Google hlasové vyhledávání v češtině a na vlastní kůži
- Články
- Petr Mišák
- 13.4.2015
- 103
Google na včerejší tiskové konferenci oznámil novinku, ba dokonce novinu tohoto roku – hlasové vyhledávání je dostupné v češtině. Doposud byla tato vymoženost dostupná pouze v zahraničí, čeština se tak stává v pořadí desátým jazykem, kterému služba hlasové vyhledávání rozumí. Jedná se pravdu o velký krok, i vzhledem k tomu, jak je čeština, byť krásný, ale zároveň složitý jazyk (cizinci jistě potvrdí). I proto patří velké díky českému zastoupení společnosti Google, které lokalizaci připravilo.
Jak hlasové vyhledávání funguje?
Hlasové vyhledávání se aktivuje speciálním tlačítkem v podobě mikrofonu, který je (měl by být) přítomen všude tam, kde je možné zadávat text. Po stisku tlačítka „hlasové vyhledávání“ se na displeji telefonu objeví dialogové okno, které vás povzbudí k tomu, že můžete začít mluvit. V tomto stavu telefon naslouchá tomu, co říkáte. Jakmile s mluvením skončíte, telefon mluvené slovo pošle do střediska Google. Ten váš vzorek porovná s obrovskou databází namluvených slov a pomocí porovnávacích a pravděpodobnostních algoritmů přeloží mluvené slovo na text. Tento text je pak následně zaslán zpět do vašeho telefonu a následně zobrazen v textovém políčku.
Voice Search je dostupné pro telefony s verzí Androidu 2.1 a výše. Telefony s Androidem 2.1 vyžadují manuální instalaci aplikace Voice Search z Android Marketu. Oproti tomu telefony s Androidem 2.2 aktualizují aplikaci sami a nabídnout „Voice Search“ v češtině. Dobrá, když už jsme u té češtiny, měl bych tedy místo „Voice Search“ napsat„hlasové vyhledávání“ :).
Co hlasové vyhledávání umožňuje?
Jelikož je tato novinka úzce propojená s ostatnímu Google službami jako:
- vyhledávání všeobecně
- překlad cizích slov
- diktování SMS
- kalkulačka
- hledání firem, restaurací, kin, a mnoho dalšího
- při použití s polohou GPS
S Google hlasovým vyhledáváním můžete kombinovat také více jazyků najednou, aplikace rozdílné jazyky rozpozná.
Nikdo není dokonalý
Výše jsme si popsali, jak zmíněný způsob rozpoznání hlasu funguje. Co jsme si však ještě neřekli je, že hlasové vyhledávání se stále učí. Tady by asi sedělo přísloví „opakování je matka moudrosti“. Čím častěji používáte hlasové vyhledávání, tím lépe vám bude rozumět, čili nebojte se a mluvte se svým Androidem (často) :).
Jistě Vás napadne také otázka, jak náročné je rozpoznání mluveného slova na přenos dat do internetu? Hlasové vyhledávání funguje bez problému na nejpomalejších datových tarifech našich operátorů, takže předpokládám, že náročnost na přenesená data je minimální.
Jak už jsem v úvodu psal, jedná se „pouze“ o hlasové vyhledávání, zatím se nejedená o ovládání telefonu hlasem, i když věřím, že i k tomuto rozšíření máme velice blízko. Měl jsem možnost jako jeden z mála otestovat hlasové vyhledávání v češtině již včera a musím říct, že už nechci jinak :). V komentářích u článků, nás většinou bombardujete dotazy týkající se Google navigace, možnosti zakoupení placených aplikací a dostupnosti hlasového vyhledávání v češtině. Do budoucna nám tedy stále zůstává Google navigace a placené aplikace v Marketu :).
Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi
Komentáře (103)
Přidat komentář