Jak kompletně vypnout Asistent Google? Má to vůbec smysl?

jak vypnout asistent google ai

Hlavní boom a rozšíření Asistenta Google nás v Česku teprve čeká. Chytrého asistenta už můžete používat, ale prozatím jen v cizích jazycích. Ne všichni ale chtějí asistenta aktivního, ať už je to kvůli tomu, že nechtějí, aby jejich zařízení neustále poslouchalo anebo zkrátka Asistenta nevyužívají a jedná se pro ně o zbytečnou funkci. V dnešním návodu vám poradíme, jak Google Asistent vypnout.

Jak vypnout Asistent Google jednoduše a rychle?

Pokud chcete využívat plnohodnotného asistenta Google, musíte přepnout jazyk telefonu do jednoho z podporovaných jazyků. My pro potřeby testování budeme využívat angličtinu, která je nejrozšířenější. S příchodem češtiny do Asistenta Google bude tento návod fungovat také. Pokud by se něco změnilo, budeme jej aktualizovat.

google asistent aplikace android integrace

Proč Asistenta Google vypnout?

Ještě než se pustíme do samotného návodu na odstranění, řekneme si krátce, proč vůbec Asistenta Google z telefonu odstranit a nenechat ho aktivní. Z velké části jde o kouzelné slovíčko „OK Google“. Pokud vyřknete tohle slovní spojení nahlas, aktivuje se Asistent Google a bude čekat na další příkaz, jako je převod měn, aktivování navigace atd. Pro někoho může být problém v tom, že samotný telefon neustále poslouchá okolí, aby mohl rychle reagovat na hlasový příkaz. Vypnutí Asistenta je nicméně jen poloviční výhra, Google může stále poslouchat okolí, i když je Asistent neaktivní.

Google Assistant

Trošku matoucí to je v nastavení Asistenta Google, kdy se dá vybrat ze dvou různých možností vypnutí. První nastavení se tváří, že vypne hlasové ovládání OK Google. Ve skutečnosti ale jen přestane Asistent Google na příkaz reagovat, poslouchat okolí bude dále. Druhá volba je kompletní vypnutí Asistenta Google, což ale stále nebude stačit. Pokud chcete zrušit poslouchání Google, připravíte se i o některé funkce, které už nepatří do Asistenta, ale přímo do aplikace Google.

Jak zrušit příkaz OK/Hey Google a vypnout Asistenta Google?

Pokud poprvé nastavuje Asistenta Google, objeví se i část, kde třikrát po sobě říkáte slovní spojení „OK/Hey Google“, aby se Asistent naučil váš hlas a poznal jednodušeji, kdy na něj mluvíte, i když máte například vypnutý displej telefonu. Váš uložený hlas se dá zrušit a deaktivovat, nicméně tímto se poslouchání zruší jen částečně. Pokud budete telefon aktivně využívat, tak stále budou fungovat hlasové povely a tudíž i poslech okolí. Deaktivaci této funkce naleznete v nastavení aplikace Google, kde vyberete kliknete na svůj profil, dále Nastavení – Hey Google & Voice Match a deaktivujete funkci Hey Google.

Vypnutím asistenta Google se zruší i podpora hlasových povelů přitom, když je telefon aktivní. Samozřejmě ale tím přijdete i o veškeré jiné funkce Asistenta Google, které se například vůbec netýkají ovládání hlasem. Zcela vyhráno ale nemáte, protože když řeknete „OK Google“, objeví se základní obrazovka s Asistentem Google, jestli jej nechcete aktivovat, případně se bude hlasové ovládání využívat například v mapách. Mimo jiné to znamená, že Google stále poslouchá, i když už Asistent není aktivní.

Jak kompletně deaktivovat poslouchání okolí?

Jediným možným řešením, jak odstřihnout Google od poslouchání okolí, je zrušit základní aplikaci Google přístup k mikrofonu. V nastavení aplikací si najdete „Google“, klepněte na oprávnění a zakažte aplikaci přístup k mikrofonu. Objeví se informace, že deaktivováním přístupu k mikrofonu můžete přijít o základní funkce. Po potvrzení tohoto vás již Google neposlouchá, můžete to vyzkoušet právě na „OK Google“. Níže můžete vidět screenshoty z Huawei telefonu a nadstavby EMUI, v jiných zařízeních se nastavení může mírně lišit.

Jak už jsme ale psali výše, má to i své nevýhody. Nebude fungovat vyhledávaní pomocí hlasu v Google aplikaci, nebo diktování hlasem. Další negativa jsme během testování nezaznamenali. Pokud byste na něco dalšího narazili, napište nám prosím do komentářů. Pokud budete chtít hlasové ovládání, diktování a vyhledávání vrátit, můžete stejným způsobem provést i aktivaci oprávnění k mikrofonu.

Google hlasové příkazy ukládá: Můžete si je poslechnout i smazat

Pokud využíváte hlasové ovládání, můžete si poslechnout vaše hlasové povely. Google přímo vytvořil v nastavení uživatelského účtu speciální sekci pro povely. Můžete je vymazat a případně zakázat ukládání. Více informací najdete v našem návodu „Jak odstranit hlasové příkazy„.

Google
Google
Google Assistant
Google Assistant

Využíváte již nyní Asistent Google? Používáte hlasové ovládání?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)