TOPlist

Aladin: česká předpověď počasí v přehledných grafech

Aladin: česká předpověď počasí v přehledných grafech

Aplikace Aladin zaměřená na předpověď počasí je v Obchodě Play již přes deset let, během kterých si mezi uživateli vybudovala velmi solidní renomé. Neustále se vyvíjí a přináší nové funkce a vylepšení, aby uživatelům poskytla co nejlepší uživatelský zážitek. V této recenzi Vám ukážeme, co tato česká předpověď počasí nabízí.

Obsah článku

Co Aladin slibuje?

O Aladinovi jsme poprvé psali v prosinci roku 2012, kdy pro Android vyšla první verze tohoto programu. V popisku v Obchodě Play se dočtete, že jde o oficiální aplikaci Českého hydrometeorologického ústavu, který má na svém kontě také další oblíbené meteorologické programy ČHMÚ a ČHMÚ+.

Autoři uvádějí, že „Díky aplikaci Aladin můžete být kdekoliv a kdykoliv informování o všech podstatných informacích, jež vás ve spojení s počasím mohou napadnout.“ Aladin nabízí pravidelně aktualizované předpovědi:

  • Teploty
  • Vlhkosti
  • Tlaku
  • Větru
  • Srážek

Obrovskou výhodou je aktuálnost. Veškeré informace, které jste třeba viděli v ranní předpovědi v televizi, už nemusí být tak úplně aktuální a nepříjemná sprška cestou z práce bez deštníku nepotěší. Aladin vás dokáže zásobovat těmi nejčerstvějšími informacemi, jež se v centru Českého hydrometeorologického ústavu objeví.

Jak Aladin funguje v praxi?

Po prvním spuštění Aladin požádá o přístup k poloze. Doporučujeme ho povolit, aby aplikace mohla zobrazovat předpověď pro místo, kde se aktuálně nacházíte. Následně jsou formou překryvné vrstvy vysvětleny základní principy ovládání:

  • Klepnutím na tlačítko v pravém horním rohu nastavíte svou pozici.
  • Posunem do stran můžete přepínat mezi obrazovkami s různými informacemi.
  • Posouváním ukazatele na časové ose lze odečítat předpokládané hodnoty.

V dalších krocích Aladin pomocí dialogových oken vysvětlí významy všech poskytovaných grafů. Na první obrazovce je předpověď vývoje očekávané teploty (v podobě spojnicového grafu) a očekávaného množství srážek (sloupcový graf).

Na druhé obrazovce je k vidění předpokládaná rychlost a směr větru, kde zelený graf ukazuje rychlost větru, červená křivka pak předpokládanou maximální rychlost v nárazech. Šipky nad grafem zobrazují směr větru.

Třetí obrazovka ukazuje ve třech vrstvách očekávanou oblačnost – konkrétně vysokou, střední a nízkou. Předposlední obrazovka vyjadřuje předpokládaný vývoj atmosférického tlaku a poslední relativní vlhkost vzduchu. Z pěti grafů tak vyčtete vše, co potřebujete na aktuální a následující dva dny vědět.

Další funkce a možnosti

Posouváním svislé čárkované čáry si můžete prohlížet předpokládané hodnoty teploty, množství srážek, rychlosti větru, oblačnosti, tlaku a vlhkosti vzduchu v hodinových krocích, Díky tomu budete mít celkem jasnou představu o tom, jaké počasí bude vládnout.

V postranní nabídce najdete kromě odkazů na další meteorologické aplikace také nastavení. To je poměrně prosté – můžete si zde vybrat jednotky rychlosti větru (km/h, nebo m/s) a zapnout zobrazování maximálních očekávaných srážek v okolí.

Chcete-li sledovat předpověď pro jinou než aktuální pozici, stačí klepnout na tlačítko v pravém horním rohu a zvolit možnost Nové místo. Aladin dělá předpovědi jen pro Česko, v databázi však má i malé vesničky s dvěma tisíci obyvatel.

Součástí je i jeden widget v rozměru 4×1, který si můžete vytáhnout na domovskou obrazovku. Jde skutečně jen o základní widget, zobrazující aktuální teplotu a její předpokládaný vývoj na následující dva dny. Po klepnutí se otevře aplikace, kde můžete zjistit další podrobnosti.

Resumé

Aladin patří k nejpoužívanějším meteorologickým aplikacím pro Android. Zaměřuje se na krátkodobou předpověď a jeho přesnost je dle řady uživatelů naprosto bezkonkurenční, byť samozřejmě v některých oblastech mohou lépe fungovat jiné programy, postavené na jiných předpovědních modelech.

Líbí se nám jednoduché rozhraní, postavené na přehledných grafech, díky kterému si uživatel může velice rychle udělat představu o vývoji počasí v následujících dnech. K dispozici jsou prakticky všechny nezbytné informace.

Aplikace Aladin je v Obchodě Play od prosince roku 2012 a za tu dobu si ji stáhl více než milion uživatelů. Jasně převažující spokojenost dokazuje velmi pěkná průměrná známka 4,4, stojící na více než 21 tisících hodnoceních. Balíček z obchod play můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.4 a vyšším.

Meteor (Počasí) » Aladin
Meteor (Počasí) » Aladin

S jakou aplikací sledujete předpověď počasí?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)