Souhrn faktů kauzy Huawei. Máme se začít bát? Zatýkání ředitelů, smlouva s Hradem a další

huawei kauza cina spehovani kyberbezpecnost

O společnosti Huawei se v posledních týdnech mluví hlavně ve spojení s kyberbezpečností a špionáží. U nás vše odstartovalo upozornění úřadu NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) před Vánoci, nicméně na čínskou společnost upozornila již před lety i BIS (Bezpečnostní informační služba). Po novém roce se do kauzy vmíchal prezident Miloš Zeman čímž se v podstatě přes noc stal Huawei tématem číslo jedna v České republice. A to pro občany, politiky i mainstreamová média. Jak to tedy se společností Huawei je, máme se něčeho obávat a co se v posledních dnech odehrálo?

Kauza Huawei aneb téma číslo jedna v České republice

Pokud bychom měli začít od začátku, tak by se rozhodně měla zmínit výroční zpráva z roku 2013, kterou zveřejnila BIS. Už tehdy upozorňovaly české tajné služby před rostoucím podílem čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. A zároveň upozornily na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Po této zprávě byl několik let „klid“, i když v zahraničí se čas od času objevilo podobné upozornění od cizích tajných služeb. A to hlavně z USA.

Úryvek z výroční zprávy 2013 české BIS

“Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací.”

Poslední rok až dva se počet těchto upozornění zvyšoval. BIS ve výroční zprávě roku 2017 zmínila to, že Čína aktivně prosazuje své zájmy a provádí špionážní činnost. V západním světě se na čínské společnosti začalo upozorňovat i z důvodu budování nových 5G sítí. Tajné služby USA několikrát upozorňovaly na Huawei, který často popisují jako prodlouženou ruku čínské vlády. V srpnu minulého roku zakázala vláda Austrálie operátorům spolupracovat s Huawei a ZTE. Následně došlo i na Ameriku, zástupci USA kontaktovali některé další státy, které čínské produkty využívají. Následně v podobném duchu pokračovalo i několik dalších států v západním světě.

V jakých segmentech Huawei podniká?

Většina lidí si společnost Huawei vybaví jako výrobce hardwaru pro koncové zákazníky jako jsou telefony, tablety, chytré hodinky apod. Jedná se ale pouze o jeden ze tří hlavních byznysových segmentů společnosti. Druhé velké odvětví je budování telekomunikačních sítí a služeb. Huawei se aktivně zapojuje i do budování mobilní sítě v Česku a všichni tři mobilní operátoři (O2, Vodafone, T-Mobile) využívají služby a produkty této společnosti. Třetí a poslední významný segment je poskytování vybavení, softwaru a služeb podnikovým zákazníkům.

Tím se pomalu dostáváme k upozornění NÚKIB. Úřad k vydání tohoto varování vedla kombinace hned několika poznatků a zjištění. V první řadě se jedná o to, že Čínská lidová republika (ČLR) vyžaduje po soukromých společnostech součinnost při naplňování zájmů republiky. A to včetně podílu na zpravodajských aktivitách. Dále to je údajné organizační a personální propojení mezi těmito společnostmi a státem a v neposlední řadě Čína na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy, včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového a špionážního charakteru.

NÚKIB důkazy má, ale jsou tajné

Na NÚKIB se nedlouho po zveřejnění varování strhla vlna kritiky. A to hlavně z toho důvodu, že úřad nedodal žádné důkazy k tomu, že je Huawei bezpečnostním rizikem pro národní společnost. Přitom důkazy existují, o čemž se ostatně spekulovalo již od začátku. NÚKIB je ale nemůže zveřejnit, protože se jedná o tajné informace, ke kterým mají přístup lidé s bezpečnostní prověrkou. V rozhovoru pro Český rozhlas to prozradil poslanec Ondřej Profant. Společnost Huawei obvinění odmítá.

nukib huawei zte varovani

Jsou Huawei telefony a tablety bezpečné?

Z veřejně dostupných informací zde prozatím není důvod k panice. Pověst Huaweie po stránce bezpečnosti telefonů je čistá. Android je navíc hodně otevřený systém Vzhledem k tomu, jak obrovské množství zařízení Huawei prodává, se dá jen těžko představit, že by dokázala společnost tak dobře skrýt sledování uživatelů, aniž by na to někdo přišel. Pokud tedy vlastníte Huawei telefon, není důvod k tomu jej měnit nebo vyhazovat. Případně pokud přemýšlíte nad koupí, tak není důvod Huawei telefony vyřazovat z výběru kvůli bezpečnosti. Nejedná se o bezpečnostní riziko.

[aps_product_sz id=“504715″]

[aps_product_sz id=“488685″]

Ještě před Vánoci se sešel premiér Andrej Babiš s čínským velvyslancem. Z toho důvodu, že po zveřejnění varování nařídil, aby se Úřad vlády zbavil mobilů Huawei a svými prohlášení naštval Číňany, jak informoval server Novinky. Po schůzce již slova na adresu Číny mírnil, čehož následně využila čínská ambasáda a na svém facebookovém profilu uveřejnila nestandardní příspěvek ze schůzky. Andrej Babiš následně příspěvek na facebooku označil za lež a následně tento problém „hasili“ ministr zahraničí Tomáš Petříček a předseda Senátu Jaroslav Kubera. Čínský diplomat uznal, že jeho chování nebylo vhodné, nicméně příspěvek na sociální síti zůstává i nadále.

Právě vyjádření ohledně mobilů Huawei bylo to, co mohl vyvolat problém. Varování NÚKIB se telefonů dotýká jen okrajově, v hlavním případě jde o kritickou infrastrukturu jako jsou elektrárny, armádní a zdravotních zařízení apod. Společnost Huawei je výrobce kvalitních mobilních telefonů jako je Mate 20 Pro, Huawei P20 Pro apod. Jenže výroba hardwaru pro koncové zákazníky je jen jednou třetinou byznysu. Druhým významným segmentem je budování telekomunikačních sítí a služeb. Třetí výrazný segment je poskytování vybavení, softwaru a služeb podnikovým zákazníkům.

【Předseda vlády ČR Andrej Babiš se setkal s velvyslancem Zhangem Jianminem】Dne 23. prosince se předseda vlády České…

Zveřejnil(a) Chinese Embassy in Prague (Velvyslanectví Čínské lidové republiky) dne Neděle 23. prosince 2018

Miloš Zeman a kauza Huawei

Po novém roce se do celé kauzy vložil i český prezident Miloš Zeman, který má těsné vazby na Čínu. V pořadu televize Barrandov zkritizoval ředitele BIS a šéfa NÚKIB za to, že nemají důkazy o tom, že Huawei je bezpečnostní hrozbou pro stát. Zároveň upozornil, že kvůli kauze Huawei by mohla mít Škoda Auto a PPF problémy v Číně. Z pohledu výrobce aut kvůli investicím a z pohledu PPF miliardáře Kellnera je to kvůli budování 5G sítí pro operátora O2 Czech Republic. Mohlo by se stát, že se zpomalí budování sítí nové generace v Česku. Na tohle vyjádření reagoval mimo jiné Andrej Babiš, který řekl, že Čína žádná odvetná opatření nechystá.

Následně se odhalilo i to, že Hrad má s Huawei uzavřenou smlouvu o propagaci. K nahlédnutí je v Registru smluv. Smlouva byla uzavřena již v roce 2014. Huawei je partnerem výstav, má nárok na vstupenky, pozvánky, prohlídky a může uspořádat na Hradě každý rok akci. Hrad získává na oplátku mobilní telefony značky Huawei. A to v hodnotě půl milionu. Do budoucna to již bylo upraveno na „mobilní zařízení či jiná zařízení a produkty Huawei pro podnikové zákazníky“. Jedno je ale jisté, svým vyjádřením Miloš Zeman společnosti Huawei moc nepomohl a spíše ji uškodil.

Čínská špionáž v Polsku a Huawei v hlavní roli

Zatím poslední část kauzy se uskutečnila v Polsku, kde polské tajné služby zadržely dvě osoby. O situaci informoval polská televize TVP. Následně se ukázalo, že jeden z nich je Piotr D., vysoce postavený důstojník a druhý zadrženy je Weijing W., což byl dokonce jeden z ředitelů polské pobočky Huawei. Čínská společnost bleskově zareagovala a propustila jej. Polské tajné služby důstojníka i bývalého ředitele obvinily ze špionáže pro čínskou tajnou službu.

Jak píše server irozhlas.cz, společnost Huawei se vyjádřila v tom smyslu, že činy těchto mužů nemají nic společného s Huaweiem a silně poškozují pověst společnosti ve světě. Po incidentu v Polsku se několik politiků u nás i v Evropě nechalo slyšet, že by se státy EU a NATO měly spojit a domluvit na společném postupu v kauze Huawei.

Polsko dokonce zvažuje zákaz výrobků Huawei, o čemž informoval server irozhlas.cz. Nový zákon, o kterém se uvažuje, by mohl zabránit používání Huawei zařízení ve státní správě, soukromých firmách i u občanů. Naši sousedé vnímají čínskou společnost jako mnohem větší bezpečnostní riziko.

Několik dní po incidentu v Polsku, se ke kauze vyjádřil i zakladatel společnosti Huawei Ren Zhengfei. Jde vidět, že se jedná o závažnou věc, protože zakladatel již několik let nehovoří s novináři. V rozhovoru potvrdil, že miluje svou zemi a podporuje Čínskou komunistickou stranu. To ale zároveň neznamená, že on nebo jeho společnost špehuje pro čínskou vládu. Nikdy údajně neudělal nic, co by nějakým způsobem poškodilo jinou zemi. Dále prozradil, že kdyby někdy Peking žádal o osobní a jiné citlivé informace u zákaznících, tak by to okamžitě odmítnul.

Jak vnímáte kauzu Huawei vy?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)