5 rad, jak začít s novým Androidem od Ježíška

christmas-android-gift-box-snowflake

Dostali jste nový přístroj s Androidem od Ježíška a váháte, jaké první krůčky vlastně udělat? Poradíme vám 5 jednoduchých rad, kterými se do začátku řídit.

1) Před prvním spuštěním telefonu prostudujte manuál

Manuál není jen nějaký papír, který výrobci přikládají k telefonům, protože musí. Jsou v něm velmi důležité informace, které se hodí znát, ještě než telefon vůbec spustíme. Zaměřme se zejména na způsob vkládání karty SIM a paměťové karty. Není nic horšího, než hned první den s novým Androidem řešit zaseknutou kartu, což ve většině případů řeší až servis.

Problém může nastat i s velikostí SIM karty, která se může lišit – nové telefony zpravidla používají velikosti MicroSIM či nanoSIM, zatímco starší přístroje miniSIM. Jak z toho ven? Kartu si můžete ostříhat doma (pokud jste nedočkaví), nebo zajít za operátorem.

vánoční rádce - sim karta manuál

NÁVOD NENÍ PRO LAMY

Podívat se do návodu je téměř nezbytné – právě tam se dozvíte, jak správně do telefonu vsunout kartu SIM či paměťovou kartu. Při nesprávném způsobu vkládání karet by mohlo dojít k nenávratnému poškození telefonu.

2) Telefon postačí nabít, baterii hlavně neformátujte

Zažitého se těžko zbavuje. To platí i u začátků s nabíjením, kdy je velká část uživatelů navyklá baterii tzv. zformátovat (někdy se dočteme také zformovat). Jedná se o 3x opakovaný proces úplného nabití a úplného vybití telefonu. To s novým Androidem nedělejte.

Tento proce se totiž týkal NiMH baterií, dnešní modernější Li-Ion (Lithium-iontové) a Li-Pol (Lithium-polymerové) baterie tento proces nepotřebují. Ba dokonce by jim mohl i uškodit – nemají totiž rády hluboké vybíjení. Jaká je tedy poučka pro baterii v mobilních telefonech?

Telefon můžete začít takřka ihned používat bez ohledu na to, jaký je stav nabití. Rozhodně se hodí telefon před začátkem spuštění nabít, abyste předešli případnému vybití při jeho hraní a nastavování, ale není to podmínkou.

Android pro začátečníky - qi nabíječka

DNEŠNÍ BATERIE SE NEFORMÁTUJÍ (NEFORMUJÍ)

Moderní Li-Ion a Li-Pol baterie již při prvním zapnutí telefonu 3x nenabíjejte a nevybíjejte. Formátování baterie již dnes nemá žádný smysl a dokonce může baterii uškodit.

3) Vytvoření Google účtu je nezbytné a snadné

První spuštění telefonu s Androidem zvládne každý (stačí si přečíst náš návod). Kromě nastavení jazyka, času či údajům k Wi-Fi budeme vyzváni i k zadání Google účtu či jeho vytvoření. Účet od Googlu je nezbytný pro pozdější instalace aplikací do telefonu, zároveň přináší několik zajímavostí:

  • e-mailovou schránku zdarma (je vytvořena automaticky ve tvaru uživatelské jméno@gmail.com)
  • 15GB cloudové úložiště pro veškerá data
  • záloha kontaktů, fotografií či videí
  • možnost používat Google Drive
  • možnost sdílení dat mezi více vašimi zařízeními

GOOGLE ÚČET

Účet od Googlu není pro běh Androidu úplnou nutností, bez něj je ale telefon hloupý – nemůžete totiž instalovat další aplikace. Zároveň získáte další bonus zdarma – e-mail, cloud či třeba automatickou zálohu kontaktů a dat.

 

4) Přeneste kontakty ze starého telefonu snadno a rychle

První, co povětšinou uživatelé nových telefonů s Androidem řeší, jsou kontakty. Jak je přenést ze starého telefonu? Možností je několik.

Přenos pomocí SIM karty

Pokud ve starém telefonu ukládáte kontakty na SIM kartu, půjde je bez problémů používat i v novém telefonu s Androidem. Narazíte ale možná na omezení v podobě maximálního počtu kontaktů či nemožnost ukládání více informací do jednoho kontaktu.

Google účet

Pokud již nyní používáte chytrý telefon s Androidem či jiným systémem, jeví se jako ideální řešení nahrát své kontakty do Google účtu, který jste zadali v novém telefonu. Nový přístroj si je pak stáhne automaticky. Bohužel způsob nahrání se u každého telefonu může lišit – některý to umí rovnou, u některých je potřeba nainstalovat aplikaci.

Bluetooth či operátor

Jistou možností je i odeslání přes Bluetooth. Zatímco ostatní moderní systémy mají s posíláním souborů přes Bluetooth problém, Android ne. A stejně tak většina starších telefonů. Mnoho z nich dokáže poslat i více kontaktů (třeba všechny) najednou.

Pokud veškeré pokusy selžou, můžete se obrátit na svého operátora. Ten je povětšinou na pobočce vybaven přístroji, které dokážou zálohovat kontakty ze starého telefonu a přenést je do nového.

Kontakty T9 Android začátky s androidem

5) Aplikací jsou tisíce, buďte ale při stahování obezřetní

Díky Google účtu a aplikaci Obchod Play dostáváme možnost instalace nepřeberného množství aplikací a her. Pokud jste ke svému účtu nepřidávali platební kartu, můžete být klidní – aplikace, které se vám povede stáhnout, jsou zdarma.

Buďte ovšem opatrní při instalaci aplikací a sledujte oprávnění. Při každé instalaci vám Android sdělí, k jakým funkcím má aplikace přístup. Pokud tedy stahujete například kalkulačku, je podezřelé, jestliže má přístup k vašim kontaktům či možnost odesílání SMS.

Velkým vodítkem může být počet instalací a hodnocení. Není to sice 100% spolehlivé, ale dá se předpokládat, že pokud by aplikace s více než 1 000 000 stažení v sobě měla něco škodlivého, přišlo by se na to.

google play začátky s androidem

Jaký přístroj s Androidem vám Ježíšek nadělil?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)