Menu

Proč Chytré karty Google ztratily původní směr?

Chytré karty Google byly svého času jakousi vlajkovou lodí toho, co Google dokáže nabídnout svým zákazníkům. Dnes se při pohledu na ně neubráníme přinejmenším rozpačitým pocitům. Z určitého úhlu pohledu to totiž vypadá, jako by vyhledávací gigant ztratil původní směr a vydal se úplně jinou cestou.

Obsah článku


Abychom pochopili celkový kontext, musíme se vrátit do roku 2012, kdy byl představen Android 4.1 Jelly Bean. Jeho součástí byl také “inteligentní osobní asistent” Google Now. Funkci bylo v té době možné považovat za reakci na konkurenční Cortanu od Microsoftu či Siri od Apple. Ve své podstatě se jednalo o vylepšení původního produktu Hlasové vyhledávání Google.

Čistý design, personalizované informace

Součástí vizuálního rozhraní se staly karty v té době novém designovém stylu Material Design. Ty zobrazovaly informace, které by uživatele mohly zajímat. Google zde takřka dokonale využil informací, které sbíral od uživatelů na základě jejich aktivit a používaných služeb.

V dobové recenzi Nexusu 4 jsme psali: “Google už není jen vyhledávání na webu a v rámci aplikací. Hlavním tahákem této sekce je inteligentní asistent Google Now, který poskytuje užitečné informace s ohledem na čas a místo, kde se právě nacházíte. Pokud například na cestě do práce nastaly dopravní komplikace, asistent vás s předstihem upozorní, že byste měli vyjet o něco dříve. Součástí jsou také informace o počasí, včetně předpovědi, následující události kalendáře, či upozornění na narozeniny vašich přátel z Google+.” Aplikace se usídlila přímo v launcheru, a to konkrétně na levé domovské obrazovce, kde jí patřila samostatná “plocha”.

Postupem času se pro Google Now vžil český ekvivalent Chytré karty Google. Vyhledávací gigant měl v té době skutečně vysoké ambice. Média tento produkt označovala například jako “budoucnost prediktivního vyhledávání” či “službu, která najde důležité informace ještě předtím, než je uživatel začne hledat”. Chytré karty Google se staly silnou a hlasitě propagovanou zbraní Androidu. Vyhledávací gigant zde měl jednu zásadní výhodu proti konkurenci: zužitkovával informace, které mu jeho uživatelé sami a dobrovolně poskytli.

Znal tedy obsah pošty (a s ním například informace o potvrzených rezervacích, letenkách, objednávkách, …), naplánované schůzky v kalendáři, historii vyhledávání i navštívených stránek. Věděl i to, kde se uživatel aktuálně nachází, kudy zpravidla cestuje a jakým způsobem se dopravuje. Dá se říci, že uživatelé s Googlem sdíleli, prožívali a plánovali svůj život. On jim za to na oplátku poskytoval relevantní informace s ohledem na místo, čas a další faktory.

Dejte nám svá data, my vám z nich umícháme koktejl!

Z nasbíraných dat dokázal Google namixovat personalizované informace a predikovat, co by mohlo uživatele zajímat. Google tak například ví, že každý všední den jezdíte do práce tak, abyste dorazili na osmou hodinu. Protože zná vaši obvyklou trasu, dokáže na základě aktuálních dopravních informací (získaných od dalších svých uživatelů) předpovědět, jak dlouho vám potrvá cesta a případně varovat, pokud hrozí komplikace v podobě zpoždění.

Svým způsobem je to děsivé, jak hluboko do našich životů “Velký bratr” vidí. Ale dokud vše využívá v náš prospěch, má mince i svou druhou stranu v podobě relevantních informací. Uživatelé v některých zemích se tak mohou například dozvědět podrobnosti o letu, který hledali na počítači, či obdržet upozornění na zpoždění letadla, protože Google z Gmailu ví o potvrzené rezervaci. Dokáže také poradit, kdy byste měli vyjet do práce, nebo jak dlouho vám potrvá cesta na následující schůzku. Postupem času pak přibyla podpora vybraných aplikací třetích stran, nicméně v praxi se prakticky nijak neprojevila.

Z hlediska sběru dat lze Google označit za nejsilnějšího hráče. Asi žádná jiná platforma není schopna sbírat tolik osobních informací, jako Google se svým mobilním operačním systémem, multiplatformním webovým prohlížečem a dalšími aplikacemi. Google má naše kontakty, zálohy fotek, e-maily, kalendář, historii polohy a spoustu dalších dat. Na jejich základě umí vytvořit poměrně přesný profil uživatele. Morální otázku, zda je to dobře, nebo špatně, si každý musí zodpovědět sám. Ostatně nikdo nikoho nenutí používat služby této společnosti – kontakty lze uložit přímo do telefonu, fotky si můžete zálohovat třeba kabelem atd. Na straně druhé ale stojí nesporný komfort, provázanost a jednoduchost použití cloudových služeb této společnosti.

Jak Chytré karty Google ztratily směr

Když si dnes otevřete Chytré karty Google, najdete zde něco úplně jiného, než proud personalizovaných informací. Na hlavní stránce jsou odkazy na články, které by vás mohly zajímat. Ano, výběr článků je prováděn na základě vašich zvolených či vysledovaných zájmů, ale je to opravdu to, co očekáváme od “inteligentního osobního asistenta”? Zatímco původní funkci Chytrých karet v podstatě žádná konkurenční aplikace nenabízí, nejrůznějších agregátorů webového obsahu najdete v Obchodě Play nespočet. Některé nabízejí obsah z uživatelem vybraných kanálů (např. Feedly), další se snaží přizpůsobovat nabízený obsah zájmům uživatele (např. Tapito). V loňském roce například čtenáři našeho webu doporučili hned sedm aplikací na sledování aktualit, novinek a zpráv. Jinými slovy: karty s odkazy na zajímavé články rozhodně nejsou ničím unikátním. Celkově tento krok působí dojmem, jako by Chytré karty Google ztratily svůj dosavadní směr.

První náznak tohoto trendu přišel v prosinci loňského roku. Tehdy jsme změnu popisovali takto: “Možná poněkud překvapivě bude jako výchozí sekce s aktualitami, na které uživatel najde novinky, sportovní výsledky a další odkazy z především zpravodajských serverů. Servírovaný obsah by přitom měl odpovídat individuálním zájmům. Google slibuje, že čím více budete používat jeho aplikaci, tím relevantnější zdroje vám bude poskytovat.” K definitivnímu rozdělení pak došlo v červenci tohoto roku. O měsíc později pak Google deaktivoval funkci odstranění karty jejím přetažením do strany, čímž vyvolal poměrně negativní reakce uživatelů.

Na hlavní stránce Chytrých karet najdete jen aktuality

Na hlavní stránce Chytrých karet najdete jen aktuality

Z hlavní koleje na vedlejší

Všechny sofistikované prediktivní informace tak byly zařazeny do sekundárního panelu pod nicneříkající ikonu. Řada uživatelů (zejména tedy z řad začátečníků) tak poměrně snadno tuto užitečnou funkci přehlédne. V podstatě se dá říci, že namísto prediktivního vyhledávání a servírování kontextových informací je nyní hlavním smyslem celé aplikace konzumace webového obsahu. Jako by Google to, v čem byl opravdu unikátní, přesunul na vedlejší kolej, zatímco na tu hlavní přesunul tuctovou funkci. Zdánlivě banální změna uživatelského rozhraní tak znamenala doslova fatální posun v jejím primárním účelu.

Dá se říci, že postupem času je stále méně a méně důvodů, proč vlastně otevírat Chytré karty Google. Také z hlediska hlasového vyhledávání v anglofonních zemích již existuje poměrně solidní konkurence, takže se uživatelé mohou obrátit na jiné služby. Lze pochopit, že se Google snaží být “prvním místem, které si každý den otevřete”, ale do jisté míry podkopal své vlastní jedinečné silné stránky, které mu mohly pomoci k úspěchu. Zatímco před pěti lety voněly Chytré karty slibnou budoucností, dnes se nelze ubránit pocitu jistého zatuchnutí. Přeci jen sbírka odkazů na zajímavé články není v roce 2017 nic, čím by se taková firma jako Google měla chlubit.

Také si myslíte, že Chytré karty Google ztratily směr? Používali jste je?

 

Komentáře

DarkCloudCZE

6.10.2017 13:31

Všiml jsem si že existují, ale nikdy to nebyl takový převrat že bych to nemusel dělat manuálně, popřípadě pomocí zkratek na hlavní stránce.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

6.10.2017 13:35

Mi osobně se ta původní idea hodně líbila. Teď nějak Google nechápu a jeho postup bych označil za zmatený. Škoda, no, základ to mělo pěkný :)

michal_dlabka

6.10.2017 15:40

Kdyby to aspon poradne fungovalo. Samej bulvar a dalsi nesmysli a obcas neco zajimavyho…

Kark03

6.10.2017 15:52

nedávno jsem aktualizoval na andorid 6 a od té doby stačí jen nepatrnou chvíli podržet prst na prostředním “tlačítku” a už ta pitomost startuje. Jen to zdržuje, musím aplikaci odšoupnout a přejít na tu kterou jsem chtěl. Děs, hrůza. A to jsem přitom před lety ty chytré karty používal. Tahle agresivita mi ted nevyhovuje a působí přesně opačně. Máte někdo tip jak zrušit to aby prostřední, domovská, klávesa tohle nedělala když na ní omylem chvíli nechám prst?

53

6.10.2017 15:59

Naprosto přesně, dnes jsou chytré karty sbírkou bulvárních titulků. Schválně jsem si teďka otevřel ty klasické karty, a, ač jsem předtím dvakrát vyhledával cestu na Orlík, vůbec mi ji nenabídl. Ukázal mi jen kalendář a cestu domů.

Radeg

radeg 33

6.10.2017 21:02

@Kark03:
“Máte někdo tip jak zrušit to aby prostřední, domovská, klávesa tohle nedělala když na ní omylem chvíli nechám prst?”
Naučit se používat smartphone.
Jinak, koupit si obyčejný, tlačítkový telefonek.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

6.10.2017 21:27

To: michal_dlabka
To jste napsal moc pěkně s tím bulvárem! Jako jestli se mi Google snaží tvrdit, že toto jsou témata, která mě zajímají, tak asi ten algoritmus nebude moc vymakaný.

Radeg

radeg 33

7.10.2017 6:58

@michal_dlabka, Karel Kilián:
Jak to myslíte s tím bulvárem?
Z deseti článků je jeden na super.cz, ale to jsem si včera vyhledával nějaké info o jisté herečce. Jinak mobily, auta a nějaká politika.
No, z něčeho ten Google musí čerpat.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

7.10.2017 13:15

To: radeg
Nebudu dělat pózu, že bulvár nečtu. Čtu, ale tvoří tak desetinu toho všeho, co během dne pročtu. Přitom v Chytrých kartách je ho převážná většina :(

Kark03

7.10.2017 13:57

to:radeg
hahaha. Když nevíš tak je zbytečné psát nesmysly. Snad píšu, že jsem před lety pužíval, pak přestal. Ted, asi dva týdny co se mi aktualizoval android na verzi 6 tak stačí dotek a už jede ta blbost od googlu. Ovládat telefon umím, ale zlobí to až teď. Podle mě nějak upravili dobu potřebnou pro dotek. Nemám jiné vysvětlení po, ani nevím kolika, letech používání dotykáče. Nebo mi vysvětli proč se mi ta blbost nespouštěla od ledna co mám aktuální telefon.
Někdo kdo reálně poradí jak zrušit google karty?

jav61

7.10.2017 15:14

Tak jsem schválně otevřel karty a ejhle. 1 článek bulvár, ale na téma, které tu a tam čtu (sex), zbytek články z okruhů, které mě zajímají. Osobně tedy vidím problém jinde a to, že 90% článků je jen přepis toho, co už jsem četl, ano google ví co čtu a nabídne mi stejné články z jiných zdrojů, to je ovšem na prd. Nechci vidět 9 z 10 článků, které už jsem četl, ale nové, které jsem ještě nečetl a týkají se mnou sledovaných okruhů. Osobně ale i tak vidím zlepšení, protože dříve jsem už četl 99% článků, které mi karty nabízely. I tak je to pořád tristní.

Každopádně, co se týče bulváru, tak buď jej čtete daleko více, než si připouštíte nebo jste nevěnovali trochu času tomu, abyste zakázali určitě zdroje v nastavení karet.

Radeg

radeg 33

7.10.2017 18:44

@jav61:
Tak stejně je to s reklamou. V převážné většině dostávám reklamu na zboží, které jsem nedávno vyhledával za účelem jeho koupě a pak samozřejmě i koupil. Reklama na toto už je jaksi “z křížkem po funuse”.

Tomask.tk

tomask.tk 0

8.10.2017 11:31

Hlavně dříve šli alespoň ty články vypnout, teď to nejde. Google používám, ale na vše ostatní. Vše, co čtu, mám uložené v Chrome. Nepotřebuji ty samé věci číst znovu po 12 hodinách, co se to ukáže v kartách. Je nějaký způsob, jak to vypnout? Jen články, ne celý zdroj.

CerVus

8.10.2017 18:09

Tak ty články nejsou zas tak špatná věc. Jen nechápu proč nemůžu filtrovat zdroje. O članky Parlamentních listů, Sputniku, Blesku a Aha opravdu nesotojím, ale každou chvíli tam nějaký otravuje.
Kde jako Google přišel na to, že by mě to mohlo zajmat, když na ty weby nechodím?
U té reklamy, která otravuje se to ještě dá částečně pochopit. To zboží jsem hledal. Jenže mi nabízí i něco co mám měsíc + doma. Relevantní reklamu vidím na max 10dní od prvotního vyhledávání.
Zároveň by tam mohla být filtrace přečteno / nepřečteno. Občas nějaký z článků můžete dohledávat zpětně. To, že při načítání tlačítkem Další nebo Více tam po chvíli začnou nabíhat opět články, které byly nahoře je také nedomyšlené.

Mr.Ferda

14.10.2017 16:28

Tak trochu nechápu o čem to mluvíte. Google karty (Google Now) používám denně a jsou mi maximalně k užitku. Články ze serverů o které nestojím lze buď skrýt nebo ten server uplně zakázat. Navíc čas od času se mne to ptá jestli tento článek nebo jiná informace je právě v tuto chvíli užitečná. Ano/Ne. Navíc je tam i možnost přizpusobit a mohu si přidavat témata která mne zajímají. Přidal jsem si třeba Android, Google, Samsung, Microsoft, Apple, AC/DC…. Vypnul jsem spotr, Ligy, letecké spojení, Akcie…. a ono to funguje. Když přečtu tak to zmizí a už se to neobjeví.

Přátele vedle titulku článku jsou 3 tečky. Kdyby někoho napadlo na ně kliknout tak se objeví nabídka:
Skrýt tento článek
….mne nezajímá
Články z webu….. již nezobrazovat.
Přizpůsobit články
Odeslat zpětnou vazbu

Tak sakra co nefunguje?

U mne verze aplikace 7.12.24.21.arm

johny1176

19.10.2017 6:39

Mr.Ferda Máte naprostou pravdu. Spousta lidi jen nadava, ale nikdo si neumi poradit. Pokud nechci cist nejake navrhy, bulvar, sport atd. mam moznost vyberu. Jen je potreba pri pouzivani chytrych karet, pouzivat i mozek. Telefon Vam ( prozatim) jeste utrit zadek nedokaze.

Mazec

19.10.2017 6:52

No hlavně v minulosti ty karty šli vypnout. A aplikaci Google jsem používal jen na hlasové vytáčení kontaktů a hlasové vyhledávání.
Ale teď místo vypnout karty mám restartovat karty. Nevíte jak to vypnout?
Je mi líto aplikaci zakázat, protože asi není konkureční aplikace která by dokázala hlasové ovládání v českém jazyce…

Vclav_novek

Václav Nováček 0

19.10.2017 7:31

Já vám nevím, ale mě ty chytré karty fungují stále stejně dobře. Důležité informace nahoře, články někde dole. Nevšiml jsem si, že by se něco změnilo.

Tommy_CZ

Tommy_CZ -1

19.10.2017 9:27

Vám se dole zobrazují tlačítka, abyste si alespoň zapnuli podstatné informace? Mě ne a tak se mi zobrazuje JENOM ten bulvár :D

Vachaj

vachaj45 0

16.1.2018 8:12

Stačí si s kartami jen trochu pohrát a začnou nabízet přesně to co hledáte. Sám je používám asi dva roky a jsem stále spokojen.

RSS (komentáře k článku)