GO Weather: Udělejte si z telefonu meteostanici
- Recenze
- Karel Kilián
- 13.9.2011
- 18
Jaké bude počasí? Nejen klasickou předpověď, ale také pěkné animované widgety (včetně populárních hodin s počasím) a živé tapety přináší aplikace GO Weather.
GO Dev Team patří k nejaktivnějším vývojářským studiím, zaměřujícím se na operační systém Android. V jeho portfoliu najdete snad vše, co můžete pro život s chytrým telefonem potřebovat: aplikaci pro práci se SMS, klávesnici, správce kontaktů, nebo třeba launcher s nespočtem widgetů a rozšíření. Aplikace s „GO“ v názvu jsou přitom nabízeny zdarma a bez reklamy, přičemž ve svých segmentech patří k těm nejlépe hodnoceným.
O programy na předpovídání počasí je přitom mezi uživateli značný zájem, na který jsme reagovali recenzemi Meteoservis: Česká předpověď počasí pro Android, Palmary Weather PRO: Proměňte svůj Android v rosničku a věnovali jsme jim samostatný díl cyklu „SvětAndroida doporučuje,“ kde jsme představili sedm aplikací, jež vám nahradí rosničku (tu zelenou, i tu televizní).
S čím tedy přichází GO Weather? Na začátek je nutné konstatovat, že se nejedná o tak sofistikovanou a komplexní aplikaci, jako je český Meteoservis, poskytující například snímky z meteorologických radarů a družic. GO Weather hodně hraje na efekt, čímž se snaží přiblížit širší laické veřejnosti.
Hned po spuštění si všimnete jednoduchého a přehledného uživatelského rozhraní s působivou animací, která se mění podle počasí. Animace jsou poměrně detailní a vizuálně hezky provedené, takže pomáhají vytvářet stylovou atmosféru celé aplikace.
GO Weather zjišťuje aktuální polohu telefonu a automaticky nabídne údaje odpovídající místu, na kterém se nalézáte. Databáze přitom není zjevně tak obsáhlá, jako v případě Palmary Weather Pro, ač se autoři chlubí desítkami tisíc míst z celého světa. Zatímco v Ostravě-Mariánských Horách Palmary nabídne jako nejbližší údaje pro Slezskou Ostravu vzdálenou cca 2 km, GO Weather vyhodnocuje jako nejbližší obec Ludgeřovice, nacházející se cca 6,5 km daleko, případně určí místo obecněji jako Ostravu. Z meteorologického hlediska se ale nejedná o závažný nedostatek – o čtyři kilometry dále obvykle nebývá tak zásadně odlišné počasí.
K dispozici jsou údaje o aktuální teplotě, nejvyšší a nejnižší předpokládané teplotě ten den, rychlosti a směru větru (doporučujeme hned při prvním spuštění přepnout v nastavení jednotky na metrickou soustavu a 24hodinový formát času). Po tapnutí na tlačítko More se rozbalí další detaily, jmenovitě tlak vzduchu, vlhkost, viditelnost, teplota rosného bodu, východ a západ slunce.
Jak bude v následujících dnech, se dozvíte v dolní liště, kde je předpověď na dalších osm dnů. Ta je prezentována grafickým symbolem, stručným popiskem, nejvyšší a nejnižší očekávanou teplotou. Mezi jednotlivými dny přecházíte posunem lišty doleva a doprava.
Lištu lze stáhnout dolů, aby nepřekážela v obraze, nebo naopak vytáhnout nahoru, čímž vyvoláte podrobnější slovní předpověď. Posunem doleva se pak zobrazí grafy s očekávaným vývojem nejvyšší a nejnižší teploty, posunem doprava získáte předpověď na aktuální den hodinu po hodině.
Počasí přitom můžete sledovat nejen v aktuálním místě, ale též v dalších až deseti lokalitách na celém světě. Nejprve je nutné přidat další místo, což provedete přes [Menu]-Add. Město, které chcete sledovat, můžete buď najít vyhledávačem, nebo skrze Browse by Locations postupným procházením databáze podle kontinentu, země a kraje. Mezi sledovanými místy pak budete přepínat odsunutím obrazu do stran.
Jestliže se vám nelíbí výchozí animace s větrným mlýnem, který přeci jen příliš nezapadá do představy české krajiny, lze z Android Marketu doinstalovat další témata ([Menu]-Theme).
Nechybí ani funkce sdílení, skrze kterou můžete odeslat třeba mailem, na sociální sítě, nebo SMSkou informace o aktuální povětrnostní situaci a prognóze svým přátelům.
Chcete vědět, jak bude, aniž byste museli spouštět celou aplikaci? GO Weather to umí! Jeho součástí jsou widgety na plochu a živé tapety.
Widgety jsou připraveny tři: 2×1, 4×1 a 4×2. Při umístění na plochu si můžete vybrat, která ze sledovaných lokalit má být zobrazována. Asi nejpovedenější je největší ze jmenovaných widgetů, který kromě aktuální situace a předpovědi zobrazuje také hodiny (podobné provedení můžete vidět např. u widgetů z HTC Sense, LG, či ve Fancy Widgets a Beatiful Widgets). Pro widgety jsou k dispozici skiny, takže nudu na ploše mít určitě nebudete. Prvek navíc mění svůj vzhled s ohledem na počasí, tapnutím na něj pak spustíte celou aplikaci (u největšího widgetu se tapnutím na hodiny dostanete do systémové aplikace Hodiny, kde můžete například nastavovat budík).
Podobné je to i v případě živých tapet – opět lze vybírat z nastavených lokalit, dále můžete nastavit pozici textu (nahoře/dole) a jeho velikost (velký/malý). I v tomto případě je možné změnit vzhled tapety pomocí grafických témat. Pochopitelně je nutné počítat s tím, že živá tapeta se aktualizacemi lehce podepíše na výdrži baterie.
V nastavení pak lze kromě mnoha možností změny vzhledu (pozadí, video na pozadí, živé tapety, widgetů i samotné aplikace) například určit periodu automatické aktualizace (s možností přerušení, pokud stav baterie klesne pod danou mez, takže vám aktualizace nevysají zbytky energie), nastavit způsob zjišťování aktuální polohy (z Wi-Fi vysílačů a/nebo GPS), případně se můžete nechat upozornit, pokud teplota dosáhne stanovené hranice.
Resumé
Jak jsme předestřeli již v úvodu: GO Weather si neklade za cíl konkurovat profesionálněji pojatým meteorologickým aplikacím. Zaměřuje se spíše na uživatelský zážitek, proto nabízí nespočet grafických provedení, animací a efektů. Jistě si najde své příznivce především v řadách těch, které nebaví studovat meteorologické mapy, ale pouze chtějí vědět, jak je venku a jaké bude počasí v nejbližších dnech. Jak je u GO Dev Teamu zvykem, program je dotažený do nejmenších detailů a připravený k okamžitému použití. Naopak zkušenější uživatelé mají šanci „povrtat“ se v zákoutích jeho nastavení a přizpůsobit si celou aplikaci podle svých představ.
Klady
- Interaktivní a stylová aplikace.
- Týdenní předpověď.
- Skinovatelné tapety a widgety.
- Přerušení automatické aktualizace s ohledem na stav baterie.
- Možnost sledovat počasí až na deseti místech po celém světě.
- Upozornění na dosažení zadané teploty.
Zápory
- Absence češtiny.
- Méně přesná lokalizace ve srovnání s Palmary Weather Pro.
- Skiny a animace je možné pouze stahovat, uživatel si nemůže vytvořit vlastní.
- Stahování vylepšení není tak jednoduché, jako u konkurenčních aplikací.
- Předpověď jen na osm dní (Palmary Weather Pro nabízí na 15, další aplikace na 10).
|
Zdarma |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář