TOPlist

Palmary Weather PRO: Proměňte svůj Android v rosničku

No Image-02

Existuje celá řada aplikací, nabízejících informace o aktuálním stavu počasí a předpověď na následující dny. Palmary Weather PRO ale přináší ucelenou sadu nástrojů, díky kterým můžete detailně sledovat meteorologickou situaci kdekoli na světě.

Nejrůznější widgety, zobrazující aktuální počasí a předpověď na nejbližší dny, patří k nejoblíbenějším programům nejen na platformě Android. Dnes bych vám chtěl představit aplikaci, za kterou je sice nutné utratit tři dolary, ale která, alespoň dle mých zkušeností, překonává konkurenci o několik délek. Řeč bude o Palmary Weather PRO.

Troška historie

Palmary Weather byl původně nabízen ve dvou verzích – první byla zdarma ale s reklamním proužkem, druhá – PRO – stála šest dolarů a kromě absence reklamy nabízela i widgety na plochu. Freewarová varianta ale v tichosti zmizela z Android Marketu a po několika dnech přestala fungovat i její aktualizace. Vyzkoušel jsem přinejmenším desítku konkurenčních produktů, ale pokaždé jsem došel k závěru, že Palmary Weather nedokáže nahradit žádná z nich. Navíc pozitivně zapůsobila i sleva na necelé 3 USD.

Co Palmary Weather umí?

Primární funkcí je zobrazení aktuálního počasí ve vybrané lokalitě (těch je možné sledovat i několik najednou), přičemž vybírat můžete ze 68 tisíc míst z celého světa. Neméně důležitá je také meteorologická předpověď, která je k dispozici na dva dny dopředu s rozpisem na ráno, odpoledne, večer a noc. V čem ale Palmary Weather vyniká, je předpověď na celých patnáct dnů dopředu. Samozřejmě je nutné brát v úvahu skutečnost, že přesnost dlouhodobé předpovědi nemůže být zcela stoprocentní, nicméně z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se tato „rosnička“ odchyluje od reality poměrně málo.

Prostředí aplikace

Po spuštění se zobrazí aplikace se čtyřmi panely. Na prvním – Now – je zobrazena aktuální meteorologická situace ve vybrané lokalitě. Kromě grafického znázornění a teploty jsou k dispozici údaje o tzv. „pocitové teplotě“ (tj. jak budete aktuální teplotu vnímat s ohledem na vlhkost vzduchu), rosném bodu, vlhkosti a tlaku vzduchu, viditelnosti, směru a síle větru. V dolní liště se pak zobrazuje informace o čase poslední úspěšné aktualizace.

Na panelu 2 Day najdete detailní předpověď na následujících 48 hodin, rozepsanou na jednotlivé úseky dne (ráno, odpoledne, večer a noc). V základním pohledu je prezentována ikonkou, stručným popisem a předpokládanou teplotou. Tapnutím na zvolené období se dostanete k podrobnějším informacím.

15 Day pak nabízí již zmiňovanou předpověď počasí na dalších 15 dnů, což je patrně nejdále, kam se má smysl dívat. I zde se výběrem jednotlivých dnů dozvíte více detailů.

Aktuální meteorologická situace Předpověď počasí na následující dva dny
Předpověď na dalších 15 dnů

Poslední záložka Airports je patrně jedinou věcí, kterou na Palmary Weather PRO zkritizuji. Měla by zobrazovat zpoždění na nejbližším letišti, nicméně v Ostravě nabízí letiště Bratislava – Ivanka, ačkoli nepochybně blíže najdeme minimálně dvě významná letiště (Ostrava – Mošnov a Brno – Tuřany). Poblíž řecké Soluně nenabízí dokonce žádné letiště, ačkoli na okraji města je.

Další porce funkcí v menu

Stisknete-li klávesu Menu, dostanete se k dalším nabídkám. Po položkou Více se skrývá nastavení (Settings), kde si můžete zvolit preferované jednotky (anglické, metrické, nebo vlastní), nastavit periodu automatické aktualizace, či počet snímků meteomap, které se mají stahovat.

Význam nabídky Update je asi jasný – po její aktivaci dojde k okamžitému stažení aktuálních dat.

V sekci Maps se vyřádí amatérští meteorologové, kteří si zde mohou prohlédnout předpovědní mapu, animované satelitní snímky oblačnosti, aktuální počasí v okolních velkých městech, mapu minimálních a maximálních teplot, předpokládaný výskyt srážek a několik dalších podkladů.

Meteorologické mapy

Meteorologické mapy

V sekci Charts získáte přehled o průběhu křivky reálné i pocitové teploty v následujících 12 a 48 hodinách a týdnu. Dotykem se můžete podívat na konkrétní hodinu či den.

Grafy

Grafy

Locations nabízí patrně nejzajímavější pohled pro ty, kdož chtějí mít přehled o stavu počasí na více místech současně. Zobrazuje totiž najednou situaci či předpověď ve všech zvolených lokalitách. Tapnutím se pak na vybrané místo přepnete a můžete si prohlížet detaily, jakož i zmíněné dvoudenní a dvoutýdenní předpovědi. Jednotlivé lokality lze můžete přidávat buď z hlavního menu (Add Location), nebo z nabídky Locations, případně lze použít aktuální polohu načtenou z GPS.

Aktuální počasí ve více lokalitách současně

Aktuální počasí ve více lokalitách současně

Widgety na plochu

Jak jsme zmínili už na začátku této recenze, jednou z přidaných hodnot jsou widgety, které si můžete přidat na plochu svého telefonu. Palmary Weather jich nabízí sedm, od úplně malého o velikosti standardní ikony (1 x 1), až po nejpodrobnější, zabírající celou plochu (4 x 4). Zvolit si můžete sledované místo a průhlednost widgetu. Snadno tak lze proměnit mobilní telefon v cestovní meteostanici. Widgety jsou interaktivní – tapnutím na sekci s předpovědí se dostanete například k podrobnějším informací, skrze aktuální stav spustíte hlavní aplikaci. Další možností, jak můžete sledovat aktuální teplotu, je její zobrazování v notifikační liště.

Široká nabídka widgetů na plochu

Široká nabídka widgetů na plochu

Resumé

Existuje celá řada aplikací, nabízejících informace o aktuálním stavu počasí a předpověď na následující dny. Palmary Weather PRO ale přináší ucelenou sadu nástrojů, díky kterým můžete detailně sledovat meteorologickou situaci kdekoli na světě. Výtečně také nahradí výchozí ukazatele počasí, jež bývají součástí systémových launcherů. Jestliže vás tedy zajímá jak bude a chcete to vědět kdykoli a kdekoli, určitě byste o Palmary Weather PRO měli alespoň zauvažovat. Za těch necelých 60 korun určitě stojí.

Informace o aplikaci Palmary Weather PRO

Testovaná verze: 1.21 ze 17. října 2010
Licence: placená aplikace, cena 2,99 USD.
Stránky autora: PalmarySoft.com.
Stránka programu: http://www.palmarysoft.com/products.php?platform_id=3&category_id=2&product_id=2
Stránka AndroLib: http://www.androlib.com/android.application.com-palmarysoft-customweatherpro-qjBpm.aspx
Stránka AppBrain: http://www.appbrain.com/app/palmary-weather-pro/com.palmarysoft.customweatherpro
Počet stažení dle AppBrain: 1 000 – 5 000
Hodnocení dle AppBrain: 4,32/5
Velikost aplikace v telefonu: 2,98 MB
QR kód:

QR kód Palmary Weather Pro

QR kód Palmary Weather Pro

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)