Menu

Nákupní lístek, nebo chytrá aplikace? (Hlasovačka)

Když do lidských životů začaly vstupovat počítače, byla jednou z často zmiňovaných výhod postupná eliminace papírových dokumentů. Nejodvážnější vize dokonce mluvily o “bezpapírových kancelářích”. Jak vypadá realita dnešních dní asi dostatečně přesně pozorujete kolem sebe. Do hry vstoupily tiskárny a s nimi také miliony potištěných papírů. My se dnes zaměříme na jeden konkrétní segment, kde má přeci jen elektronika šanci uspět. Jde o nákupní lístek, který v případě nahrazení aplikací v chytrém telefonu přináší celou řadu výhod.

Jaké aplikace použít pro nákupní lístek?

Google Keep je osvědčený nákupní lístek

Google Keep je osvědčený nákupní lístek

Patrně nejtradičnějším řešením je v tomto směru aplikace Google Keep, jejíž velkou výhodou je skutečnost, že ji můžete používat zcela zdarma, navíc neobsahuje reklamy. Podrobně jsme se tomuto nasazení věnovali ve článku Google Keep: 5 tipů na funkce, které možná nepoužíváte či neznáte. V něm, mimo jiné, popisujeme také zajímavou funkci upozornění, vztažené k místu (například k obchodu).

Google Keep
Google Keep
Developer: Google LLC
Price: Free
Také Listonic se při nákupech neztratí

Také Listonic se při nákupech neztratí

Samozřejmě existují také alternativy. Nedávno jsme například recenzovali propracovanou aplikaci Listonic, která se na nákupní seznamy vysloveně specializuje. K jejím kladům patří dobře fungující synchronizace, učenlivost aplikace, moderní rozhraní a možnost použití nejen pro nákupní lístky. Za zmínku stojí také třídění do kategorií, zadávání vlastních položek a jednoduché ovládání.

Bring! Grocery Shopping List

Bring! Grocery Shopping List

V minulosti jsme se věnovali také programu Bring! Grocery Shopping List, který taktéž nabízí sdílení nákupních seznamů. Kromě toho láká na hezký grafický design, rychlé a jednoduché zapisování a oznámení o probíhajícím nákupu.

Jaké výhody má chytrá aplikace?

Pojďme si shrnout hlavní výhody chytré aplikace, která supluje nákupní lístek:

  • Permanentní přehled o tom, co již máte nakoupené, a co ještě potřebujete koupit.
  • Možnost ukládání do cloudu – data jsou tedy nezávislá na zařízení a můžete je používat bez ohledu na to, zda v ruce držíte telefon, nebo tablet.
  • Synchronizace s cloudem znamená, že tato data lze prohlížet na více zařízeních současně. To oceníte typicky při rodinných či skupinových nákupech, kdy každý člen zajišťuje část zboží.
  • Online „odškrtávání“ souvisí se dvěma výše uvedenými body. Pokud tedy například manželka koupí mléko, a „odškrtne“ ho v seznamu, manžel může v reálném čase vidět, že tuto položku již není nutné kupovat.
  • Upomínky/připomínky – například u poznámek v Google Keep lze poměrně snadno nastavit upomínku. Ta může být aktivována v určený čas, nebo s ohledem na místo. Není tedy problém, aby vám nákupní lístek „vyskočil“ přesně v momentě, kdy projíždíte kolem vašeho oblíbeného obchodu.
  • Možnost sdílení nákupních seznamů s dalšími uživateli (většinou i s těmi, jež nepoužívají konkrétní aplikaci).
  • Často bývá k dispozici také webová verze, takže si nákupní lístek můžete sepsat s plným komfortem stolního počítače.
  • Mobil, na rozdíl od nákupního lístku, většinou nezapomenete doma.

Nákupní lístek, nebo chytrá aplikace?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: používáte více tradiční (papírový) nákupní lístek, nebo aplikaci v chytrém telefonu?

V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o tom, jakou aplikaci pro nákupy používáte a co považujete za její největší výhody. Pokud patříte „ke druhé straně“, rozepište se o tom, jaké výhody dle vás přináší papír proti telefonu.

Výsledky ve středu 28. února: Nákupní lístek, nebo chytrá aplikace

Výsledky ve středu 28. února: Nákupní lístek, nebo chytrá aplikace

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, kolik spotřebujete mobilních dat za jeden měsíc. Nutno konstatovat, že výsledky byly tentokrát velice vyrovnané! Z 231 hlasujících jich celá čtvrtina uvedla, že za jeden měsíc spotřebují více než 5 GB dat. Po 23 procentech pak dostaly možnosti 1,01 až 2 GB a 2,01 až 5 GB. S nulou se musí spokojit už jen šest procent respondentů.

Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?

Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?

 

Komentáře

Karle

karle40 6

24.2.2018 9:13

Nic ve zlém, ale běhat po supermarketu s mobilem nebo dokonce tabletem v ruce je podstatně nepohodlnější (a v našich krajích i rizikovější), než mít v kapse nebo dokonce v držáčku na vozíku kousek papíru. A že bych byl tak blbý, že bych nepoznal, co z toho už jsem koupil, když to před sebou ve vozíku vidím, tak tak daleko jsem se taky ještě nedostal. Kromě toho si seznam sestavuji v takovém pořadí, v jakém procházím obchoďák. Spíš věřím, že kdybych se tupě spoléhal na aplikaci, tak něco zapomenu odklepnout a koupím to dvakrát. I proto, že čumění na displej člověka zbavuje přehledu o okolí a soustředění se na práci s aplikací znesnadňuje soustředění se na vlastní nákup.

Febrik

febrik 0

24.2.2018 9:21

Já si většinou vystačím s vlastní pamětí, ale když si chci něco raději poznamenat, tak využívám Google Keep, protože mám jeho widget beztak vytažený na sekundárním home screenu.

Diamondking

Jiří Marek 1

24.2.2018 9:40

…já myslím, že pan karle40 to vystihl naprosto přesně. Takovou appku používám, když si vzpomenu co potřebuji koupit, tak zapíšu a když jdu do krámu, tak kouknu a když je toho hodně, tak na papír….

KeXo

KeXo 1

24.2.2018 9:43

Nemam nic proti klasickemu listocku pri par polozkach, ale ked taham za sebou vozik jak plne nalozenu Tatrovku, tak je aplikacia na nezaplatenie. Navyse synchronizacia s uzivatelmi celej domacnosti je vynikajuca vec. Ked ma poslu do obchodu mozem hned vyrazit, kym tam pridem dcera mi zatial pripravi zoznam u seba v mobile. Kedze do obchodu chodi aj ona, nema problem v aplikacii zoradit polozky podla postupnosti regalov v obchode. Standartne vsak nase nakupy funguju v rezime, ze v kuchynj mame PC s dotykovou obrazovkou, kde vzdy ked sa nieco minie sa hned naklikne vo webovej aplikacii co sa hned synchronizuje, cize ked je niekto v obchode, vidi co doma chyba a co treba dokupit. A aby som nezabudol, volakedy som pouzival aplikaciu Out of Milk, teraz uz dlhodobejsie pouzivame Listonic.

Abkraka_a

AlešA 5

24.2.2018 11:06

Používám kousek papíru, někdy čtu z SMS co mám nakoupit, ale všiml jsem si že s papírem se více zakecám s lidma. Když mám mobil v ruce, většinou jen pozdraví…
Když nemám kousek papíru a nákup je větší, používám aplikaci Reminder, ale 98% nákupu je z papírku ;) nakoupené věci “zatrhavam”…

Libb

Libb 38

24.2.2018 13:21

karle40 – jedno slovo: hodinky :)

V6ak

v6ak 10

24.2.2018 13:50

Částo mi stačí paměť. Když ne, tak mobil, papír už dávno ne. Kdysi jsem zkoušel mít seznam i na hodinkách, ale nechytlo mě to.

MartasV

MartasV 0

24.2.2018 13:51

Evernote. Free účet s app v mém mobilu a rodinném tabletu, popř. možnost editace na webové stránce na jakémkoliv pc.
Některé věci píšu průběžně, jiné těsně před nákupem. Mám tam seznam na okamžité nákupy a pak druhý na dlouhodoběji plánované věci.

Rossi14

Rossi14 0

24.2.2018 14:10

Keep plně dostačuje. Před “velkým” nákupem průběžně zaznamenávám potřebné položky – paměť mi již tak dobře neslouží a pamatovat si desítky věcí (o ingrediencích k vaření vyžadovaných mou ženou ani nemluvě) je nad mé síly …

Milmasek

Milmasek 0

24.2.2018 17:34

Jednoznačně Our Groceries; synchronizace s cloudem a s více členy domácnosti. Co jeden připíše, vidí během 5 sekund všichni, co druhý koupí a odškrtne, to během, 5 sekund zmizí ostatním. Co doma dojde, hned se napíše do seznamu. App si pamatuje minulé položky, čili po nějaké době už má člověk zásobník položek naplněn a stačí napsat první 2 – 3 znaky a odklepne položku do seznamu. Každou položku je možno zařadit do kategorie, kterou si člověk vytvoří, takže např. u nápojů se zobrazí všechny nápoje v jednom odstavci “nápoje”, u pečiva zase vše v odstavci “pečivo”, drogerie, průmyslové zboží apod. a člověk nemusí běhat po obchodě napřeskáčku. Už bych za papírek nikdy nevyměnil.

Radeg

radeg 20

24.2.2018 18:24

@karle40:
“…I proto, že čumění na displej člověka zbavuje přehledu o okolí a soustředění se na práci s aplikací znesnadňuje soustředění se na vlastní nákup.”
Jaký je rozdíl mezi čuměním na dislej a čuměním na lístek?
A o jaké práci to mluvíš? Kouknu na displej (stejný úkon jako kouknout na lístek) a ťapnu na něj. To má být práce, která mi má znesnadnit soustředit se na nákup?
Tenhle argument neobstojí.

Tonyno

Tonda Kmoch 0

25.2.2018 8:25

Pouzivam OurGroceries. Zkousel jsem plno aplikaci a tato mi vyhovuje nejvice

Karle

karle40 6

25.2.2018 9:36

Hm. Hodinky. Tak tomu jsem nepodlehl ani se nechystám. Mám radši hodinky, ve kterých baterka vydrží dva roky, než abych musel dokolečka nabíjet další krám. Ale asi se nedohodneme – já se sice motám kolem počítačů od roku 1972, ale rozhodně si jimi nehodlám nechat řídit život. Počítač (a dnešní mobil není nic jiného, než šikovný kapesní počítač) mi má sloužit tak, jak já chci. Totéž ostatně platí například o automobilu. Pokud je pro mě pohodlnější používat klasický postup (papírek), tak jej používám. Pravda, je v tom i síla zvyku. Papírek mohu klidně držet v téže ruce, kterou tlačím vozík, papírek mi při pádu na zem nezpůsobí škodu, papírek se mi neuspí v kapse a nemusím jej odemykat, když jej z té kapsy vytáhnu. A další nezanedbatelná věc – zvládnu jej bez brýlí. Prostě mám jiné priority, než mnozí z vás. A tak je to koneckonců správně, ne? Svět by měl být pestrý, ne tupě uniformní. :-)

Pitrisek0714

pitrisek0714 0

25.2.2018 9:46

Vždy, když jsem ve slabší chvilce napsal nákup na lístek, tak jsem si ho v obchodě představil, jak leží doma na stole. Takže bez telefonu ani ránu. Aplikace Listonic mi řekne, co mám koupit, Android Pay to zaplatí a hned po východu z hypermarketu spouštím aplikaci Chytré auto od T-Mobilu, abych do večera nehledal vůz. Zmodernizovaná verze Alzheimerovy choroby? Je to možné. občas zapomenu, kterým prstem odemykám telefon. Proto mám na zamykací obrazovce pro jistotu i jméno a adresu.

Smates

smates 1

25.2.2018 14:14

Pouzivam pouze papirek.Nakupy pise pritelkyne a ja si to rozhodne nebudu prepisovat z papirku do mobilu.

SeppWinkler

SeppWinkler 5

26.2.2018 12:11

Keep je úplne na nič, veď nevie ani triediť podľa abecedy, zoznam treba ručne vymazávať, nepoužiteľné. Používam Nákupný zoznam od Fivefly:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fivefly.android.shoppinglist

a som spokojný.

Milan4exa

Милан Швец 11

26.2.2018 12:35

Od te doby co po kapsach nemohu najit ten pos…nej papirek, tak jsem na app OurGroceries a spokojenost.

RSS (komentáře k článku)