Jak rychlou máte paměť telefonu? Vyzkoušejte si to

pamet telefonu-rychlost-test

Ve specifikacích telefonů se dočtete o použitém procesoru, jeho počtu jader, frekvenci nebo třeba o velikosti paměti RAM. Tato kombinace většinou udává, jak rychlý telefon bude. Není to však jediné měřítko. Paměť telefonu rovněž může ovlivnit rychlost a plynulost telefonu. Jak rychlou paměť má váš telefon? Pojďme to změřit.

Proč měřit paměť telefonu?

Mobilní telefony dnes pracují s obrovským množstvím dat, které je potřeba na jedné straně číst a na druhé zapisovat. V telefonu máme hlavně dva druhy paměti – RAM a vnitřní úložiště. Zatímco paměť RAM se stará o běžící systém a procesy aplikací, vnitřní úložiště slouží pro dlouhodobé ukládání dat (fotografie, videa, hudba apod.). Rychlost těchto komponent oceníte v momentě, kdy k datům přistupujete, což je téměř v jakýkoliv okamžik. Pomalá vnitřní paměť nebo RAM tedy může vést k tomu, že je telefon i přes jinak výkonný hardware pomalejší. Tento údaj ovšem výrobci sami nikde neuvádí, rychlost přenosu se však dá změřit pomocí aplikací. My si dnes představíme jednoduchý nástroj A1 SD Bench.

Samsung-pamet telefonu-cipy

A1 SD Bench  – změří rychlost paměti, RAM i paměťové karty

Tato jednoduchá aplikace je ke stažení zdarma, její velkost nepřesahuje 3 MB a ke své funkčnosti potřebuje logicky jen přístup k úložišti. Prostředí je velice jednoduché a k dosažení kýžených výsledků nám stačí jen několik kliknutí. Aplikace načte nejen paměť telefonu a RAM, ale rovněž paměťovou kartu, je-li v telefonu přítomna. Pouhým kliknutím pak lze spustit test rychlosti. Po jeho dosažení A1 SD Bench ihned napíše výsledky. K testování jsme si vzali telefony Nokia 8, Honor 9 a stařičké Xiaomi Mi3.

A1 SD Bench
A1 SD Bench

Rychlosti RAM se příliš neliší, vnitřní paměti však ano

Po otestování paměti RAM jsme dostali následující výsledky:

  • Nokia 8 – 7592,72 MB/s
  • Honor 9 – 7367,6 MB/s
  • Xiaomi Mi3 – 6610,99 MB/s

 

Jak je vidět, u srovnatelných telefonů jsou výsledky takřka totožné a dramatický rozdíl není ani v případě TOP modelu z roku 2013. Jiná skóre však zaznamenala paměť telefonu, kde již byly rozdíly patrné. Výsledky jsou následující:

  • Nokia 8 – čtení 445,65 MB/s – zápis 212,57 MB/s
  • Honor 9 – čtení 125,22 MB/s – zápis 46,51 MB/s
  • Xiaomi Mi3 – čtení 109,1 MB/s – zápis 67,47 MB

 

Nokia 8 / Honor 9 / Xiaomi Mi3

Vítězem v obou testech je Nokia 8, což není zase takové překvapení – je nejdražší a nejnovější. Honor 9 však hlavně v případě úložiště ztrácí poměrně hodně, což se může projevit při práci s velkou porcí dat (přesouvání filmů, písniček apod.).

Rozdíly v rychlostech panují samozřejmě i v případě paměťových karet, tyto veličiny ovšem výrobce u jednotlivých modelů uvádí. Můžete si je ale samozřejmě vždy ověřit v praxi, což se hodí například u levných karet z Číny, kde výrobci nemusí tak úplně mluvit pravdu.

Jakých výsledků jste dosáhli vy? Podělte se s námi v komentářích

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)