Klasický, nebo duální fotoaparát? (Hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 7.3.2018
- 17
Zcela nesporným trendem v segmentu mobilních telefonů je duální fotoaparát. Můžeme ho vidět už nejen u špičkových modelů, ale také v zařízeních střední třídy. Díky tomu se vlastnosti tohoto řešení dostávají k širší skupině zákazníků. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se pokusíme zjistit, zda naši čtenáři hodnotí tento trend kladně, či nikoli. Je tedy lepší klasický, nebo duální fotoaparát?
Obsah článku
Okénko do historie
Pokud bychom zabrousili do hodně dávné historie, museli bychom se vrátit až do 19. století, kdy Jules Duboscq (1817-1886) zkonstruoval stereofotoaparát. Dva objektivy pořizovaly snímky ze dvou pozic, odpovídajících vzdálenosti lidských očí. Při prohlížení ve stereoskopu se pak takové obrázky jevily jako trojrozměrné.
Na tento trend navázaly už v roce 2011 společnosti LG a HTC, které představily telefony Optimus 3D a EVO 3D. Oba pomocí duálního fotoaparátu pořizovaly stereoskopické obrázky, které bylo možné prohlížet na 3D obrazovce. Ač to v tu chvíli vypadalo, že svět mobilního fotografování půjde tímto směrem, čas ukázal, že šlo jen i slepou uličku.
V roce 2014 to byla opět společnost HTC, která přinesla telefon se dvěma fotoaparáty. Jednalo o HTC One M8 a jedním z hlavních důvodů osazení dvěma objektivy byla možnost nabídnout „hrátky“ s hloubkou ostrosti, zejména tzv. „bokeh efekt“. Touto funkcí disponují telefony s duálním fotoaparátem dodnes. V případě mobilů s jednou optikou je řešena pořízením dvou snímků: objektu zájmu a pozadí, které je následně softwarově rozostřeno.
Do třetice všeho dobrého přišla éra duálních foťáků v roce 2016, kdy se výrobci inspirovali „technologií“ lidského oka. V něm tyčinky rozlišují pouze odstíny šedi, jsou citlivější na světlo a umožňují vidění za šera, zatímco čípky umožňují barevné vidění (modrá, zelená a červená), ale vyžadují dobře osvětlené prostředí. Podobně jeden z duálních fotoaparátů snímá scénu v odstínech šedi a je lepší v podchycení světel a stínů, zatímco druhý se zaměřuje na barvy. Jako první použil tuto technologii Huawei P9.
Zatím poslední vlaštovkou v tomto segmentu je technologie Clear Sight od Qualcommu. Její podstata je v tom, že černobílý senzor nabízí větší výkon při nízkém osvětlení. Kombinací obrázků z obou senzorů vznikne fotografie s lepším dynamickým rozsahem, která obsahuje méně šumu a je celkově ostřejší. Výsledky jsou patrné zejména při focení ve zhoršených světelných podmínkách.
Klasický, nebo duální fotoaparát?
Dostáváme se tedy k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: je podle vás lepší klasický, nebo duální fotoaparát?
[gravityform id=“185″ title=“true“ description=“true“]
V komentářích můžete rozebrat výhody, které z vašeho pohledu přinesly duální fotoaparáty. Zkusíte si zahrát na prognostiky a předpovědět, kam půjde vývoj dál?
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda při nákupech preferujete spíše tradiční papírový lístek, nebo aplikaci v chytrém telefonu. Možná trochu překvapivě (s ohledem na zaměření našeho webu) získala aplikace v telefonu jen 54 % ze 120 přijatých hlasů. Pro papírový hlasovalo 23 % respondentů, dalších 13 % pak obě řešení střídá nebo kombinuje.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář