Ztrácíte se v množství aplikací v menu pro sdílení? Ukážeme, jak jej upravit

jak upravit menu sdílení

Menu pro sdílení je užitečným nástrojem, který umožňuje jednoduché sdílení souborů napříč aplikacemi. S rostoucím množstvím aplikací se však může stát nepřehledným. Následující odstavce ukáží způsoby, jak se dá menu pro sdílení na Android zařízeních upravit a přizpůsobit vlastním potřebám.

Jak odstranit lištu „přímé sdílení“ na telefonech Samsung a LG

Operační systém Android verze Marshmallow (6.0) s sebou přinesl možnost takzvaného „Direct share“ neboli přímé sdílení. Jedná se o lištu, která umožňuje sdílení přímo do konverzací v rámci jednotlivých aplikací. Ačkoliv se jedná o dobrou myšlenku, která má usnadnit a urychlit sdílení napříč komunikačními platformami, v praxi může působit spíš otravně. Většina výrobců v základu možnost pro odstranění této lišty neumožňuje a musíte tak přistoupit k rootu vašeho zařízení. Výjimku pak tvoří například telefony a tablety Samsung a LG, které mají možnost pro odstranění Direct share přímo v nastavení. U telefonu Samsung tak stačí přejít do nastavení, zde zvolit položku „Rozšířené funkce“ a odškrtnout možnost „Přímé sdílení“.

Podobně snadný způsob, jak odstranit lištu přímé sdílení je pak u telefonů LG. Kde přejdete do nastavení, do vyhledávací lišty zadáte klíčové slovo „sdílení“. Zvolíte možnost „Lišta pro sdílení“ a odkliknete možnost Přímé sdílení neboli Direct share.

Jak upravit menu pro sdílení na Android zařízeních

Situace je poněkud snazší, pokud chcete jen upravit pořadí nabízených aplikací, tedy alespoň u zařízení s Android Marshmallow (6.0) a novějším. V menu lze pomocí snadného postupu připnout nejpoužívanější aplikace k horní hraně. Jakmile v rámci galerie, případně z jiné aplikace kliknete na tlačítko sdílet, objeví se výpis aplikací, které můžete k tomuto účelu využít. Delším podržením dané aplikace pak můžete ovlivnit jejich pořadí. Jedná se tedy o způsob, jak upravit menu pro sdílení, tak, aby se vám v rychlé volbě (typicky 8 horních aplikací), zobrazovala jen nabídka aplikací, které skutečně používáte.

Delším podržením ikony aplikace se vám tak otevře další nabídka. Zde stačí kliknout na možnost „Připnout“ a aplikace se přesune do horní části. Pokud takto navolíte všech 8 aplikací, budou se vám vždy ukazovat v tomto pořadí. Seřazené typicky abecedně, nikoliv podle frekvence používání. Stejným způsobem se dají aplikace zase odepnout. Stačí je kliknout na příslušnou variantu v nabídce, která se opět zobrazí delším podržením.

Jak upravit menu pro sdílení pomocí aplikace Fliktu

Pokud vaše zařízení nepodporuje některou z výše popsaných možností, pro úpravu menu pro sdílení, můžete využít některé z aplikací třetích stran, jako je například Fliktu. Pokud aplikaci zvolíte jako výchozí, umožní vám upravit nejen pořadí aplikací pro sdílení, ale i vzhled menu. Nastavení aplikace jako výchozí se nachází v záložce „Share“, kde stačí zatrhnout položku „Use Fliktu For Sharing“. V záložce „Menu“ si pak můžete navolit tři nejpoužívanější aplikace pro sdílení a také zvolit ty, které nechcete, aby se ve volbě vůbec neukazovali.

Volbu nelze bohužel provést pro všechny nainstalované aplikace. Pořadí nabídky, která následuje po horních třech položkách je pak seřazeno dle abecedy. V Google Play lze pak nalézt další aplikace, které nabízí způsob, jak menu pro sdílení na Androidu upravit, Fliktu však nad nimi vyčnívá nejen praktičností, ale i designem.

Fliktu: Share Fast
Fliktu: Share Fast

Stejným způsobem, jako je popsána úprava menu pro sdílení je pak možné upravit také lištu pro přímé sdílení, tato volba však není umožněna na všech zařízeních. Výše popsaný postup umožňuje přizpůsobit menu pro sdílení svým potřebám, aniž byste se museli prodírat desítkami aplikací, které k tomuto účelu nepoužíváte.

Používáte přizpůsobené menu pro sdílení?

Zdroj: vlastní, XDA-developers

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)