Foto souboj: Huawei Mate 40 Pro x P40 Pro x Samsung Galaxy S20 Ultra

Mate 40 Pro P40 Pro S20 Ultra foto test porovnání souboj

Na českém trhu byste nenašli moc telefonů, které by se mohly na pomyslné “bedně” vměstnat mezi mobily Huawei Mate 40 Pro, Huawei P40 Pro a Samsung Galaxy S20 Ultra. Tedy alespoň z hlediska fotografování. Z globálního hlediska jde vlastně o držitele prvního, třetího a sedmého místa v populárním žebříčku DxOMark. O všech třech modelech jejich výrobci hrdě prohlašují, že jde o špičkové foto telefony. A já s nimi rozhodně souhlasím. Jenže jak dobré skutečně jsou? Než se pouštět do analýzy fotek jednotlivých přístrojů, rozhodl jsem se raději postavit je rovnou proti sobě. Tady tedy máte foto test telefonů Huawei Mate 40 Pro, P40 Pro a Samsung Galaxy S20 Ultra. Nebo spíše srovnání. Výsledné hodnocení nechápe spíš na vás…

Specifikace fotoaparátů

Huawei Mate 40 Pro Huawei P40 Pro Samsung Galaxy S20 Ultra
hlavní 50 MPx, f/1.9, 23mm, 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF 50 MPx, f/1.9, 23mm, 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, OIS 108 MPx, f/1.8, 26mm, 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, OIS
telefoto / periscope 12 MPx, f/3.4, 125mm, PDAF, OIS, 5x optický zoom 12 MPx, f/3.4, 125mm, PDAF, OIS, 5x optický zoom 48 MPx, f/3.5, 103mm, 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS, 4x optický zoom
širokoúhlý 20 MPx, f/1.8, 18mm, PDAF 40 MPx, f/1.8, 18mm, 1/1.54″, PDAF 12 MPx, f/2.2, 13mm, 1.4µm
TOF 3D ano ano
přední 13 MPx, f/2.4, 18mm 32 MPx, f/2.2, 26mm 40 MPx, f/2.2, 26mm
přední TOF 3D ano ano  –

Běžné focení

Hned na úvodních třech fotkách můžete vidět, jak se Samsung vyžívá v pestrých a živých barvách. Práce s odstíny se projevuje i na snímcích, kde jich na první pohled moc není. Mezi Huawei mobily velké rozdíly nejsou.

Širokoúhlý režim

Tady Samsung jasně vítězí v šířce záběru. Jeho širokoúhlý objektiv dokáže pojmout ze stejného místa mnohem větší prostor. Huawei telefony se na druhou stranu trochu lépe snaží nedeformovat okraje fotky zakřivením.

Clona a bokeh

V telefonech značek Huawei a Samsung byste tuto funkci museli hledat pod různými názvy. Zatímco čínská firma zvolila pojem “portrét”, u Samsungu je potřeba pátrat po položce “živé zaostření”. Až na pár drobností jde ale o stejné funkce založené na práci se clonou a vytváření “bokeh” efektu. Všimněte si, jak se model P40 Pro ne úplně dobře vypořádal s barvou dýně.

Zooooomování

Jedna, pět, deset, třicet a padesát. To jsou násobky přiblížení, které jsem pro tento test zvolil. Maximum je dáno Huawei telefony, které se dál nedostanou. Samsung dosáhne dvojnásobku, ale za běžných podmínek takové pokusy v podstatě k ničemu použitelnému nevedou. Nutno podotknout, že opravdový (optický) zoom bez softwarové pomoci mají Huawei telefony pětinásobný a Samsung mobil čtyřnásobný.

Snaha o makro

Žádný z telefonů nemá přímo makro objektiv, nicméně s focením drobných detailů si poradí celkem dobře. Galaxy S20 Ultra je známé tím, že tuto disciplínu nezvládá úplně dobře a výrobce doporučuje, aby uživatelé fotili raději na dvojnásobný zoom než zblízka na klasický. Aby byl souboj spravedlivý, dal jsem tuto šanci všem telefonům. Všimněte si zajímavosti, že Mate 40 Pro u jedné z fotek pravděpodobně zvolil jiný objektiv a výsledkem je snímek s jiným poměrem stran.

Noční režim

Na tomto místě najdeme jeden z nejviditelnějších rozdílů. V testu na chodbě domu jsem pořídil tři série snímků. Vidíte klasické focení při rozsvíceném světle (levý sloupec), při zhasnutém světle (prostřední sloupec) a s použitím nočního režimu. Aniž by byla zapnutá nějaká inteligentní oprava či úprava, Huawei telefony se snaží tmavé prostředí okamžitě zesvětlit i při focení bez nočního režimu. Snímek v třetí řadě uprostřed pořízený Galaxy S20 Ultra odpovídá reálnému (ne)osvětlení v místnosti.

Interiér

Exteriér

I tady, u běžného focení bez speciálního režimu (fotky označené “tma”), se Huawei telefony snažily samy napravit nedostatek světla. Jde vidět, že trochu lépe si poradil model P40 Pro.

To jsou panorámata…

Tady je evidentní, že Samsung používá pro pořizování panoramat jiný objektiv. Zachytávání stejného výřezu vygeneroval podstatně vyšší. Všimněte si také silnějšího potlačení intenzivního protisvětla.

Plné rozlišení

Co když se uživatel rozhodne zařadit nejvyšší rychlost a fotoaparátu přikáže využít to nejvyšší rozlišení? Tady jsou výsledky. Pravda, trochu nespravedlivé, jelikož má S20 Ultra více než dvojnásobnou “sílu”.

Nezapomenout na selfie

To nesmí chybět :) Otestováno ve standardním režimu bez širokoúhlého roztažení + ve variantě s clonou / rozmazáním pozadí.

Tak co? Odpověděl vám foto souboj telefonů Huawei Mate 40 Pro, P40 Pro a Samsung Galaxy S20 Ultra na otázku, který z těchto mobilů umí fotit nejlépe? Nebo byste potřebovali porovnání v dalších aspektech?

Který mobil podle vás vyhrál?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)