Protože jste nám dali jasně najevo, že vás automatizace zajímá, pokračujeme druhým dílem v naší sérii Jednoduchá automatizace Android telefonu. Můžete si tak užít další trojici maker. Ty si můžete rovnou stáhnout přímo do vašeho telefonu. Tak hurá na to!
MacroDroid není v oboru automatizace telefonu žádným nováčkem. Naopak se jedná o zavedený kus softwaru, jehož historie se datuje až do roku 2012. Od té doby MacroDroid dosáhl na metu jednoho miliónu stažení. Sami jsme o něm v minulosti psali a to hned několikrát. V tomto ohledu příliš neztrácí ani při srovnání s Taskerem. Ano, není tak komplexní, ale za to nabídne jednodušší a přehlednější uživatelské rozhraní, a hlavně je v omezené verzi dostupný zcela zdarma. Každý si tak může MacroDroid bezplatně osahat. Spoustě uživatelů může pět automatizovaných činností plně dostačovat. Navíc krátkou sérii s Taskerem již na stránkách máme.
Automatizované činnosti jsou v MacroDroidu pojmenovány jako makra. Makro můžete složit ze tří různých stavebních kamenů – jde o tzv. spouštěče, akce a podmínky. Spouštěč určuje, kdy se dané makro aktivuje; akce obsahuje, co se provede. Poslední podmínky upřesňují stav pro spuštění makra. Například se makro spustí jen tehdy, pokud se telefon zrovna nabíjí. Tyto tři části jsou v aplikaci přehledně rozdělené barvami – spouštěče jsou červené, akce modré a podmínky zelené. Aby to opravdu byla „Jednoduchá automatizace Androidu“, tak si makra z našeho článku můžete stáhnout (v závěrečné kapitole níže) a následně v aplikaci importovat. Ušetříte si tak trochu práce. V hlavním menu najdete oranžovou položku Export/Import. Zadáte cestu ke staženému souboru a voilà – makro máte k dispozici na vašem telefonu. V takovém případě, je ale nutné, některá makra upravit vašimi údaji (vyplnit vaše kontakty, e-mailové adresy apod.). Druhou možností je vytvořit makro od základu.
Při tvorbě nového makra, doporučujeme využít aktivní hledání v horní části aplikace. Pokud chcete vložit pauzu do vašeho makra, pak stačí vyhledat slovo „vyčkat“ a požadovaná akce se vám vyfiltruje. Nemusíte tak úkon hledat manuálně v jednotlivých kategoriích. Užitečné je i občas nahlédnout do sekce „šablony“, která ukrývá online databázi maker od jiných uživatelů. Třeba někdo vytvořil komplexní makro, které dobře poslouží i vám.
#1 Při chybně zadaném hesle udělej „selfie“ fotografii
Má k vašemu telefonu fyzický přístup i někdo další? Chtěli byste vědět, pokud by se pokusil váš telefon odemknout? I s tím si MacroDroid poradí. Vytvoříme makro, jenž při chybně zadaném heslu udělá „selfie“ fotografii. Tu následně odešle na nastavenou e-mailovou adresu. Zde se nabízí hned několik možností, jak by šlo makro upravit. Například místo jednoho chybného zadání, zvolit dvě. Tím se vyhnete situacím, kdy chybu uděláte omylem vy, ale stále zachytíte řádění potenciálního slídila. Kreativitě se meze nekladou.
Postup pro manuální zadání v MacroDroid:
Spouštěče– Vyhledáme spouštěč Zadání neplatného hesla. V následném okně jsme zvolili, že i jedno chybné zadání bude sloužit jako spouštěč. Klidně nastavte více.
Akce–Pořídit fotografii → vybereme, který fotoaparát chceme použít. V našem případě chceme přední fotoaparát. Ikonu zobrazit nechceme, protože je zbytečné dotyčnému prozradit, že jsme ho právě vyfotili. V posledním kroku této akce, se musí vybrat složka, kam se tyto fotografie budou ukládat. V naší galerii jsme vytvořili novou podsložku „macrodroid“. V další akci nastavíme krátkou pauzu pomocí Vyčkat před další akcí. Zde záleží na telefonu, jak rychle dokáže foto udělat. Pokud jsme žádnou pauzu neměli, tak se nám v dalším kroku občas neodeslala správná fotografie. My pro jistotu nastavili 6 sekund, ale klidně experimentujte a nastavte méně. Z logu jsme vyčetli, že foto se na Xiaomi Redmi 5 udělá do dvou sekund, ale proč nemít rezervu? Závěrečnou akcí je Sdílení poslední fotografie. V nastavení zvolíte Odeslat emailem, vyplníte vaši e-mailovou adresu a máte hotovo.
Poznámka: Aby MacroDroid mohl fotit v uzamčeném stavu, museli jsme mu manuálně přidělit oprávnění „Zobrazit na Zamykací obrazovce“.
#2 Přečti jméno kontaktu, který ti poslal zprávu
Byli jste někdy v situaci, kdy v klidu někde sedíte, najednou telefon zahraje melodii příchozí zprávy, vy vyskočíte na nohy, doběhnete k telefonu a zjistíte, že ta zpráva nebyla vůbec důležitá? Například jen Pošta pro vás převzala zásilku? Co kdyby vám rovnou telefon přečetl jméno odesílatele dotyčné zprávy? Vy se pak rozhodnete, zdali se vám vyplatí běžet k telefonu.
Postup pro manuální zadání v MacroDroid:
Spouštěče–Najděte spouštěč Přijetí SMS → dostanete na výběr spouštěč upřesnit. Zvolte možnost Vyber kontakt(y). V následujícím seznamu můžete vybrat jen některé kontakty, my ale zvolili [Libovolný kontakt]. V posledním kroku můžete specifikovat reakci podle obsahu SMS. My máme upozornění pro všechny zprávy od našich kontaktů, tak jsme nechali předvyplněný stav Jakýkoliv.
Akce–Vyslovit text → následně si můžete přizpůsobit výsledný hlas, tak aby vám oznámení sedělo. Až budete mít hotovo, vyplňte text k vyslovení. Kliknutím na modrý obdélníček se třemi tečkami, zobrazíte předpřipravené možnosti. Ze seznamu zvolte „Kontakt příchozí SMS“ a automaticky se vyplní příkaz [sms_name]. Zde můžete vložit i více příkazů, včetně stavu, kdy vám telefon přečte celou příchozí zprávu.
Podmínky – Na závěr jsme vložili podmínku, že celé makro se aktivuje, jen pokud je displej zrovna vypnutý. Vyhledejte akci Display zapnutý/vypnutý -> vypnutý.
#3 Při odpojení sluchátek ukonči hudební aplikaci
Bez sluchátek hudbu na telefonu neposloucháme. Vytvořme si makro, které po vytáhnutí sluchátek automaticky vypne hudební aplikaci.
Akce–Vypnout aplikace na pozadí → z nabízeného seznamu vyberte vámi používanou hudební aplikaci. Pokud používáte více přehrávačů, tak jich můžeme vybrat i více najednou.
Podmínky – Nepřidali jsme žádnou podmínku.
Makra ke stažení a závěr
Aby to skutečně byla jednoduchá automatizace, tak jsme pro vás představená makra nahráli na server uloz.to. Všechna makra samozřejmě můžete jakkoliv upravit.
Automatizace Android telefonu je mnohem rozsáhlejší téma, automatizovat lze totiž prakticky úplně všechno. Dejte nám vědět, které činnosti jste automatizovali vy. Pečlivě reakce čteme a určitě vaše podněty mohou ovlivnit i budoucí směřování této série.
Komentáře (14)
Přidat komentář