Menu

Google Daydream jde do prodeje. Přehled nejlepších aplikací a her

Google Daydream je od včerejšího dne oficiálně na trhu. Kvůli tomu bylo nejen na Google Play pěkně veselo. Desítky aplikací dostaly aktualizace s podporou VR headsetu od Googlu. V dnešním článku si shrneme vše důležité, co byste o Daydream měli vědět.

Google Daydream: Cenově přívětivá virtuální realita od Googlu

Přesně 10. listopadu vyšel oficiálně Google Daydream v USA, Kanadě, Velké Británii, Německu a Austrálii. Do dalších regionů, včetně Česka přijde v následujících měsících. Cena headsetu se pohybuje kolem dvou tisíc korun bez DPH, což je hodně pozitivní, vzhledem k tomu, co by všechno měl umět. Na druhou stranu je ke spuštění virtuální reality od Google potřeba pořádný telefon. Podrobné informace o Daydream View si můžete přečíst níže.

Už od prvního představení bylo jasné, že ke spuštění nebude stačit nějaké ořezávatko. Nyní už se konečně ví, jaké specifikace musí telefon mít, aby bylo dosaženo kvalitního zážitku z virtuální reality od Googlu.
Google Daydream View

Google Daydream View vyžaduje pořádný telefon

Google v dokumentu odtajnil kritéria, která jsou potřeba ke spuštění virtuální reality Daydream tak, aby byl zážitek velmi dobrý. V dokumentu se jde opravdu do detailu. My zde sepíšeme hlavní body, které jsou následující:

  • Bluetooth 4.2 LE.
  • Velikost displeje 4,7” až 6” palce.
  • Rozlišení alespoň Full HD s latencí 3ms a méně (doporučuje se ale Quad HD rozlišení).
  • Podpora OpenGL ES 3.2.
  • Podpora rozhraní Vulkan.
  • Stabilní renderování v 60 FPS.
  • Teplotní senzory, které dokáží zjistit teplotu zařízení na povrchu.

Na první pohled není vůbec jednoduché poznat, které telefony to umí. A to například kvůli tomu, že latence displeje se normálně nezveřejňuje. Kromě samotných Pixel telefonů, můžou mít teoreticky podporu také například Asus ZenFone 3 Deluxe a nedávno představený Huawei Mate 9.

Daydream aplikace od Googlu

Samozřejmě k vynikajícímu zážitku z virtuální reality nestačí jen hardware. Softwarová stránka je stejně důležitá. Google v prvé řadě vypustil aktualizace do mnoha svých aplikací, ale vydal také nové aplikace.

uk_daydream-home-ui

Daydream

Čím jiným začít, než hlavní Daydream aplikací. Jedná se o takový domov a hlavní místo, odkud se bude virtuální realita ovládat. Rychle v ní můžete spouštět VR aplikace a hry. Jedna z kladných věcí je určitě to, že aplikace funguje i bez headsetu. V mobilním módu se dají rychle stahovat a instalovat obsah, aniž by uživatel potřeboval mít ovladač nebo headset.

Daydream
Daydream
Developer: Google LLC
Price: Free

Street View

Aplikace Google Street View obdržela novou aktualizaci, která se zaměřuje právě na virtuální realitu od Googlu. Prohlížení míst by tak mělo být mnohem lepší a intuitivnější. Hlavně díky ovladači, který je k Daydream přibalen. Připraveno je přes 150 speciálních procházek po nejznámějších místech světa.

Google Street View
Google Street View
Developer: Google LLC
Price: Free

YouTube VR

Bez YouTube aplikace připravené pro Daydream by to nešlo. To Google moc dobře ví. Všechna videa na YouTube tak půjdou sledovat ve speciálním virtuálním kině, a samozřejmá je i podpora 360 videí. Více o chystaných novinkách v YouTube si můžete přečíst v našem článku.

YouTube VR
YouTube VR
Developer: Google LLC
Price: Free

google-play-movies-vr

Google Play Filmy

Podobně jako u YouTube, i Google Play Filmy obdržely několik novinek, které umožní například sledovat filmy ve virtuálním kině.

Google Play Movies & TV
Google Play Movies & TV
Developer: Google LLC
Price: Free

Google Arts & Culture VR

A na konec opět jedna nová aplikace. Už podle názvu jde poznat, že se ve virtuální realitě podívají uživatelé kolem světa do mnoha muzeí. Kromě toho, že si všechny díla budete moct nerušeně prohlédnout z pohodlí domova, nabídne aplikace také hlasového průvodce.

Google Arts & Culture VR
Google Arts & Culture VR

Další aplikace a hry

Pro Daydream View toho ale přichází více. Namátkově to je třeba animovaný krátký film Invasion! Za ním stojí režisér filmu Madagascar a nabízí zajímavý pohled na jednu “invazi” mimozemšťanů. Další zajímavě zpracovanou animací ve VR, je The Turning Forest, ve kterém diváci prožijí velice podivný zážitek. Případně je tu například Star Chart VR, což je virtuální procházka vesmírem, který se chlubí přesnou simulací v reálném čase.

Star Chart VR
Star Chart VR
Price: CZK 84.99

nyt-vr

Do virtuální reality se také čím dál tím více pouštějí různá média a zpravodajské společnosti. Velké zahraniční společnosti, jako Wall Street Journal, New York Times, CNN nebo třeba The Guardian, mají své aplikace, ve kterých nabízejí interaktivní obsah a samozřejmě také 360 videa.

CNN VR
CNN VR
Developer: CNN
Price: Free

Hry pro Google Daydream

Nemůžeme nezmínit Fantastic Beats. Interaktivní hru pro Daydream, která doprovází stejnojmenný film ze světa Harryho Pottera. Přesunete se tak do světa čar a kouzel, kde do ruky dostanete kouzelnickou hůlku.

fantasticbeasts

Dále vypadá velmi dobře Hunters Gate, ve kterém je hlavním úkolem hráče bránit vlastní svět před invazí démonů. Podle videí také vypadá, že je na poměry VR her hodně propracovaná. Jedná se o střílečku, kde vidíte postavy z vrchu, zajímavostí je také podpora kooperačního režimu.

Hunters Gate
Hunters Gate
Developer: Climax Studios
Price: CZK 179.99

Fanoušky logických her pak určitě potěší Mekorama VR, která kombinuje některé prvky z Monument Valley, další zase z Minecraftu a ve výsledku to vše zabaluje do pěkně zpracované grafiky.

mekorama

Mekorama VR
Mekorama VR
Developer: Martin Magni
Price: CZK 109.99

Mezi další povedené hry patří například Danger Goat, Wonderglade, Gunjack 2: End of Shift, Home Run Derby, nebo i třeba Need for Speed: No Limits VR.

Přemýšlíte nad koupí nového telefonu kvůli virtuální realitě od Googlu?

Zdroje: androidcentral.com, phandroid.com, blog.google.

 

Komentáře

Orbit09

11.11.2016 16:01

Na ty hry je potřeba nějaký ovladač? Pokud ano, tak jaký doporučujete?

Daevis

David TrlicaRedaktor 22

11.11.2016 17:01

Přímo v balení Daydream View je ovladač.

TheHappi_Cz

Matsuo 0

z aplikace
11.11.2016 20:22

Jak to bude s podporou Nexusu 5X? Je kompatibilní?

Kuba Dusa1

z aplikace
11.11.2016 21:27

Nevíte jestli aplikace pofrčí když aplikace není kompatibilní s verzí??
děkuju

Tetovany

tetovany 0

z aplikace
12.11.2016 7:33

není lepší každodení realita?když jdu po ostravě tak se nestačím divit co potkávám za divnolidi…

czbob

z aplikace
12.11.2016 7:38

Souhlasím. No, Ostrava je unikum. Jednou za čas, jedu MHD a je to zážitek. :-D

Pokia

12.11.2016 10:43

nojo, jenže na ulici v Ostravě ještě nedokáže strejda gogol zobrazit přesně mířenou reklamu :-)

RSS (komentáře k článku)