Google Assistant umí česky, ale nechce

google assistant cestina

Taky jsme z počátku nevěřili, ale je to tak “Google Assistant umí česky”. Má to ale háček. Jednomu šťastlivci se podařil psí kousek a přepnul Google Assistant do češtiny. Vypadá to, že kromě Google Now, umí při troše přemlouvání česky i nedávno představený Google Assistant. Není to sice dokonalé a není to pro každého, jasně to ale ukazuje na to, že Google Assistant by mohl umět česky, jen kdyby chtěl. Z nějakého důvodu Google ale čeká, a proto čeština a mnoho dalších jazyků nepatří mezi podporované. My sice tušíme, ale nebudeme se pouštět do sáhodlouhých úvah.

Google Assistant umí česky, musí se mu ale pomoci

Na přiloženém videu s názvem Google Assistant CZ od pana Františka Bořila je vidět, že Google Assistant umí česky. Pokud jste častým návštěvníkem XDA fóra a rootování telefonů, je pro vás denním chlebem, možné je úplně vše. Stačí zabrouzdat do vlákna s názvem Assistant Enabler, mít po ruce ten správný telefon, odhodlání a pokud se zadaří, tak si s telefonem “pokecáte” i v češtině. Asistent funguje dokonce i ve slovenštině.

Google assistant v češtině na Samsung Galaxy S22

Google assistant v češtině na Samsung Galaxy S22

U obou jazyků pak zatím nefungují otázky “Kdo je…”, kdy asistent zůstane v režimu odpovídání. Rozprava s asistentem ve smyslu “Kdo jsi?” “Odkud jsi” zatím také pokulhává. Jde se ale například zeptat na počasí stylem “Budu potřebovat deštník v Praze?” anebo “Ukaž mi mé fotky s lesem”. Jak Assistant funguje v praxi v angličtině, už jsme si ukázali dříve v samostatném videu.

Pojďme si připomenout v čem je Google Assistant tak výjimečný, a jak se liší od Google Now. Především jde o to, že vy na telefon mluvíte a on ve většině případů pochopí, co po něm chcete, aniž byste museli vyslovit přesné fráze “udělej to či ono”. Za tímto procesem se schovává umělá inteligence. Pokud žijete v zemi, kde je Google Assistant nativně podporovaný, a to včetně doprovodných služeb, není problém objednat si taxík, zarezervovat letenku, nebo naplánovat schůzku.

Google Asistent v češtině ještě tento rok

Pokud se vám nechce řešit root, instalaci xposed atd. Tak pro vás máme dobrou zprávu. Google Assistant v češtině byl potvrzen na pódiu konference Google I/O 2018. Do konce tohoto roku by měla přijít podpora pro 30 jazyků a 80 zemí. Mezi těmito státy je i Česká republika, jak se můžete sami přesvědčit na mapce níže.

asistent google v cestine google io

Nové informace z poslední doby o tom, kdy bude umět Google Asistent česky nejsou. Nicméně Google v podpoře nových jazyků stále pokračuje. Nedávno například přibyla podpora pro Rusko, ale třeba i mnohem menší Nizozemsko. Takže už jde vidět, že podpora se pomalu přesouvá i na jazyky, se kterými nemluví tolik lidí.

S příchodem češtiny se budeme moct těšit nejen na samotného asistenta. Očekávat se dá například i podpora třetích stran. Dobrým příkladem je Český rozhlas. Ten už podporuje chytré přehrávání, ale zatím jen na chytrých reproduktorech od Amazonu. Podpora Google Home se plánuje, ale velice pravděpodobně se čeká na to, až bude Asistent Google podporovat oficiálně češtinu.

ikea tradfri brana chytre osvetleni IKEA asistent google

Kromě toho se bude dát využít velká řada produktů chytré domácnosti, velmi nás potěšila nedávno oznámená podpora pro chytré produkty Xiaomi, nebo chytré osvětlení IKEA. Funguje nejen na Androidu, ale i na iOS, Chrome OS a plánuje se podpora PC.

Google Assistant
Google Assistant

Co už Asistent Google umí?

A na co se vlastně těšit? Asistent Google už není jen jednoduchý hlasový asistent, který vám pouze odpoví na všetečné otázky. Na základní funkce se můžete podívat na našem videu níže.

Google Assistant v praxi: Jak funguje mozek budoucích telefonů s Androidem?

Google Assistant v praxi: Jak funguje mozek budoucích telefonů s Androidem?

Nedávno se ale například vrátily personalizované informace z Google Now. Assistant dokáže vytáhnout z vašich dat užitečné informace, které jsou založené na času, lokaci a poslední interakci s Google asistentem. Funkce bude dostupná pro všechny jazyky, které podporují asistenta. Například vás upozorní na cestu do práce, schůzky, upomínky, rezervace, lístky do kina, sledování balíků atd. Opět i zde se chystá integrace aplikací třetích stran. A to například poznámky Google Keep.

Těšíte se na Google Asistenta oficiálně v češtině?

Děkujeme Františku Bořilovi za poskytnutí informací a fotek v článku.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)