Menu

5 Google Now příkazů, které vám každý den usnadní život #2

google-now-5-prikazu

V prvním díle našeho miniseriálu jsme si představili 5 Google Now příkazů v češtině, které vám mohou pomáhat každý den. Na přání našich čtenářů přinášíme další várku tipů, která se bude hodit.

Jak používat Google Now?

Pro uživatele, kteří do světa Google Now ještě vůbec neprostoupili, začněme krátkým úvodem. Google Now slouží u telefonu jako osobní asistent, který může na základě vašeho používání telefonu a polohy nabízet užitečné informace. Funguje zároveň jako hlasový vyhledávač i prostředek, kterým lze telefon ovládat. A to i hlasovými povely v češtině, na které se dnes zaměříme. U většiny telefonů postačí podržet tlačítko domů, čímž Google Now spustíme. Následně stačí kliknout na ikonu mikrofonu nebo říci “OK, Google”, což spustí rozpoznávání hlasu.

U některých Launcherů (aplikací pro domácí obrazovku) lze nastavit, aby šel příkaz “Ok, Google” vyslovit i na libovolné domácí obrazovce, což celý proces urychlí. V redakci tuto možnost používáme například u jednoho z nejpopulárnějších Launcherů – Nova Launcheru.

5 Google Now příkazů

Rychlé vytáčení kontaktů

Někteří čtenáři pod prvním článkem vyslovili přání, že by se jim hodilo hlasem vytáčet kontakty. Google Now tuto funkci opravdu umí a funguje vcelku spolehlivě. Narazit můžete jen v případě, že má člověk netypické jméno, které není hlasem dobře rozpoznáno. Běžná křestní jména i příjmení však nedělají Google Now problém, a to dokonce ani po skloňování. V případě, že Google Now najde více shod jmen, je potřeba ještě kliknutím vybrat to správné.

Volej Alča – běžné vytočení kontaktu,

Zavolej tátovi – vytáčet jde i pří skloňování,

Zavolej Petrovi Novákovi – i celé jméno jde vyskloňovat a Google Now si s tím poradí.

Pište SMS nebo e-maily hlasem

Diktování hlasem funguje u Google velmi dobře (až na čárky a tečky ve větách), a tak se přímo vybízí napsání SMS či e-mailů hlasem. Opět funkce, kterou zařadíme mezi 5 příkazů Google Now dnešního článku. Stačí velice jednoduše vyslovit, že chceme napsat SMS, přidat příjemce a zároveň text zprávy. Tento způsob se nejspíš nehodí na delší a důležité zprávy, ale spíše na rychlejší oznámení typu “Budu tam za 30 minut”, “Už jste dorazili?” apod.

Napiš SMS Alče dorazím později – zašle běžnou SMS s textem “dorazím později” na kontakt Alča,

Poslat e-mail tátovi v kolik se sejdeme? – odešle e-mail (pokud jej má kontakt uveden) kontaktu táta.

Šikovný převod jednotek

Převod mezi jednotkami potrápí většinu z nás, hlavně při pobytu v zahraničí. Typickými otázkami jsou převody měn eur či dolarů na koruny. Potrápit ale mohou třeba i vzdálenosti (míle vs. kilometry), případně palce na centimetry. I v tomto případě sada Google Now příkazů pomůže, i když je na místě poznamenat, že ne všechny formulace a jednotky Google pochopí. S těmi základními na převod měn však nemívá problémy.

Kolik korun je 8 EUR? – převede 8 EUR na české koruny,

Kolik kilometrů je 25 mil – převede 25 mil na kilometry,

5 palců v centimetrech – převede 5 palců na centimetry,

Navigace a vyhledávání míst v okolí

Google si hýčká již řadu let svou navigaci a není překvapením, že i spousta Google Now příkazů ji dokáže využívat. Nejjednodušší je zadat přímo slovo navigovat a nadiktovat adresu. Můžete však použít i jméno uložených míst (práce, domov apod.). Můžete se však zeptat i na nejbližší umístění v okolí – třeba na bankomat, nemocnici nebo nákupní centrum.

Navigovat do práce – spustí Google navigaci do místa, které je uloženo jako práce,

Naviguj do Sokolská 82, Praha – spustí navigaci na vybranou adresu,

Nejbližší bankomat – vyhledá a zobrazí nejbližší bankomaty podle vaší polohy.

Přehrávání hudby podle přání

Kolikrát se vám již stalo, že jste si začali broukat nějakou skladbu a rádi byste si ji přehráli v originále? Běžně by člověk musel spouštět aplikaci pro hudbu a zadávat její jméno. Google Now však může tento proces razantně usnadnit – stačí jen vyslovit, jakou skladu si přejete přehrát. Při prvním zadání tohoto příkazu jen stačí vybrat standardní aplikaci, ve které chcete hudbu spustit.

Přehraj Hey You od Pink Floyd – spustí vybranou skladbu,

Přehraj nějakou hudbu – spustí náhodné přehrávání v Google Music.

Líbil se vám náš výběr 5 Google Now příkazů pro každý den? Používáte také nějaký užitečný příkaz?

 

Komentáře

Argetar von Gerdstein

9.12.2016 12:35

Zdravim, jde nejak u navigovani zmenit vychozi navigaci namisto google maps? Osobne preferuji Waze.

Zkousel jsem najit v nastaveni aplikaci v telefonu i na googlu, ale nenasel jsem jednoznacne a funkcni reseni.

Poustevnak Fenixu

9.12.2016 13:02

Pro spuštění Google Now hlasovým příkazem “ok Google” z libovolné obrazovky není třeba “některý” launcher. Stačí mít na té obrazovce (zpravidla asi jen na hlavní Home) widget Aplikace Google a ani není třeba použít celý 1×4, ale lze ho zmenšit na 1×1, takže je to jen jedna ikonka s barevným G.
Ale možná se pletu a funguje mi to právě jen kvůli tomu, že mám (S7) a měl jsem (S3) s TW, který patří k těm “nekterým” launcherům.

Ru1n

Ru1n 0

z aplikace
9.12.2016 13:02

libi se mi tyto clanky ale u Lenovo A536 to nejde spustit

Kulichoid

kulichoid 104

z aplikace
9.12.2016 17:01

Musí se pořád říkat “ok Google”? Nejde to nahradit vlastním názvem, který nahraji? Třeba jen “hej”.

Zdenek1981

Zdenek1981 0

z aplikace
9.12.2016 19:39

Ta predstava ze nekde na verejnosti zvolam OK Google…

pantauleo

z aplikace
9.12.2016 20:05

Ok google lze použít z jakékoliv obrazovky, stačí mít jen nastavenou i angličtinu u hlasového vyhledávání. Mně jen nefunguje připomenutí místní (mám nastavenou domácí adresu). Dam příkaz ,,připomenout doma zalít kytky,, upomínka se uloží a při příchodu domů by měla upomínku pipnout, ale nic se neděje. Jdou mi jen upomínky časové ,,připomenout v pět zalít kytky,,

pantauleo

z aplikace
9.12.2016 20:08

Je škoda, že nejde službu spouštět vlastními slovy, např. ,,ukaž kozy,, by ok google spustil.😁

FoxJ

9.12.2016 20:41

Na hlasový příkaz, soudružka odpoví, že akci nelze provést, protože je zařízení uzamčeno a mám je odemknout. Ale příkaz to udělá. Co s tím? :-(

LufyCZ

z aplikace
9.12.2016 22:29

FoxJ: Probudit se do demokracie.

Troksik

David Trokšiar 0

10.12.2016 7:41

Nejprve bych chtěl pochválit tento seriál. Vůbec jsem nevěděl, že Google now konečně umí rozpoznávat příkazy v češtině. Jako čtenáře by mě zajímalo, jestli tyto příkazy fungují na android wear hodinkách. Ještě jednou dobrá práce. ;)

Miroslav Kycl

10.12.2016 9:57

Nevíte někdo jak změním aplikaci, která je spojená s hlasovým příkazem? Při příkazu přehraj se mi spustí google play:-/

bevtoft

z aplikace
10.12.2016 19:27

Co se týká volání a sms u duálních telefonů. jde nastavit sim karta na určité číslo,nebo přehazovat je?

AH

12.12.2016 21:42

David Trokšiar – ano funguje to i na android wear hodinkách (mám casio wsd f10), a umí to odeslat jakoukoli zprávu, např whatsapp nebo messenger, hodinky mají vlatsní mikrofon, takže přímo na hodinkách vidím, jak to píše text a odesílá, tel připojený přes BT nutnost, ale jinak masakr

Zerthe

Zerthe 2

5.4.2017 1:29

“OK Google Navigovat” + adresa, po spuštění navigování v google mapách pak zadám “OK Google autoservis” – a najde to všechny autoservisy na trase v místě, kudy zrovna jedu. Totéž “čerpací stanice” nebo i název oblíbeného řetězce čerpacích stanic. Pořád testuju i další příkazy a objekty, které by mohl google asistent zvládnout :). OK Google vypnout wifi, OK google zapnout/vypnout svítilnu, v článku zmíněné psaní sms a mailů nebo vytáčení, dále “OK Google spustit……doplnit název aplikace, třeba když chci spustit jinou než googláckou navigaci. Bohužel v rámci jiných než googláckých aplikací asistent dál neumí dál pracovat a po zadání hlasového příkazu spouští vyhledávání v prohlížeči anebo googláckou aplikaci… Dále “OK Google + nastavení zvuku/hlasitosti nebo snížení/zvýšení hlasitosti – otevře se nastavovací menu. Chce to vyzkoušet všechny položky v menu – na co vlastně asistent reaguje.

DennyM

DennyM 0

28.6.2018 9:10

Taky to berte tak lidi, že to není úplně hotové.. tyhle maličkosti umí a to je velké plus.. ale během roku 2018 by měla přijít plná verze v Češtině a to si pokecáte 😁😂 do toho se prodává Google Home což je malý reproduktor s mikrofonem který vás poslechne na slovo v domácnosti.. umí řídit vše propojené na WiFi, bluetooth atd.. hlavně chytrou domácnost.. Google Home je stejně jako anglická verze Google Now dodělána a v pohodě ale čeština se ještě postupně dodělává.. už se těším až si řeknu třeba “ok Google, zapni rychlovarnou konvici” ok google zapni radio doma. ” Atd :D prostě Velký pomocník pro lenochy nebo vytížené lidi dnešní doby..

RSS (komentáře k článku)