TOPlist

Malá revoluce: Překladač Google Translate nyní i bez datového připojení!

android_320x210_translator

Konečně jsme se dočkali! Téměř od počátku fungování aplikace Google Translate (neboli Překladač Google) se objevovaly hlasy prosící o možnost stáhnout si slovníky do paměti, aby zůstala funkčnost aplikace zachována i v režimu bez datového připojení. Koneckonců, dávalo by to smysl. Často se ocitnete v zahraničí a potřebujete něco rychle přeložit, jenže ouha – na datový roaming se pomalu neodvážíte ani pomyslet, aby vám už jen za tu myšlenku nevystavil některý z českých operátorů fakturku a žádná wifi není v dosahu. Co s tím?

Google Translate vás při startu upozorní na nové funkce Google Translate vás při startu upozorní na nové funkce

 

Naštěstí, pokud budete myslet dopředu, se s tímto problémem již nebudete muset dále potýkat a jediné, co vás může strašit, je tak akorát vybitá baterka. Tak jako tak, offline slovníky pro Google Translate jsou konečně k dispozici. Dostanete se k nim skrze samotnou aplikaci překladače. Stačí si pouze stáhnout nejnovější update a dohledat menu, ve kterém najdete možnost stažení jednotlivých slovníků. Stažitelné slovníky jsou jednou ze dvou hlavních novinek posledního updatu, přičemž druhou pravděpodobně nevyužije zdaleka tolik uživatelů – jedná se o možnost překládat svisle psaný text v japonštině, čínštině a korejštině pomocí fotoaparátu. My se ale jdeme podívat, jak se stahují jazykové balíčky.

Po aktualizování aplikace směřujte své zraky do pravého horního rohu, kde by pod tlačítkem se třemi tečkami měla vyskočit položka „Offline jazyky“. Po odklepnutí této volby se zahájí stahování seznamu dostupných jazyků, ze kterých si pochopitelně budeme chtít vybrat naši rodnou češtinu. Ta se trochu netradičně neskrývá mezi písmeny C a D, ale až téměř na úplném konci.

Screenshot_2013-03-27-22-31-56

V momentě, kdy daný jazyk odklepnete, připravte se na poněkud zdlouhavé stahování. Je třeba upozornit, že jazykový balíček, který začal můj Google Translate stahovat měl bratru 160 MB a nedá se říct, že by stahovací rychlost plně vytěžovala místní internetovou přípojku. Myslete tedy na tento drobný zádrhel hlavně pokud máte malou interní kapacitu paměti a raději si stažení offline slovníku dopředu naplánujte – stahovat tenhle balík jinak než přes WiFi není úplně skvělý nápad.

Screenshot_2013-03-27-22-31-24

Jakmile je vše staženo, klidně zkuste vypnout veškerá připojení a překlad vyzkoušet. Bohužel, možná narazíte ještě na dva háčky – záleží na tom, zda používáte hlasový vstup a překlad textu pořízeného pomocí fotoaparátu. V obou případech je totiž stále vyžadováno datové připojení a to z toho důvodu, že veškeré zpracování obrazových či zvukových dat je stále poměrně výpočetně náročná funkce a na mobilu se ji tedy asi jen tak nedočkáme. I přes poměrně „tučné“ offline slovníky (ale zkuste si je srovnat s velikostmi současných her) a právě zmíněná omezení se rozhodně jedná o krok správným směrem a my offline vyhledávání vřele vítáme. Samozřejmě Google Translate není jediným překladačem či slovníkem na trhu. Máte zkušenosti s alternativou? Trefil se vám do vkusu jiný program? Dejte nám vědět v komentářích!

Google Translate
Google Translate

Zdroj: Google

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)