Menu

Huawei a ZTE už mají problémy i v Austrálii: Nemůžou dodávat 5G technologie

Po USA se přidává další velká země, která začíná bojovat proti čínským společnostem Huawei a ZTE. Austrálie kvůli bezpečnostním hrozbám zakázala těmto společnostem dodávat 5G technologie. Ve výsledku je tak tento zákaz mnohem tvrdší než nedávné zákaz v USA, kde vláda a dodavatelé nesmí používat zařízení těchto dvou značek. V obou případech je oficiálním důvodem zákazu obava o národní bezpečnost. Čínské společnosti jsou dlouhodobě podezřívány ze spolupráce čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. Ostatně o tom samém před několika lety informovala i česká Bezpečnostní informační služba (BIS).

Austrálie je první zemí, která zakázala operátorům spolupracovat s Huawei a ZTE

Financial Times informuje, že hlavním důvodem jsou bezpečnostní obavy. Sítě 5G se mají používat nejen u telefonů, rozšíření má přijít na velkou většinu výrobků a půjde o klíčovou infrastrukturu. Austrálie je první zemi, kde se takto tvrdě zakázaly čínské společnosti. Australští operátoři nemůžou využívat výrobky těchto dvou společností při budování 5G sítí. To by mohlo nasazení 5G zdržet, protože přímo Huawei patří k lídrům trhu. V Česku Huawei využívají všichni tři operátoři u svých mobilních sítí a nic nenasvědčuje tomu, že by se něco mělo změnit. Australské zastoupení Huawei už se k zákazu krátce vyjádřilo na Twitter účtu. Zákaz je extrémně zklamal, už jen kvůli tomu, že už téměř 15 let dodávají bezpečnou mobilní technologii v Austrálii.

5g site internet

Australská vláda se obává, že by čínské firmy zanechaly 5G sít záměrně zranitelnou pro účely špionáže. Agentura Reuters dále uvedla, že zákaz byl zaměřen hlavně na Huawei, který již poslal nabídku na dohlížení a vývoj 5G sítí v Austrálii a dodání síťového vybavení, včetně stanic a věží. Jaké společnosti nakonec australští operátoři zvolí, se ještě v tuto chvíli neví. Jednou z možností je evropská Nokia, která už bude obstarávat 5G sítě u některých amerických operátorů.

Problém je v tom, že tajné služby oficiálně “pouze” podezřívají tyto čínské společnosti. Pokud nějaké důkazy existují, tak nejsou určené veřejnosti. Tajné služby USA už v minulosti několikrát upozorňovaly na Huawei, který často popisují jako prodlouženou ruku čínské vlády. Huawei se tehdy k varování vyjádřil následovně: “Huawei si je vědom řady aktivit vlády USA. Ty jsou zaměřeny na potlačení podnikání společnosti Huawei na americkém trhu. Společnosti Huawei věří vlády a zákazníci ve 170 zemích světa. Nepředstavuje žádné jiné bezpečnostní riziko než jaké mají společnosti v informačních technologiích,” řekl mluvčí společnosti.

Jsou podle vás čínské společnosti Huawei a ZTE bezpečnostní hrozbou?

Zdroj: engadget.com

 

Komentáře

Ipkisek666

ipkisek666 9

23.8.2018 22:33

Ne.

Vindis

vindis 3

23.8.2018 23:31

Problém je v tom, že tajné služby oficiálně “pouze” podezřívají tyto čínské společnosti. Pokud nějaké důkazy existují, tak nejsou určené veřejnosti.
Proč by tajné služby proboha měli důkazy utajovat? Pokud Huawei přestavuje takovou hrozbu, tak je snad povinnosti státu informovat i občany o nebezpečnosti této firmy. To jako chce stát dobrovolně nechat své občany ohrožovat, špehovat a tak dále? Utajit mohou postup vyšetření. Klidně by i stačilo sdělit, že mají nezvratné důkazy. A ne takto papouškovat, podezírat, spekulovat.

Uni

uni -191

24.8.2018 8:02

vindis: Nechce. Proto to opatření. Těžce to utekla pointa článku 😂

Jinak ano, společnosti (zvláště ZTE) s účastí státu, který není uznvánn v oblasti lidských práv a svobod. Vcelku logické vyústění.

Radon

radon 12

24.8.2018 11:03

4 vindis:
ad) je snad povinnosti státu informovat i občany o nebezpečnosti této firmy…. :-D
Neustále mne udivuje ta česká potřeba o všem žvanit, ideálně aby naše BIS vydávala internetový věstník a o těch našich politicích neschopných udržet moč ani tajemství nemluvě. Jak si sakra myslíte, že se Amíci dozví o tom, že čínská strana a vláda protlačila do Huawei produktů backdoor? Že našli ve firmware nějaký podprogram? Tak blbí Číňani nejsou. Jenže CIA má ještě další prostředky (podplácení, vydírání, přesvědčování) se kterými dostane informace přímo od čínských programátorů a dalších zaměstnanců IT firem. A co si myslíte, že se stane když CIA řekne BIS a ta Zemanovi tajemství, že “program s názvem XY umožňuje takové a makové věci …” ? To týdne Číňané reverzně zjistí kdo u nich má k té informaci přístup, má čerstvé prachy na účtě, komunikuje se zahraničím …po pár dnech ho zlomí a půjde ke zdi. Viz popravy v nedávných dnech. Proto Amíci hodně zvažují, které země jsou důvěryhodné a proto my budeme v případě nějakého vojenského konfliktu zase za bezbranné idioty.

Rpalik

rpalik 0

26.8.2018 16:05

Zaujímavé, že konšpirátori považujú 5G siete, vďaka ich vplyvu na ľudský organizmus, za možný nástroj boja a ovládania ľudí. Žeby náhoda, že zakázali číňanom prístup? Kto vie 😀

Vit12

vit12 0

31.8.2018 14:20

Agresivní Číňan dostal lekci a to je jen začátek.

RSS (komentáře k článku)