Menu

Google Assistant umí česky, ale nechce

Taky jsme z počátku nevěřili, ale je to tak “Google Assistant umí česky”. Má to ale háček. Jednomu šťastlivci se podařil psí kousek a přepnul Google Assistant do češtiny. Vypadá to, že kromě Google Now, umí při troše přemlouvání česky i nedávno představený Google Assistant. Není to sice dokonalé a není to pro každého, jasně to ale ukazuje na to, že Google Assistant by mohl umět česky, jen kdyby chtěl. Z nějakého důvodu Google ale čeká, a proto čeština a mnoho dalších jazyků nepatří mezi podporované. My sice tušíme, ale nebudeme se pouštět do sáhodlouhých úvah.

Google Assistant umí česky, musí se mu ale pomoci

Na přiloženém videu s názvem Google Assistant CZ od pana Františka Bořila je vidět, že Google Assistant umí česky. Pokud jste častým návštěvníkem XDA fóra a rootování telefonů, je pro vás denním chlebem, možné je úplně vše. Stačí zabrouzdat do vlákna s názvem Assistant Enabler, mít po ruce ten správný telefon, odhodlání a pokud se zadaří, tak si s telefonem “pokecáte” i v češtině. Asistent funguje dokonce i ve slovenštině.

U obou jazyků pak zatím nefungují otázky “Kdo je…”, kdy asistent zůstane v režimu odpovídání. Rozprava s asistentem ve smyslu “Kdo jsi?” “Odkud jsi” zatím také pokulhává. Jde se ale například zeptat na počasí stylem “Budu potřebovat deštník v Praze?” anebo “Ukaž mi mé fotky s lesem”. Jak Assistant funguje v praxi v angličtině, už jsme si ukázali dříve v samostatném videu.

Pojďme si připomenout v čem je Google Assistant tak výjimečný, a jak se liší od Google Now. Především jde o to, že vy na telefon mluvíte a on ve většině případů pochopí, co po něm chcete, aniž byste museli vyslovit přesné fráze “udělej to či ono”. Za tímto procesem se schovává umělá inteligence. Pokud žijete v zemi, kde je Google Assistant nativně podporovaný, a to včetně doprovodných služeb, není problém objednat si taxík, zarezervovat letenku, nebo naplánovat schůzku.

Google Asistent v češtině ještě tento rok

Pokud se vám nechce řešit root, instalaci xposed atd. Tak pro vás máme dobrou zprávu. Google Assistant v češtině byl potvrzen na pódiu konference Google I/O 2018. Do konce tohoto roku by měla přijít podpora pro 30 jazyků a 80 zemí. Mezi těmito státy je i Česká republika, jak se můžete sami přesvědčit na mapce níže.

asistent google v cestine google io

Nové informace z poslední doby o tom, kdy bude umět Google Asistent česky nejsou. Nicméně Google v podpoře nových jazyků stále pokračuje. Nedávno například přibyla podpora pro Rusko, ale třeba i mnohem menší Nizozemsko. Takže už jde vidět, že podpora se pomalu přesouvá i na jazyky, se kterými nemluví tolik lidí.

S příchodem češtiny se budeme moct těšit nejen na samotného asistenta. Očekávat se dá například i podpora třetích stran. Dobrým příkladem je Český rozhlas. Ten už podporuje chytré přehrávání, ale zatím jen na chytrých reproduktorech od Amazonu. Podpora Google Home se plánuje, ale velice pravděpodobně se čeká na to, až bude Asistent Google podporovat oficiálně češtinu.

ikea tradfri brana chytre osvetleni IKEA asistent google

Kromě toho se bude dát využít velká řada produktů chytré domácnosti, velmi nás potěšila nedávno oznámená podpora pro chytré produkty Xiaomi, nebo chytré osvětlení IKEA. Funguje nejen na Androidu, ale i na iOS, Chrome OS a plánuje se podpora PC.

Google Assistant
Google Assistant
Developer: Google LLC
Price: To be announced

Co už Asistent Google umí?

A na co se vlastně těšit? Asistent Google už není jen jednoduchý hlasový asistent, který vám pouze odpoví na všetečné otázky. Na základní funkce se můžete podívat na našem videu níže.

Nedávno se ale například vrátily personalizované informace z Google Now. Assistant dokáže vytáhnout z vašich dat užitečné informace, které jsou založené na času, lokaci a poslední interakci s Google asistentem. Funkce bude dostupná pro všechny jazyky, které podporují asistenta. Například vás upozorní na cestu do práce, schůzky, upomínky, rezervace, lístky do kina, sledování balíků atd. Opět i zde se chystá integrace aplikací třetích stran. A to například poznámky Google Keep.

Těšíte se na Google Asistenta oficiálně v češtině?

Děkujeme Františku Bořilovi za poskytnutí informací a fotek v článku.

 

Komentáře

Guru

z aplikace
6.1.2017 22:18

Když neche tak neche :o)

malkok

6.1.2017 22:23

je smutný, žeti, co mají android 7.1 mají evidentně smůlu, když manual je jenom pro MM

Fibo98

6.1.2017 22:28

Možná by šel Google Assistant s modulem Assistant Enabler i na Nugátu! (7.0, 7.1.1)

malkok

6.1.2017 22:29

to zní, jako výzva

Kulichoid

kulichoid 139

z aplikace
6.1.2017 22:31

Čeština je krásná i záludná. Má volný slovosled a na jednu informaci se lze zeptat padesáti různými způsoby. A to chceme i od Google asistenta. :-)

Standaa

Standaa 0

6.1.2017 22:45

Trochu opožděný článek.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

6.1.2017 22:57

Guru: už se chce :)
Fibo98: Možná jo, vyzkoušíte?
malkok: Tak držíme palce a těšíme se na výsledky bádání.
Standaa: Opožděný v čem?

Fibo98

6.1.2017 23:31

Ano vyskouším! Podle info z XDA by to mělo jít!

Efarmostys25

7.1.2017 0:02

Aby to nedopadlo jak ve filmu “Her” (Ona), kdy se do sebe majitel mobilu a mobilní asistent (virtuální žena), do sebe zamilují…. ☺

Standaa

Standaa 0

7.1.2017 19:05

Petr Mišák: Tato funkce je už dostupná od té doby co v xposed modulu Android N-ify přibyl Google assistent, což už jsou tři měsíce.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

7.1.2017 20:15

Standaa: Tak pokud je něco takto zajímavé a my o tom ještě nepsali, stačí nás šťouchnout na redakční email. Ono těch novinek je tolik, že i přes velkou snahu pokrýt vše se vždy najde nějaká, která unikne.

Spawnie82

Spawnie82 0

z aplikace
8.1.2017 0:18

Když jsem četl jméno Franta, tak jsem čekal příjmení Fuka. To by byly odpovědi. :)

ATG_Droid96

8.1.2017 22:05

Nevidím důvod proč by u Androidu 7 měla být potřeba pomoc Xposedu. Celý ten proces Xposedu na MM spočíval jen v tom, že Google aplikaci vnutil domněnku, že Google aplikace se nachází na Pixelu s androidem 7… Jenže když už máte Android 7 tak jediné co vám tedy stačí udělat je něco, podle čeho by si Google aplikace myslela, že máte Pixeláka, protože Android 7 už máte… V tom případě stačí jen editovat build prop. na device=Pixel a eligible.device=true .. (Nevím jak se tyhle fičury přesně nazývají). No a pak už tedy máte Google asistenta i bez Xposedu na Androidu 7… :)

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

8.1.2017 22:07

ATG_Droid96: To nemusí být tak zcela pravda, jelikož já pixel vlastním, Assistenta spustím, ale do češtiny oficiálně přepnout nejde.

ATG_Droid96

8.1.2017 22:22

To byla odpověď pro Fibo98. :) Konkrétně jsem měl na mysli aktivaci Asistenta na oficiálně nepodporovaných strojích běžících na Androidu 7.

Fibo98

9.1.2017 8:38

Pokud na Androidu 7 máte nainstalované Xposed, nainstalujte mód Assistant Enabler ten si s tím už poradí. Po restartu se Google app rozpozná jako English (US). Na Androidu 6 musíte mít Ještě modul Android N-ify, který dopomůže modulu Assistant Enabler, aby si Google app ,,myslela”, že mobil má Nugát. Takže pokud máte Android 7 a Xposed stačí nainstalovat Assistant Enabler 4.0

malkok

9.1.2017 17:04

nevím teda jak ostatní, ale Xposed pro android 7.1 jsem zatím nikde nenašel :/

fosiczka

10.1.2017 20:25

sem prolez celý XDA, a assistant funguje, ale rozhodně ne v češtině (CM 14.1)

Fibo98

10.1.2017 22:03

Používáte Assistant Enabler a Xposed? Pro android 7.1.1 má Xposed přijít na konci ledna.

fosiczka

11.1.2017 15:59

Xposed by neměl být potřeba, viz koment od ATG_Droid96

Fibo98

11.1.2017 17:11

Bez Xposed zprovozníte Asistent pouze v němčině a angličtině…

ja_som

12.1.2017 8:21

CZ/SK som neskúšal, keďže toho veľa nezvládajú, ale včera sa na XDA objavila info, že s najnovšou verziou aplikácie Google už nie je potrebné aby sa zariadenie tvárilo ako Pixel. Stačí do build.prop pridať riadok “ro.opa.eligible_device=true” a asistent je dostupný. Keď som mal v zariadení (Nexus 5X, Android 7.1.1) nastavený SK jazyk, tak mi písalo, že nie je dostupný. Zmenil som teda na English (US) a asistent krásne funguje…
Ešte sme si veľa nepokecali, skúšal som to večer, ale na rýchlo som skúsil Call …, Turn on Wi-Fi (aj off), Open (názov aplikácie), Play Group Therapy 213 a všetko fungovalo…

ja_som

13.1.2017 7:34

Otázka…
Má fungovať asistent aj offline? Google Now, alebo ako sa to volá, to, čo bolo pred asistentom, fungoval aj offline, aspoň pár základných vecí, minimálne viem, že fungoval príkaz Call…. Ale asisten keď je offline, po vyslovená OK Google zobrazí len prázdnu obrazovku s logom a tlačidlom nastavenia siete…

Fibo98

13.1.2017 18:38

Assistant zatím offline nefunguje, pouze Google Now po stáhnutí offline balíčků.

RSS (komentáře k článku)