Druhá strana mince: Huawei objasňuje situaci ohledně kybernetické bezpečnosti

huawei kyberneticka bezpecnost nukib vyjadreni

V posledních týdnech se čínská společnost Huawei skloňuje hlavně v tématu kybernetické bezpečnosti. V Česku jde o žhavé téma od začátku týdne, kdy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním telefonů či softwaru této čínské společnosti. Pár hodin poté Huawei zveřejnil vyjádření, kde obvinění a tvrzení NÚKIB odmítali. Před malou chvíli vydala čínská společnost nové tiskové prohlášení, kde se snaží objasnit situaci.

Huawei se brání. Nikdy jsme neměli vážný bezpečnostní incident, tvrdí předseda

Na NÚKIB se nedlouho po zveřejnění varování strhla i vlna kritiky. A to hlavně z toho důvodu, že úřad nedodal žádné důkazy k tomu, že je Huawei bezpečnostním rizikem pro národní společnost. Právě na tomto faktu postavil Huawei i své první oficiální prohlášení. Pokud jste jej ještě nečetli, nabízíme vám ho v plném znění níže.

“Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů,” říká Magda Teresa Partyka, PR Manager Huawei Technologies Czech s.r.o.

“Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice,” dodává Magda Teresa Partyka

“V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila,” uzavřela Magda Teresa Partyka

Jak vypadá situace v některých zemích podle Huawei

Před malou chvílí čínská společnost zveřejnila nové tiskové prohlášení, kde se vyjadřují k obchodním aktivitám v oblasti sítí 5G a ke kybernetické bezpečnosti. Společnost zveřejnila situaci v některých zemích, které byly v médiích zmiňovány a momentální situaci, jak to ve skutečnosti je.

  • Německo: Byznys běží, jak má.
  • Francie: Společnost Huawei se aktivně podílí na vybudování 5G sítí s několika francouzskými operátory.
  • Japonsko: Společnost Huawei se momentálně uchází o tender na 5G síť a je ve fázi testování technologie 5G.
  • Nový Zéland: Vláda odmítla návrh 5G předložený k přezkoumání jedním operátorem, regulační proces však stále probíhá. Zákazníci společnosti Huawei jasně uvedli, že budou pokračovat ve spolupráci s vládou za účelem vyřešení situace a jejich spolupráce s firmou Huawei se nezmění.

Ken Hu, jeden z předsedů společnosti se vyjádřil k obvinění ohledně bezpečnosti: “Nejlepší je nechat fakta hovořit samy za sebe. Pověst společnosti Huawei týkající se bezpečnosti je čistá. Domníváme se, že kybernetická bezpečnost je globální problém. Je to záležitost, která se týká celé oblasti průmyslu a musíme se k ní připojit společně.”

USA varuje spojence – nepoužívejte Huawei

“Nikdy jsme neměli vážný bezpečnostní incident s našimi zařízeními,” řekl Ken Hu. “I při nejpřísnější kontrole a kontrole ze strany regulátorů nebo našich zákazníků nebyly nikdy žádné důkazy o tom, že naše zařízení představují bezpečnostní hrozbu. Vždycky uvítáme otevřený dialog s každým, kdo má oprávněné obavy. Ale kvůli neopodstatněným obviněním se budeme pevně bránit a nedovolíme, aby naše pověst byla poškozena,” uzavřel Hu.

Vlastním Huawei telefon, mám se ho zbavit?

Jedna z častých otázek, která se po varování NÚKIB objevuje, je to, jestli se mám zbavit Huawei telefonu. Z veřejně dostupných informací zde prozatím není důvod důvod k panice. Předseda společnosti Ken Hu má pravdu v tom, že pověst Huaweie po stránce bezpečnosti je čistá. Android je hodně otevřený systém, což můžeme vidět i u hodně aktivní komunity vývojářů ROM obzvlášť na serveru XDA Developers.

nukib huawei zte varovani

Ti již v minulosti dokázali odhalit špinavé praktiky několika výrobců, a to většinou mnohem menších. Vzhledem k tomu, jak obrovské množství zařízení Huawei prodává, se dá jen těžko představit, že by dokázala společnost tak dobře skrýt sledování uživatelů, aniž by na to někdo přišel. Kybernetická bezpečnost v tuto chvíli tak u telefonů Huawei není problém. Samozřejmě ale i nadále platí obezřetnost, NÚKIB ostatně jednal i na základě tajných informací, které můžou vidět osoby s bezpečnostní prověrkou, takže veřejnost nezná všechny detaily, které má k dispozici úřad. Další věcí jsou i mobilní sítě, které jsou z velké části budovány ve spolupráci s Huawei.

Jak se na situaci díváte s odstupem několika dní vy? Změnili jste názor?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (11)