Recenze Huawei Mate 40 Pro: Chybějící Google byste mu skoro odpustili

recenze telefonu Huawei Mate 40 Pro

Čínská společnost Huawei na podzim tradičně uvedla nové telefony z řady Mate. Tentokrát se jednalo o celkem čtyři modely. Do kategorie “běžných” můžeme zařadit Mate 40, Mate 40 Pro a Mate 40 Pro+. Nad nimi pak ve vlastní speciální kolonce leží Mate 40 RS, který firma v rámci limitované edice vyvinula společně s Porsche Design. Když se budeme věnovat základní trojici, tak mezi nimi najdeme rozdíly hlavně u velikosti displejů, počtu a kvality foťáků, velikosti pamětí, kapacity baterie a samozřejmě také u výše cen. Zákazníci v ČR nicméně na výběr nemají, na našem trhu je (zatím?) dostupná jen varianta Huawei Mate 40 Pro. V několika ohledech jde o papírového rekordmana, ale jaký telefon to ve skutečnosti je? Novinku jsme podrobili vlastnímu testování…

Obsah balení

Telefon je prodáván v běžné černé krabičce, která odpovídá dosavadnímu stylu Huawei. Platí to i o jejím obsahu. Kromě jiného určitě nesmíme zapomenout na přibalený 66W nabíjecí adaptér. Odpovídá maximálnímu příkonu telefonu, což třeba u Samsung Galaxy S20 Ultra neplatí – tam si musíte silnější (tedy odpovídající maximální hodnotě mobilu) přikoupit. V krabičce jsou i drátová sluchátka a napájecí kabel. Na fotce můžete vidět i silikonový obal, ten už ale v současných várkách nenajdete. Čínská firma se rozhodla šetřit přírodu tím, že ho nebude vyrábět a dodávat.

Design Huawei Mate 40 Pro

Řada Mate pokračuje v nastoleném vizuálním trendu a znovu jsme se dočkali například zadního modulu fotoaparátů v kruhovém provedení. Rám telefonu je hliníkový a pevný a displej je na stranách opravdu hodně zahnutý. Výrobce se tím chlubil při prezentaci a nelhal. Nicméně pokusil se nechtěné mylné dotyky řešit softwarově a asi se to daří. Neměl jsem s nimi problém. Přelití obrazovky přes okraje dokonce odsunulo hardwarová tlačítka mimo středovou osu a jsou blíž zádům. To mi přišlo na první dotyk dost zvláštní, ale zvykl jsem si.

Huawei se u Mate 40 Pro (a vlastně i celé řady) rozhodlo trochu lépe chránit displej klasickými rámečky nahoře a dole. Pokud víte, jak řešil okraje u P40, víte, o čem mluvím. Tam “tekla” obrazovka přes okraj ze všech čtyř stran. U řady Mate 40 tomu tak není a nevypadá to sice tak hezky, ale zase nemusíte mít o obrazovku takový strach. Huawei dál pokračuje v instalaci dvou předních kamer, jejichž objektivy jsou dost daleko od sebe. Mně osobně se to vůbec nelíbí. Nepatřím mezi ty, kteří by si nechali kvůli kvalitnějšímu selfie dobrovolně hyzdit displej. Jak už ale víme, a u řady Mate to tak vždycky bylo, na fotografování a natáčení je tu kladen velký důraz.

okraj výřez displeje

Hlavní specifikace Huawei Mate 40 Pro

 • Android 10 / EMUI 11
 • 6.76″ 90Hz OLED displej s rozlišením 1344 x 2772 px (456 ppi)
 • čipset Kirin 9000 5G
 • fotoaparáty
  • 50 MPx, f/1.9, 23 mm hlavní, 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF (bez OIS)
  • 12 MPx, f/3.4, 125 mm periskopický / telefoto, PDAF, OIS, 5x optický zoom
  • 20 MPx, f/1.8, 18 mm ultraširoký, PDAF
  • přední 13 MP, f/2.4, 18 mm ultraširoký + TOF 3D
 • paměti 8/256 GB
 • baterie s kapacitou 4400 mAh (66W drátové, 50W bezdrátové a 5W reverzní nabíjení)
 • Bluetooth 5.2, NFC, IP68, bez Google služeb
 • rozměry 162.9 x 75.5 x 9.1 mm a hmotnost 212 g

Špičkový systém i bez Googlu

Podzimní várka telefonů přišla s novou nadstavbou EMUI 11 založenou sice “jen” na desátém Androidu, ale plnou zajímavých vychytávek. Nejpoutavější jsou ty, které se starají o efektní a efektivní interakci s uživateli. Hodně se mi líbí například vylepšené AOD (Always-On-Display), v rámci kterého je možné použít předinstalované animace a dokonce i vlastní obrázek. Dokonce i pohyblivý. Nejšílenější věci (v dobrém i špatném smyslu) se ale u Huawei Mate 40 Pro dějí skrze nové EOD neboli Eyes-On-Display. Vývojáři využívají přední kamery k tomu, aby se AOD zobrazovalo pouze v případě, když se na telefon člověk dívá. Opravdu to funguje, i když je potřeba mít správný úhel. Pro některé uživatele ovšem bude představa, že se jim telefon stále pokouší dívat do očí, asi dost děsivá. Někdy je dost strašidelné, když se ohlédnete někam do prostoru telefonu (ale ne na něj) a on se rozsvítí.

Hodně jsem si pohrával také s novými “vzdušnými gesty”. Jde o sestavu pohybů rukou, které telefon zvládá snímat a chápat na vzdálenost cca 20-40 centimetrů. Může se to hodit při vaření či jiné činnosti, při které máte třeba špinavé ruce, nebo u prezentace. Loňský Mate 30 přišel s ohledem na bezdotyková gesta s vertikálním scrollováním. Letošní novinka a nová nadstavba v ní už umí posouvat obsah i do boku, přijímat vzdušné stisknutí nebo pořizovat snímek obrazovky. Chce to trochu cviku, ale funguje to.

EMUI 11 považuji celkově za velmi povedené a hlavně svižné. Oproti One UI mi přijde o něco rychlejší. I rozdíl pár milisekund jde při různých operacích poznat a celkový dojem z telefonu to vylepšuje. Velkým kamenem úrazu je u posledních Huawei telefonů samozřejmě absence Google aplikací a služeb, Mate 40 Pro se to týká také. Čínský výrobce jde nicméně dál (i se zadními vrátky v podobě HarmonyOS) a snaží se vypořádat s tímto faktem se ctí. Uživatelé závislí na rychlém přístupu do Gmailu, platbách přes Google Pay nebo synchronizaci přes Fotky by to asi nepřekousli. Věřím ale, že má EMUI 11 potenciál přesvědčit fanoušky Google aplikací, že stojí za to vyzkoušet život bez nich.

Huawei Mate 40 Pro = Excelentní focení

Hlavní doménou nového Mate 40 Pro je bezpochyby focení. Potvrdil to velmi okázale, když se v momentě představení objevil jeho výsledek na serveru DxOmark. Nebudu vás napínat, ovládl kategorii focení a natáčení zadními i předními objektivy a je v současnosti TOP fotomobilem světa. Proč tento známý portál rovnou neotestoval i lépe vybavený Mate 40 Pro+? Sám nevím. Vidím v tom ale snahu čínské firmy zpropagovat hlavně trochu dostupnější model s potenciálem zaujmout u více zákazníků.

Bez ohledu na cizí testy jsem si sám ověřil, že fotí opravdu excelentně. V této recenzi nicméně záměrně snímky vynechávám, jelikož chystám velké srovnání s Huawei P40 Pro a Samsung Galaxy S20 Ultra. To bude zajímavější nahlédnutí pod pokličku této novinky v přímém souboji s modely, které jsou u nás také dostupné. Porovnání můžete očekávat během následujících dní.

panorama širokoúhlé

Výdrži pomáhá “pomalejší” displej

Huawei Mate 40 Pro má baterii s kapacitou 4400 mAh, což se může zdát na první pohled jako nízká hodnota. Jde ale o kompromis vzešlý z několika dalších aspektů. Jedním z nich je možnost nabíjení kabelem s výkonem 66 W a případně 50 W bezdrátově. V takovém případě už je na zvážení, jestli je velká kapacita baterie to nejdůležitější, když do ní můžete i velmi rychle ve spěchu “poslat” pár desítek procent. Věčné téma, které asi nemusíme dál pitvat. Dalším důvodem, proč mají obecně telefony Mate 40 poměrně slabé baterie (Mate 4200 a Mate 40 Pro+ také 4400 mAh), je rozhodnutí výrobce použít “jen” 90Hz displeje. V době, kdy ostatní velcí hráči přešli u vlajkových modelů minimálně na 120 Hz.

Huawei Mate 40 Pro nabíjení

Huawei přímo při uvedení řady Mate 40 přiznalo, že bylo rozhodnutí o kmitočtu obrazovek ovlivněno právě kapacitou a rychlostí vybíjení baterie. 120Hz displeje spolknou mnohem více energie. Nemůžu se ale zbavit přesvědčení, že by bylo vhodnější nechat volbu frekvence na uživateli, případně na nějakém adaptivním systému. Tady zase zabodoval Samsung, který je schopný v některých telefonech řídit kmitočet od 11 do 120 Hz podle obsahu. Osobně bych upřednostnil vyšší frekvenci displeje před úsporou prostoru kvůli větší baterii nebo honění nabíjecího výkonu do extrémů. Huawei Mate 40 Pro je určitě “celodenní” telefon. Procházení webů a dalšího podobného obsahu při 90 Hz zvládne i přes 12 hodin, u přehrávání videa to je i přes 15. V podstatě se jedná o další z mobilů, který budete při běžném používání nabíjet přes noc, abyste se druhý den nemuseli strachovat jej hodit do kapsy a vyrazit. Mohl by zvládnouti dva dny, ale to už se musíte snažit.

Varianty, cena a dostupnost

Jak už jsem zmiňoval, u nás v ČR se zatím prodává pouze tento model Pro. Jde o variantu s 5G konektivitou, což ale pro tuzemské použití ještě není tak žhavé téma. Oficiální cena v e-shopu Huawei je 33 999 Kč, přičemž jsou v ní zahrnuta také sluchátka FreeBuds Pro (recenzovali jsme) jako dárek a v rámci předprodeje také kupón na 3 000 Kč. K dispozici jsou dvě barevné varianty – Mystic Silver a Black.

Huawei Mate 40 Pro: Závěrečné hodnocení

Když se v současnosti řekne “mobil Huawei”, spousta lidí okamžitě mávne rukou s tím, že bez Google aplikací a služeb nemá smysl o něm přemýšlet. Pokud se bez nich nemáte jak obejít, souhlasím. Nicméně pokud se nebojíte k jejich funkcím dostat oklikou či vyzkoušet jejich alternativy, můžete v případě Huawei Mate 40 Pro dostat špičkový, perfektně vyladěný a kvalitně zpracovaný mobil. Kdyby neměl tuto “vadu” způsobenou politickými a obchodními boji, mohli by se konkurenti hodně strachovat o své pozice. Takto je bohužel odstavený na kolej, kde si jej všimne zlomek potenciálních zákazníků.

Klady

+ Vyladěný systém
+ Vzdušná gesta
+ Vylepšené AOD / EOD
+ Špičkové foťáky

+ Velmi rychlé nabíjení

Zápory

– Absence Google aplikací
– Pouze 90Hz displej
– Velký výřez pro přední foťáky

Překousli byste absenci Google aplikací kvůli takovému telefonu?

Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení Huawei

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)