Společnosti Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou i v Česku, varuje národní úřad
- Zprávičky
- David Trlica
- 14.12.2022
- 26
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (dále jen „NÚKIB“) vydal včera varování před používáním telefonů či softwaru čínských společností Huawei a ZTE. Obě údajně představují hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Huawei a ZTE jsou pro Česko bezpečnostní hrozbou, tvrdí NÚKIB
Varování se týká i dceřiných společností jako je Honor nebo Nubia. NÚKIB k vydání tohoto varování vedla kombinace hned několika poznatků a zjištění. V první řadě se jedná o to, že Čínská lidová republika (ČLR) vyžaduje po soukromých společnostech součinnost při naplňování zájmů republiky. A to včetně podílu na zpravodajských aktivitách. Společnosti se zároveň této spolupráci nebrání.
„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu.“
Existuje údajně organizační a personální propojení mezi těmito společnostmi a státem. Vytváří se tedy obavy, že zájmy ČLR mohou být stavěny nad zájmy uživatelů technologií uvedených společností. Čína na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy, včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového a špionážního charakteru. Ostatně o tom informovala nedávno i výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS).
Kompletní varování NÚKIB si můžete přečíst přímo na stránkách úřadu ZDE. V České republice se problém týká hlavně společnosti Huawei, která je zde mnohem rozšířenější. Společně s dceřinou společnosti Honor patří mezi nejprodávanější výrobce telefonů vůbec. Telefony a software v nich je však pouhou polovinou. Huawei se totiž aktivně zapojuje i do budování mobilní sítě v Česku a všichni tři mobilní operátoři (O2, Vodafone, T-Mobile) využívají ve velkém produkty této čínské společnosti.
Čínské komunikační služby v posledních měsících naráží na problémy v západním světě. Tajné služby USA už v minulosti několikrát upozorňovaly na Huawei, který často popisují jako prodlouženou ruku čínské vlády. V srpnu zakázala vláda Austrálie operátorům spolupracovat s Huawei a ZTE. Následně došlo i na Ameriku, zástupci USA kontaktovali některé další státy, které čínské produkty využívají. Ty byly před čínskými firmami varovány. Z těchto informací ostatně mohl čerpat i NÚKIB. Před několika dny se přidalo i Japonsko. Vláda zakázala nákupy Huawei a ZTE produktů do státních sektorů.
České tajné služby upozorňovaly před společnostmi Huawei i ZTE již v roce 2013
Nejedná se ale pouze o problém posledních týdnů a měsíců. Společnosti Huawei i ZTE byly v roce 2013 zmíněny ve výroční zprávě české BIS (Bezpečnostní informační služba). Níže můžete nalézt část zprávy z roku 2013.
“Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací.”
Považujete společnosti Huawei a ZTE za potenciální bezpečnostní riziko?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (26)
Přidat komentář