Listonic: chytrý nákupní seznam v mobilu

Listonic-chytrý-nákupní-seznam-v-mobilu

Nákupy potravin patří ve většině domácností k pravidelné rutině. Pokud nemáte mimořádně dobrou paměť, nebo velmi malý nákup, patrně při nákupech používáte nějakou formu nákupního seznamu (či nákupního lístku v papírové podobě). Pro Android ale existuje hned několik aplikací, které vám pomohou se sestavením nákupu i jeho následnou realizací. Dnes vám ukážeme úspěšný program Listonic, který se na nákupní lístky přímo specializuje.

Obsah článku

Co Listonic slibuje?

Listonic je bezplatná aplikace, která zlepšuje kvalitu vašich nákupů tím, že nabízí jednoduchý, rychlý a snadno použitelný nákupní seznam v moderním vzhledu Material Design.

Jakými argumenty vás chtějí polští autoři přesvědčit k používání této aplikace?

  • Víme, že si ceníte svého volného času a chcete nakupovat co nejrychleji. Kromě toho víme, že asi 70 % produktů se v nákupních seznamech opakuje. Aplikace proto nejprve navrhuje vaše oblíbené produkty. Jejich množství zadáte jedním klepnutím.
  • Listonic umí poznat měrné jednotky různých produktů – stačí zadat produkt, zapsat množství a aplikace okamžitě navrhne možné jednotky.
  • Co už máte v košíku, a co je ještě potřeba koupit? Nyní to jasně uvidíte!
  • Můžete se těšit na snadnější nakupování s rodinou a přáteli. Vaše seznamy jsou synchronizovány, takže všechny změny okamžitě vidí ostatní. Své seznamy nákupů můžete také sdílet s dalšími uživateli, kteří nepoužívají aplikaci Listonic, prostřednictvím e-mailu nebo textové zprávy.
  • Listonic poskytuje stovky užitečných tipů a hacků na nákupy a vaření, které vám pomohou vytvořit zdravý seznam potravin.

 

Listonic – shopping list app for iOS, Android and Windows Phone

Listonic - shopping list app for iOS, Android and Windows Phone

Jak Listonic funguje v praxi?

Po spuštění následuje hned několik příjemných překvapení. Tím prvním je lokalizace do češtiny, druhým příjemně provedený průvodce a třetím povedený design. Aplikace je ve všech krocích nápomocná a snaží se uživatele vést ke kýženému cíli.

Pokud tedy chcete vytvořit nákupní seznam, použijete plovoucí modré tlačítko. Prvním krokem je zadání názvu seznamu, dalším pak přidávání položek. Se zadáváním výrazně pomáhá našeptávač, dalším zjednodušením je možnost zvyšovat, či snižovat počet kusů tlačítky na konci řádku.

Našeptávání sice používá lokalizované názvy produktů, ale nezná vysloveně české zboží. Pokud například budete chtít koupit salám Vysočina, napoví Listonic po zadání písmen „vys“ jako první možnost „vyschlý kokos“. Druhá cesta pak vede přes procházení katalogu produktů podle kategorie. Nejprve tedy vyberete kategorii sortimentu, pak tlačítky plus a mínus navolíte počet kusů.

Drobnou nezvyklostí je přidávání produktů, které se prodávají na váhu (např. maso, šunka, salám, sýr) v počtu kusů. To lze naštěstí řešit tak, že dlouze podržíte danou položku, z horní nabídky zvolíte editaci a sami zadáte množství a jednotky, ve kterých se daná komodita prodává. V nabídce, zobrazující se po dlouhém podržení položky, najdete kromě editace také duplikování a mazání ze seznamu.

Označené (tedy nakoupené) položky lze přes kontextovou nabídku smazat ze seznamu, celý lístek pak můžete řadit podle abecedy, kategorií či vlastním způsobem.

Sdílení seznamů

Chodíte-li nakupovat ve dvou a více lidech, určitě oceníte funkci sdílení nákupního seznamu. Abyste ji mohli využívat, budete se muset přihlásit. Buď si můžete vytvořit účet vázaný na e-mail a heslo, nebo lze použít přihlášení účtem Google či přes Facebook. Jednotlivé nákupní seznamy pak můžete sdílet s dalšími uživateli přes tlačítko se dvěma postavičkami v horní nástrojové liště. Základem fungování je, že položka, kterou jeden označí jako zakoupenou (tj. aktivuje zatržítkem) se všem ostatním taktéž zobrazí jako koupená. Seznam lze aktualizovat obvyklou cestou, to jest potažením směrem dolů. Každý nákupní seznam přitom může být sdílen s jinými uživateli.

V nastavení aplikace lze ovlivnit jen několik detailů, jako je zobrazování tipů pod nákupním seznamem, volba jazyka či typy oznámení. Za šikovnou považujeme možnost udržovat obrazovku zapnutou, což se sice projeví na výdrži baterie, ale je to praktické pro udržování přehledu.

Resumé

Jaksi automaticky se nabízí srovnání s aplikací Google Keep, kterou lze pro tento účel použít prakticky identickým způsobem, včetně spolupráce s ostatními uživateli. Stejně, jako Keep, má i Listonic povedené webové rozhraní.

Webové rozhraní aplikace Listonic Webové rozhraní aplikace Listonic

Pokud se tedy pokusíme odpovědět na otázku, proč zkusit právě Listonic, bude odpověď znít: protože se specializuje na jednu konkrétní věc, kterou jsou sdílené “zaškrtávací seznamy”. Nepotřebujete-li další funkce, poskytované nástrojem Google Keep, bude toto aplikace dle vašeho gusta.

Uživatelé oceňují především dobře fungující synchronizaci, učenlivost aplikace, moderní rozhraní a možnost použití nejen pro nákupní lístky. Další si pochvalují třídění do kategorií, zadávání vlastních položek a jednoduché ovládání.

Aplikace Listonic je v Obchodě Play od roku 2010 a za tu dobu zaznamenala více než milion stažení. I po překonání tohoto úctyhodného milníku má pěknou průměrnou známku 4,6. Necelých 30 MB velký balíček lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.1 a vyšším.

Grocery Shopping List Listonic
Grocery Shopping List Listonic
Jak nakupujete vy? S papírovým lístkem, nebo s mobilem v ruce?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)