TOPlist

Google umí perfektně česky: Nově nadiktujete zprávy včetně teček a čárek

google diktovani hlasem interpunkce cestina

Diktování hlasem v češtině od Googlu bylo již delší dobu téměř dokonalé. K dokonalosti se však potřeboval vyřešit jeden problém s názvem česká interpunkce. Naštěstí pro vás máme dobrou zprávu, Google v nedávné době tento problém vyřešil a dnes už bez problémů můžete diktovat zprávy včetně teček, čárek a dalších interpunkčních znamének.

Google diktování hlasem si již poradí i s českou interpunkcí

Diktování hlasem není žádnou novinkou. Na Androidu se podporuje již od prvních verzí, od té doby už ušlo diktování dlouho cestu. Poslední verze jsou již téměř dokonalé a bez problémů si poradí s českou mluvou. První pokročilejší diktování hlasem v češtině se objevilo u Androidu 4.0. A to již před 7 lety. Od té doby se tento nástroj pro rozpoznávání češtiny několikrát vylepšil. V poslední době hlavně díky Google Now, kde se využívají hlasové povely v češtině, sesbíraná data z Google Now vylepšují i diktování hlasem. Brzy se snad dostane i na Asistenta Google, který prozatím češtině nerozumí.

Jedna z věcí, která bránila v češtině pohodlnému používání, byla podpora interpunkce. Pokud jste chtěli hlasem diktovat delší zprávu, museli jste čas od času použít i klávesnici, protože Google nerozuměl slovům jako je tečka, čárka apod. Pokud jste jej řekli, tak se vám na displeji vypsalo slovo. Když řeknete „tečka“ nyní, nově už se věta ukončí znaménkem „.“, což ostatně můžete vidět níže na našem videu. Podobným způsobem Google podporuje i další interpunkční znaménka jako je vykřičník, čárka, otazník apod.

Google umí perfektně česky: Nově nadiktujete zprávy včetně teček a čárek

Google umí perfektně česky: Nově nadiktujete zprávy včetně teček a čárek

A jak se dostat k hlasovému ovládání? Nejjednodušší to je přes klávesnici Gboard, která se dá zdarma stahovat na Google Play. Hlasové ovládání vám poté bude fungovat ve všech částech systému, kde se dá využít klávesnice, ať už je to třeba Facebook Messenger, Google Dokumenty nebo třeba internetový prohlížeč.

Diktování hlasem se aktivuje klepnutím na ikonku mikrofonu v pravé části klávesnice. Stačí mít nastavený jazyk klávesnice na češtinu. Dříve jsme se tomuto tématu věnovali například v článku „Jak diktovat poznámky do libovolné aplikace„, kde můžete nalézt další zajímavé využití hlasového diktování.

Gboard - the Google Keyboard
Gboard - the Google Keyboard

Používáte diktování hlasem na Android zařízeních?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)