TOPlist

Jak si nenechat ujít polární záři nad Českem? Pomůže skvělá aplikace

Polární záře nad Brnem
  • Polární záře je v našich končinách mimořádně vzácný úkaz
  • Její výskyt lze do jisté míry předpovídat pomocí Kp-indexu
  • Pro předpověď lze využít i aplikaci v mobilu

V noci na dnešek byla nad územím ČR mimořádně dobře vidět polární záře, známé také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní. Jedná se o úkaz v našich zeměpisných šířkách ojedinělý. Mně se podařilo zahlédnout zprávu brněnské hvězdárny na Facebooku, ale informace o výskytu polární záře lze získat i mnohem sofistikovaněji.

Aurora Alerts – Northern Light

Můžete si stáhnout šikovnou aplikaci Aurora Alerts – Northern Light, která za vás bude sledovat Kp-index. Tento index je globálním geomagnetickým ukazatelem, který měří fluktuace zemského magnetického pole způsobené solárním větrem, tedy proudem nabitých částic emitovaných Sluncem.

K čemu je Kp-index dobrý

  • Měření fluktuací: Kp-index má hodnoty od 0 do 9, přičemž každé číslo reprezentuje míru geomagnetické aktivity a tedy i potenciální sílu a rozsah auror. Index se odvozuje z dat získaných ze sítě magnetometrů rozmístěných po celém světě.
  • Předpověď auror: Vyšší hodnoty Kp-indexu (5 a výše) naznačují silnější geomagnetickou bouři, což zvyšuje pravděpodobnost výskytu polární záře na širších zeměpisných šířkách, mimo běžné polární regiony.
  • Využití indexu: Lidé zainteresovaní v pozorování auror mohou sledovat aktuální a předpovídané hodnoty Kp-indexu na různých meteorologických a astronomických webech, což jim umožní plánovat pozorování v závislosti na geomagnetické aktivitě.
  • Aktualizace: Kp-index je pravidelně aktualizován a poskytuje informace nejen o současných, ale i očekávaných podmínkách, což umožňuje lepší předpovědi a plánování pro fotografy, vědce a nadšence pro polární záře.

Podívejme se tedy na zmíněnou aplikaci. Po instalaci se řekne o nutná oprávnění a pak už se můžeme podívat na aktuální situaci. Aplikace funguje jako předpověď počasí, akorát místo deště předpovídá polární záři. Na hlavní stránce vidíme Kp-index. Pokud je vyšší, než 7, je už šance na pozorování polární záře, při indexu 8 je to jistota. Pokud není zataženo. Na dalších obrázcích se můžeme podívat na graficky znázorněnou předpověď a na posledním je dlouhodobá předpověď Kp-indexu.

Kromě toho se můžeme pokochat záběry na slunce v různých vlnových délkách.

My Aurora Forecast & Alerts
My Aurora Forecast & Alerts

Předpověď na webu

Pokud preferujete webové rozhraní, získáte zajímavé informace například na stránkách AuroraForecast.

aurora forecast

Viděli jste polární záři?

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií, cestování a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)