LG Optimus 3D: třetí rozměr bez brýlí

LG Optimus 3D

Nedávno jsem dostal příležitost ujmout se recenze prvního telefonu, který dostal do té doby na mobilních přístrojích neobyčejnou vlastnost – zobrazení ve 3D režimu. Moc jsem nevěřil, že mobilní telefon s relativně malým displejem dokáže vytvořit 3D efekt podobný tomu z kina a k tomu všemu bez speciálních brýlí. Nakonec jsem však byl vcelku příjemně překvapen.

LG Optimus 3D

Rozbalování a první dojem

Telefon byl zabalen do větší krabičky s typickým 3D logem. Po otevření jsem našel poměrně velký telefon s velkým displejem. Zprvu jsem měl obavy, jak se telefon bude držet. Musím uznat, že na svou velikost docela dobře. V balení byla nepostradatelná nabíječka (rozdělená na zástrčku a klasický USB kabel), baterie, stereo headset se špuntovými sluchátky, návod a záruční list.

 

Konstrukce

Ačkoliv je LG Optimus 3D obdařen jen víceméně plastovou konstrukcí, ani po týdnu používání jsem si nevšiml viditelných problémů. Povrch je příjemný na dotek, plasty nevržou. Telefon se, jak jsem již zmínil, dobře drží i přes větší velikost. Dále potěší i tvrzené sklo Gorilla Glass, díky němuž je telefon lépe chráněn. Krytky působí relativně odolně, po dobu používání jsem žádný problém nezaznamenal. Ovládání tlačítky se mi zdálo poměrně pohodlné, zvláště u těch dotykových, nicméně u některých mi vadila jejich úzká šířka až “zapadlost”, především při focení hardwarovým tlačítkem. Co se týče výměny SIM karty, jak je to běžné u novějších přístrojů, jde o lehce složitější proces, kryt se totiž hůře sundavá. Samotné vložení SIM karty i microSD karty už pak ale problém není.

 

Krytky USB a HDMI a horní část displeje Krytky USB a HDMI a horní část displeje

 

Technické parametry

Displej: 4,3“, TFT LCD s podporou 3D, WVGA (800×480 bodů)
Procesor: 1 GHz Cortex-A9
Rozměry: 129 × 68 × 11,9 mm
Hmotnost: 167 g
Verze OS: Android 2.2 (Froyo)
Vnitřní paměť: 512 MB RAM
Kapacita baterie: 1 500 mAh

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Displej

Telefon je obdařen 4,3“ dotykovým kapacitním TFT LCD stereoskopickým displejem s WVGA rozlišením (800×480 bodů) , který vyniká tím, že umožňuje zobrazení 3D efektu, navíc bez nutnosti nosit speciální brýle. Displej má možnost zobrazit až 16 miliónů barev, barevné podání je na vysoké úrovni. Citlivost dotykové vrstvy je na vysoké úrovni včetně rohových částí, kde některé telefony mají problém (např. první T-Mobile G1, osobní zkušenost). Multitouch je samozřejmostí. Při vysokém jasu je displej čitelný i na slunci. Citlivost na doteky je velmi dobrá, za dobu recenze jsem nepozoroval žádné výraznější prodlevy jako u některých jiných modelů.

Systém

Mnou testovaný přístroj měl k dispozici Android ve verzi 2.2.2, ovšem dle dostupných údajů je k dispozici i novější verze 2.3 Gingerbread. Bohužel se mi však aktualizaci nepovedlo najít. Budeme rádi, když se s námi čtenáři podělí o případné zkušenosti s upgradem. Co se týče verze v telefonu, změny proti standardnímu UI nejsou příliš velké a rychlost je bezproblémová, tudíž ovládání je velmi plynulé.

Telefonování a SMS

Při telefonování jsem nezaznamenal žádné problémy. Oproti jiným přístrojům jsem neměl potíže s hlasitostí či různými šumy. Ovšem toto je samozřejmě závislé i na protistraně a kvalitě signálu. Ač je telefon větší, vcelku dobře se s ním telefonuje a pokud k přístroji přiložíte obličej, displej se automaticky vypne, což je velmi praktické. Kontakty jsou synchronizovány s účtem Google a oproti jiným modelům jsou zde vidět i kontakty ze SIM karty. Orientaci v kontaktech vylepšuje vertikální sloupec písmen, přes který se snadno dostanete k požadovanému kontaktu, aniž byste dlouze seznam posouvali. Jinak jsou možnosti velmi podobné jako u konkurence.

Jako většina telefonů s operačním systémem Android má i LG Optimus 3D jen softwarovou klávesnici a proto není psaní na tomto přístroji až tak rychlé. Nicméně díky velkému displeji jsou tlačítka větší a píše se tak mnohem lépe než třeba na LG Optimus One. Pisálkům bude chybět výsuvná hardwarová klávesnice. Zobrazení zpráv jako bublin je velmi přehledné.

Ukázka SMS konverzace

 

Organizace a data

Telefon je vybaven základními aplikacemi pro práci s časem jako je budík, časovač (odpočítávání), světový čas (město lze pohodlně vybrat na glóbu) a stopky. Nejdůležitější pro většinu z nás je kalendář, opět propojený s kalendářem na Google. V kalendáři lze mít více kalendářů i z více google účtů. Není tak problém mít propojený “domácí” a “pracovní” kalendář sdílený s rodinou či kolegy.

Glób pro výběr města do seznamů aplikace světový čas Glób pro výběr města do seznamů aplikace světový čas

Větší detail při výběru města Větší detail při výběru města

Zobrazení měsíce v kalendáři Zobrazení měsíce v kalendáři

 

Jako drtivá většina zařízení s Androidem má i LG Optimus 3D kvalitní Gmail aplikaci a pro ostatní e-maily pak aplikaci E-mail, která umožňuje propojení i s Exchange serverem. Nastavení e-mailu je pak otázkou maximálně několika minut, u Google účtu (vč. Google Apps) je nastavení opravdu triviální. Součástí programového vybavení je též propojení s Facebookem. Kromě něj je zde přítomen i Talk, Twitter, či aplikace YouTube, která umožňuje přehrávat i 3D videa nahraná na tuto síť. Potěší i přítomnost Polaris Office, ovšem čekal bych lepší podporu formátování office dokumentů. Souborový manažer jsem nenašel, ale není problém jej nainstalovat z Marketu.

GPS a navigace

Výrobce nezapomněl ani na kvalitní GPS modul. Jeho citlivost je bez zjevných chyb i ve městě, pokud je dostatečný signál. Oproti jiným modelům jsem zjistil rychlejší zjištění polohy v rámci několika sekund. Vyzkoušel jsem navigaci přímo od Google, která je zdarma. Potěšila mě přítomnost českého hlasu, který jsem tak nemusel dokupovat jako v případě T-Mobile G1. Hlas vždy včas upozornil na blížící se změnu směru (nicméně autoři této navigace by měli zapracovat na občasném prohození levé a pravé strany při hlasové navigaci). Jelikož jsem použil univerzální nástavec do auta, reproduktor ve spodní části byl zakryt a tak hlas nebyl skoro slyšet, což pro mne byl nepříjemný nedostatek u jinak velmi šikovného telefonu. Reakce na změnu polohy byly velmi rychlé.

Zobrazení polohy na satelitní mapě

 

Zobrazení dopravní situace v Praze Zobrazení dopravní situace v Praze

 

Multimédia

Fotoaparát a video

Přístroj obsahuje hned dva snímače s rozlišením 5MPx + přední kamerku. Díky stereoskopickému fotoaparátu lze snadno pořizovat snímky a videa i ve 3D režimu. Snímky ve 2D lze pomocí tlačítka 3D v galerii převést i do třetího rozměru, výsledek však není tak kvalitní jako při přímém pořízení snímku pomocí fotoaparátu. Přikládám ukázkové fotografie ve 2D a 3D režimu:

Ukázková fotografie focená při stmívání

Ukázková fotografie ve 3D režimu (formát JPS zabalený v ZIP formátu)

Jak je vidět, na chytrý telefon jde o poměrně slušný výsledek. Krása focení s tímto telefonem spočívá především v jeho 3D režimu. Výsledná videa a fotografie lze posléze zobrazit nejen na mobilu, ale i v počítači se speciálními brýlemi nebo na speciální 3D televizi. Snímky můžete pořizovat až do velikosti 2592 x 1944 px, 3D HD videa v režimu 720p ve velikosti 1280 x 720 px (30 snímků za sekundu) a 2D HD videa v režimu 1080p ve velikosti 1920 x 1080 px (24 snímků za sekundu).

Videa ve 3D nalezete například na Youtube pod odkazem https://www.youtube.com/user/3D/ – Youtube si s 3D režimem rozumí velmi dobře, dokonce si můžete vybrat, v jakém režimu bude video přehráváno. Pokud tedy video natočíte, není problém ho sdílet na této službě.

 

 

Za zmínku stojí zmínit HDMI port, díky němuž můžete přímo přehrávat video či prezentovat fotografie. Pokud máte televizi s podporou 3D, díky tomu budete moci do TV přenášet obraz z telefonu i v 3D režimu. Osobně jsem si zkusil pustit delší video ve vyšším rozlišení (přes hodinu) a výsledek byl na televizi od LG velmi dobrý.

 

 

Hudba

Výrobce telefonu nezapomněl ani na kvalitní hudební přehrávač, který nabízí pokročilé možnosti. K dispozici je i ekvalizér s nejméně 10 styly. Velmi šikovné je ovládání přímo v oznamovací liště (po jejím otevření, viz obrázek). Samozřejmostí je možnost řadit skladby do seznamu a aktuálně přehrávaný soubor lze nastavit jako vyzváněcí tón či ho jednoduše sdílet např. e-mailem, ve zprávě, přes bluetooth atd. Jistě potěší i složka nedávno přidané, která slouží, jak již název napovídá, k zobrazení nejnověji přidaných hudebních souborů. K telefonu jsou přibalena špuntová sluchátka s dobrou kvalitou poslechu. Nicméně někomu takové řešení nemusí vyhovovat a například já si sluchátka musel přidržovat, abych slyšel hudbu opravdu optimálně. Ovšem v případě nespokojenosti se sluchátky si nemusíte zoufat, jelikož má telefon samozřejmě standardní 3,5mm jack pro připojení běžných sluchátek. Hudbu lze poslouchat i z externího reproduktoru na telefonu, ale poslech již není tak kvalitní. Občas jsem na začátku zvuku slyšel lehké cvaknutí. Tento nešvar pozoruji poměrně často i u jiných přístrojů. Jak jsem již psal u navigace, problémem může být umístění repráčku, protože když telefon držíte v ruce, je reproduktor zakryt rukou a tak se poslech zhorší/ztlumí. Dle specifikací by mělo být v telefonu i FM rádio, bohužel podpora ale chybí, ačkoliv čipset by měl zvládat i tuto funkcionalitu (dle neověřených zdrojů). Snad se dočkáme nápravy v nové aktualizaci na Gingerbread, která by již měla být nabízena.

Ovládací prvky přehrávače i v oznamovací liště Ovládací prvky přehrávače i v oznamovací liště

 

Výdrž baterie

Bohužel ani tento jinak výborný telefon neoplývá zrovna velkou výdrží baterie. Při větším provozu (3D hry, navigace, hovory atd.) jsem dobíjel většinou jednou za den. Toto je obecný problém většiny chytrých telefonů.

Ukázkový graf spotřeby baterie Ukázkový graf spotřeby baterie

Test výkonu

Čeho jsem si na tomto Optimu cenil, byl opravdu velmi slušný výkon, kterému jistě pomáhá 2jádrový procesor Texas Instruments OMAP4 s pracovní frekvencí každého jádra 1 GHz. Nejprve jsem výkon sledoval spíše subjektivně na hře Angry Birds, kde jsem nepozoroval prakticky žádné sekání, 3D hry byly též zcela bez problémů. Dále přikládám výsledky různých benchmarků:

Linpack for Android:

Single Thread:
MFLOPS: 41,729
Time: 2,01 sec
Norm Res: 5,68
Precision: 2,220446049250313E-16

Multi Thread:
MFLOPS: 66,852
Time: 2,52 sec
Norm Res: 3,24
Precision: Inconsistent Result

Quadrant

2310 bodů, ARMv7 processor rev 2 (v7l) (800 MHZ, max. 1008, min. 300, jedno jádro)

NeoCore

57,9 FPS – Animace byla bez sekání, plynulá.

An3DBench

Fillrate ST/MT: 9,96/9,95 MP/sek.
High object count: 48,94 fps
Multiple lights: 58,15 fps
High polygon count: 55,73 fps
Keyframe animation: 57,80
Game level: 57,86 fps
TOTAL SCORE: 7475

And3DBenchXL

Total score:     35885
Double dragon:     45,41 fps
Flower power:     29,29 fps
Ninjas’ garden:     28,55 fps
Emperor’s new clothes:     57,86 fps
Magic island:     46,13 fps
Resolution:     800*480
Device:     LG-P920
OS version:     2.2.2
Uploader:     Anonymous
http://www.jpct.de/an3dbenchxl/details.php?code=NTcxNjgx98504

Vellamo

Závěr

LG Optimus 3D mne opravdu velmi překvapil a to nejen díky podpoře 3D, ale především díky svému výkonu. Android v něm fungoval velmi svižně a skoro nikdy jsem nemusel na nic čekat, jako se mi to stává u slabších modelů (např. Optimus One, či dokonce můj zachovalý T-Mobile G1). Telefon pro mne trpí zásadním nedostatkem, jako většina smartphonů dnešní doby – chybí mu totiž výsuvná hw klávesnice. Nicméně uživatel bez větší touhy psát články na telefonu tento povedený kousek jistě velmi dobře využije. Musím také podotknout, že mě trochu zklamaly výsledné fotografie v 2D režimu. Naopak se mi líbil HDMI výstup a 3,5mm jack na klasická sluchátka. Podpora 3D je sice opravdu zajímavá, nicméně bych používání tohoto režimu nedoporučoval lidem s větší poruchou zraku či jinými potížemi, ovšem ani s krátkozrakostí jsem s tímto režimem neměl problémy a efekt byl občas velmi zajímavý.

Vlevo LG Optimus 3D, vedle Optimus One a vpravo T-Mobile G1 (aka HTC Dream)

KLADY

  • velký 4,3″ LCD display
  • stereoskopický fotoaparát umožňující focení v 3D režimu
  • přítomnost přední kamery pro videohovory
  • senzor pro automatické stmívání displeje
  • dobrá konstrukce
  • dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz

ZÁPORY

  • absence oznamovací diody
  • nepříliš velká výdrž baterie
  • funkční tlačítka – svítí až po doteku (zhasínají)
  • absence FM rádia, ač jej výrobce uvádí

Graf ceny

Libor Šedivý
O Autorovi - Libor Šedivý

Android používám už od T-Mobile G1 a pořád mě baví. Baví mě objevovat různé vychytávky tohoto operačního systému. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

lg nahledovy

Recenze: LG Optimus One (P500)

Recenze telefonů Karel Kilián Karel Kilián
24 min. uložit na později

Komentáře (18)