rozšířili galerie, ať mohou lépe využívat prostor na monitorech a usnadní vám čtení. Přidali jsme ale i více informací o autorovi, případně kdy byl článek naposledy aktualizován. Mezi novinky patří i informace o tom, jak dlouho vám přibližně zabere článek přečíst, nebo možnost uložit si ho na později (níže popíšeme podrobněji). Vylepšení je ale mnohem více a dostalo se i na komentáře, kde můžete odpovídat ve více vláknech.

Design

Web se chová více jako aplikace a můžete číst i offline

Nativní Android aplikaci jsme před časem zrušili. Byla to velká škoda, ale dnes už víme, že to byl dobrý krok. Webové technologie šly za posledních pár let tak rychle dopředu, že umožňují webům stát se aplikacemi. Nasadili jsme PWA (Progressive Web Apps), které sebou přináší řadu výhod. Krom toho, že web dokáže lépe využívat prostředky vašeho prohlížeče, umožňuje rychlejší načítání, menší objem přenášených dat. Navštívené články se vám ukládají a můžete je číst i offline.

Offline režim

Nově se aktivně můžete zapojit i vy – vytunili jsme uživatelské účty, recenze i karmu

Pokud jste se dříve ptali, proč se na Svět Androida registrovat, jaké to má výhody, tak teď v tom budete mít mnohem jasněji. Registrace je rychlá (na několik kliknutí), zcela zdarma a krom možnosti komentovat články, nebo přidělovat karmu ostatním Android uživatelům, si budete moci vychutnat tyto vychytávky:

  • možnost vybrat si způsob řazení obsahu, buď podle kvality (default), nebo času
  • uložit si zajímavé články na pozdější přečtení
  • v přehledech zjistit, kdo s vašimi názory souhlasí a kdo ne (karma)
  • k vaším oblíbeným produktům přidat uživatelskou recenzi (Android katalog)
  • web vás může upozornit na nové komentáře u zajímavých článků
  • vyplnit si svůj veřejný profil, aby vás ostatní mohli lépe poznat
  • … na dalších „fičurách“ pracujeme :)

Vychytávky

Redesign je ale jen začátek. Jsme si moc dobře vědomi, že práce na kvalitním online magazín je proces, který nikdy nekončí. Teď ale Svět Androida díky úplně novým základům dovolí postavit se větším výzvám, realizovat vize a cíle mnohem rychleji. Máte nějaké nápady na vylepšení? Budeme rádi, když se o ně podělíte, nebo zahlasujete právě na této stránce. Za celý tým Svět Androida doufáme, že se vám nový web líbí alespoň z poloviny tak, jako nám a stane nezbytnou součástí vašich Android zařízení.

Hodnotíte „nový Svět Androida“ jako krok správným směrem? Co se vám líbí nejvíce?

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (239)