Rok 2019 byl pro Huawei extrémně úspěšný. Co ale přijde letos?

Huawei výroční zpráva 2019

Čínská společnost Huawei na konci března zveřejnila svoji výroční zprávu za rok 2019, kde informuje hlavně o svých hospodářských výsledcích. Nejen fanoušky mobilních telefonů určitě zajímá, jak se firma popasovala zejména se sankcemi ze strany USA. I když obchodní neshody začaly v květnu a vedení firmy mluvilo o postupném propadu prodejů, loňský rok byl pro Huawei znovu velmi úspěšný. Firma vykázala tržby více než 123 miliard amerických dolarů. To představuje meziroční nárůst o 19,1 %. Čistý zisk dosáhl 9 miliard dolarů, když do výzkumu a vývoje zvládla společnost investovat 15,3 % svých loňských tržeb (tedy 18,9 miliard dolarů). V porovnání s rokem 2018 vloni poskočilo i několik dalších statistik, ale rok 2020 rozhodně nebude pro Huawei jednoduchý. Obavu vyjádřilo přímo vedení firmy a první vlaštovkou kolísání byla také nedávná změna na vedoucích pozicích v prodejích telefonů.

Huawei slabší prodeje

Vybrané ekonomické výsledky firmy Huawei za rok 2019

  • tržby cca 123 miliard USD (+ 19,1 % oproti roku 2018)
    • tržby v oblasti produktů a služeb pro spotřebitele cca 67 miliard dolarů (+ 34 % oproti roku 2018)
    • tržby v oblasti řešení pro operátory cca 42,5 miliard dolarů (+ 3,8 % oproti roku 2018)
    • tržby v oblasti podnikových řešení cca 13 miliard dolarů (+ 8,6 % oproti roku 2018)
  • čistý zisk cca 9 miliard USD
  • cash flow z provozních činností cca 13 mld. USD (+ 22,4 % oproti roku 2018)
  • investice do vývoje cca 19 miliard USD (15,3 % z tržeb)
Huawei-USA-Banned.jpg

Celkový počet prodaných chytrých telefonů Huawei v průběhu roku 2019 dosáhl 240 milionů. Jde o obří číslo, se kterým se firma pere o druhé místo se společností Apple. Na podobný výsledek ale nejspíš může letos čínská firma zapomenout. Obrovský podíl bude mít na klesajících prodejích koronavirová pandemie, ale v případě Huawei půjde právě i o zpřetrhané vazby s USA. Výrazné propady čekají asi všechny výrobce, nicméně konkurenti dokázali začátek roku 2020 přečkat s menšími šrámy než právě firma z Šen-Čenu.

Podle meziročního srovnání se prodává cca o 40 % telefonů méně a Huawei je dokonce ještě i nad touto hranicí. Netroufáme si odhadovat, jak přesně se (ne)bude firmě letos dařit, ale kombinace technologických sankcí a pandemie bude mít obrovské dopady. Z výroční zprávy je také patrné, že firma nadále vydělávala i na síťových řešeních pro operátory. Bylo to sice jen o 3,8 %, ale s ohledem na celosvětovou kauzu a hádku s USA jde o zajímavý fakt.

Jaký vztah máte k firmě Huawei a jejím produktům a službám?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)