MyPhoneExplorer nabízí ovládání mobilu bez rootu!

mpe_01

Oblíbený software pro zálohování a synchronizaci kontaktů, kalendáře a dalších informací a souborů MyPhoneExplorer dospěl do verze 1.8.2. Ta nabízí jako novinku vzdálené ovládání zařízení s Androidem z počítače, a to bez nutnosti mít na tomto zařízení provedený root (stačí spuštěný klient MyPhoneExplorer a připojení přes USB).

hi 256 4 868ed054733b999e1be5de01c7c0bdb8ff183165
MyPhoneExplorer Client
FJ Softwaredevelopment
Verze 1.0.14 (10. 10. 2011)
Velikost 412 kB
1.5+

GQq+ind5n2gAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

Už předchozí verze nabízela možnost získávání snímků obrazovky (screenshotů) včetně automatického obnovování, ale to dost často hlásilo chyby, takže např. pro natáčení činnosti aplikace (tímto způsobem jsme pro vás testovali kapacitní stylusy) nebo ladění pro vývojáře se příliš využít nedala. Nyní bylo automatické obnovování vylepšeno a navíc byl doplněn mód pro ovládání zařízení z počítače přímo myší nebo klávesnicí (naleznete v menu Extras – Phonekeypad a Text input). Rychlost zobrazování v počítači je sice stále poměrně malá (odhadem 2-3 snímky za sekundu), ale displej zařízení vidíte v komfortní velikosti a můžete jej velice přesně ovládat myší. Podobně vkládání textů je z klávesnice mnohem pohodlnější než z displeje.

mpe_02

K čemu je to dobré?

Android proti předchozím mobilním systémům (Windows Mobile, Symbian, …) postrádá nebo donedávna postrádal některé funkce, které mohou být pro spoustu uživatelů užitečné. Jedná se o:

  • Vytváření snímků obrazovek (screenshotů) – chcete se pochlubit skórem ve hře svému kamarádovi, nahlásit chybu vývojáři, ukázat zákazníkovi vzhled prototypu, nafotit aplikaci do článku… U většiny zařízení je toto řešitelné připojením přes USB k PC a využití ADB interface, to je ale pro spoustu laických uživatelů neschůdné, nebo je dokonce problém sehnat vhodné ADB ovladače (část lowendových telefonů dokonce tuto podporu úplně postrádá). V každém případě je to méně komfortní než možnost udělat snímek obrazovky přímo v mobilu. Pokud podobnou aplikaci do svého zařízení nedal výrobce, bez rootu si uživatelé obvykle neškrtnou. Až nejnovější Android OS 4.0 Ice Cream Sandwich přináší snímání obrazovky přímo v zařízení v základu
  • Zobrazení pro hendikepované – uživatelé se slabším zrakem nebo omezenou motorikou si potřebují prostředí různým způsobem upravit. Android doposud postrádá univerzální řešení zvětšování obrazovky (jako má konkurenční iPhone), nebo změnu velikosti fontů bez rootu. Při zobrazení na monitoru počítače jako nabízí MyPhoneExplorer je snímek obvykle větší (počítačové monitory mají obvykle nižší DPI než mobily) a navíc se dá i toto zobrazení jednoduše zvětšit (např. funkce Lupa ve Windows, ve verzi 7 stačí stisknout klávesu Win a tlačítko plus nebo mínus na numerické klávesnici)
  • Komfortní ovládání – nejen hendikepovaní uživatelé uvítají možnost komfortnějšího a přesnějšího ovládání aplikací, nebo snazší zadávání textů (SMS, e-maily). Android ale v základu umožňuje bez rootu jen opačný směr, tj. ovládat jiný vzdálený systém (např. přes TeamViewer, VNC). Pozn.: Zadávání textů v MyPhoneExplorer je možné i při připojení přes Wi-Fi a BT (kdy nelze zobrazovat displej)

Výhody a nevýhody

Potenciální výhody této funkce jsme si již popsali, nyní se vraťme k technickému řešení a jeho nevýhodám:

  • Rychlost překreslování je malá – např. hraní a testování her nebo jejich nahrávání do videa není reálné (pro nahrávání přímo na mobilu ale existují jiné vhodné aplikace), pro ovládání běžných aplikací nebo testování vývojáři (podrobná kontrola grafiky) je to použitelné. Proti emulátorům je navíc výhoda v zobrazení reálného zařízení, které reaguje svižně, a jen obraz zaostává (v emulaci, zejména u Honeycombu, často nestíhá ani samotné zařízení)
  • Nefungují všechna gesta – např. provést swype (pohyb do strany pro horizontální skrolování nebo skok na další článek ve čtečkách) se mi nepodařilo, tah byl vyhodnocen buď jako jedno tapnutí, nebo dlouhé podržení vyvolávající případně místní nabídku. Podobně tlačítka Menu/Home/Back neumí dlouhé stisknutí (tj. skrytí klávesnice, zobrazení seznamu spuštěných aplikací), ale na tom by zřejmě mohl autor snadno zapracovat
  • Není podporován režim naležato – pokud spustíte nějakou aplikaci nebo hru na šířku, MyPhoneExplorer bude i nadále zobrazovat obrazovku na výšku, a nenašel jsem ani žádnou volbu, jak obraz otočit manuálně

Používáte MyPhoneExplorer pro správu nebo zálohu svých informací? Zaujala vás funkce vzdáleného ovládání a našli byste pro ni využití?

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)