Huawei a ZTE už mají problémy i v Austrálii: Nemůžou dodávat 5G technologie

huawei zte zakaz australie 5g

Po USA se přidává další velká země, která začíná bojovat proti čínským společnostem Huawei a ZTE. Austrálie kvůli bezpečnostním hrozbám zakázala těmto společnostem dodávat 5G technologie. Ve výsledku je tak tento zákaz mnohem tvrdší než nedávné zákaz v USA, kde vláda a dodavatelé nesmí používat zařízení těchto dvou značek. V obou případech je oficiálním důvodem zákazu obava o národní bezpečnost. Čínské společnosti jsou dlouhodobě podezřívány ze spolupráce čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. Ostatně o tom samém před několika lety informovala i česká Bezpečnostní informační služba (BIS).

Austrálie je první zemí, která zakázala operátorům spolupracovat s Huawei a ZTE

Financial Times informuje, že hlavním důvodem jsou bezpečnostní obavy. Sítě 5G se mají používat nejen u telefonů, rozšíření má přijít na velkou většinu výrobků a půjde o klíčovou infrastrukturu. Austrálie je první zemi, kde se takto tvrdě zakázaly čínské společnosti. Australští operátoři nemůžou využívat výrobky těchto dvou společností při budování 5G sítí. To by mohlo nasazení 5G zdržet, protože přímo Huawei patří k lídrům trhu. V Česku Huawei využívají všichni tři operátoři u svých mobilních sítí a nic nenasvědčuje tomu, že by se něco mělo změnit. Australské zastoupení Huawei už se k zákazu krátce vyjádřilo na Twitter účtu. Zákaz je extrémně zklamal, už jen kvůli tomu, že už téměř 15 let dodávají bezpečnou mobilní technologii v Austrálii.

5g site internet

Australská vláda se obává, že by čínské firmy zanechaly 5G sít záměrně zranitelnou pro účely špionáže. Agentura Reuters dále uvedla, že zákaz byl zaměřen hlavně na Huawei, který již poslal nabídku na dohlížení a vývoj 5G sítí v Austrálii a dodání síťového vybavení, včetně stanic a věží. Jaké společnosti nakonec australští operátoři zvolí, se ještě v tuto chvíli neví. Jednou z možností je evropská Nokia, která už bude obstarávat 5G sítě u některých amerických operátorů.

Problém je v tom, že tajné služby oficiálně „pouze“ podezřívají tyto čínské společnosti. Pokud nějaké důkazy existují, tak nejsou určené veřejnosti. Tajné služby USA už v minulosti několikrát upozorňovaly na Huawei, který často popisují jako prodlouženou ruku čínské vlády. Huawei se tehdy k varování vyjádřil následovně: “Huawei si je vědom řady aktivit vlády USA. Ty jsou zaměřeny na potlačení podnikání společnosti Huawei na americkém trhu. Společnosti Huawei věří vlády a zákazníci ve 170 zemích světa. Nepředstavuje žádné jiné bezpečnostní riziko než jaké mají společnosti v informačních technologiích,” řekl mluvčí společnosti.

Jsou podle vás čínské společnosti Huawei a ZTE bezpečnostní hrozbou?

Zdroj: engadget.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)