Linux na Samsung telefonech už nebude. Společnost projekt ukončila ještě v betaverzi

linux dex konec

Téměř před rokem Samsung představil hodně zajímavou funkci pro telefony a tablety. Uživatelé si mohli spustit plnohodnotný Linux, včetně oblíbených distribucí jako je Ubuntu. Bohužel po jedenácti měsících v betatestování, Samsung oznámil, že beta program končí a s příchodem Androidu 10 již nebude Linux on DeX vůbec podporovat.

Linux na Samsung zařízeních fungoval díky DeX

Samsung Dex umožňuje proměnit telefon či tablet korejské společnosti na jednoduché PC. V poslední verzi už není potřeba žádné speciální zařízení, ale pouze kabel, se kterým zařízení propojíte s monitorem. Stále se ale jedná o “PC” fungující na Androidu, což mnoha uživatelům nedostačuje.

Jakmile se ale představila podpora plnohodnotného Linuxu, už se dalo uvažovat i nad tím, že by se mohly Samsung Galaxy zařízení využívat jako PC. Nicméně 11 měsíců po vydání první betaverze, už se majitelé Samsung telefonů musí spolehnout pouze na klasický Samsung DeX. Samsung rozeslal testerům email, ve kterém vysvětluje, že beta program končí a společnost již nadále nebude Linux on DeX podporovat.

Get Linux on your Android phone with DeX

Get Linux on your Android phone with DeX

Kompletní ukončení přijde s aktualizací telefonu na Android 10. Pokud si ponecháte starší Android 9 Pie, budete moct stále funkci používat. Stačí stáhnout aplikaci z APK Mirror a poté i libovolnou distribuci Linuxu. Samsung nicméně oficiálně podporoval pouze Ubuntu 16.04.

linux-na-dex-samsung-galaxy-telefony

Konec Linuxu nemusí být pro některé tak velkým překvapením. Od představení se totiž uživatelé nedočkali žádné větší aktualizace, Samsung v podstatě jen rozšířil podporu na další zařízení. Důvod ukončení není známý, spekuluje se však nad tím, že to bylo kvůli malému počtu uživatelů, kteří funkci používali. Ještě předtím, než byla aplikace Linux on Dex odstraněna z obchodu Play, měla pouze 5 tisíc instalací.

Vyzkoušeli jste někdy Linux on Dex?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)