SvětAndroida doporučuje: 7 programů na předpověď počasí
- Recenze
- Karel Kilián
- 2.12.2014
- 34
Jaké aplikace pro předpovídání počasí používají redaktoři Světa Androida? Vyzkoušejte jeden ze sedmi ověřených programů!
Hledat odpověď na otázku „Jaké bude počasí?“ můžete mnoha způsoby. Předpovědi najdete v denním tisku, v televizi, na zpravodajských i specializovaných serverech, pomoci vám může meteostanice a s krátkodobou prognózou si leckdy poradíte i sami – pohledem z okna. Byla by ale škoda nevyužít i v tomto směru potenciálu chytrých mobilních telefonů, které jsou s pomocí aplikací třetích stran schopny zjistit aktuální počasí a předpovědět další vývoj. Protože jsme se tentokrát v redakci neshodli ani na jedné aplikaci (tj. každý jsme doporučili jinou), přinášíme vám přehled seřazený podle abecedy.
Animated Weather Widget&Clock
Petr Mišák se už v předchozích dílech „SvětAndroida doporučuje“ několikrát projevil jako milovník všeho, co oživí plochu jeho telefonu. Nezklamal ani tentokrát, když se slovy: „Pryč s nudnými widgety! Tato předpověď počasí vás díky animacím a jiným efektům naplno vtáhne do děje!“ doporučil Animated Weather Widget&Clock.
Za cca 85 Kč se autoři chlubí realistickými animacemi oblačnosti, deště a sněhu, podrobnými daty o aktuálním počasí a předpověďmi z více než padesáti tisíc lokalit na celém světě. Aplikace nabízí několik velikostí widgetů, takže bude na ploše zabírat jen tolik místa, kolik jí vyhradíte. Součástí balíčku je také živá tapeta, zobrazující na pozadí animaci aktuální situace a teplotu.
K dispozici je také verze zdarma, která proti té placené obsahuje reklamy a nabízí jen krátkodobou prognózu.
|
84,74 Kč |
Zdarma |
Beautiful widgets
O Beautiful widgets jsme psali před měsícem v článku SvětAndroida doporučuje: 24 widgetů. Tentokrát tento balík užitečných „udělátek“ na plochu doporučuje Pavel Štůsek: „Na HTC by člověk nic jiného nepotřeboval, jelikož již v základu tam dostačující widget je. Pokud však změníte obrazovku za Launcherpro plus, je již potřeba se poohlédnout po jiné variantě, jelikož Sense widgety již nejsou dostupné. Zakoupil jsem Beautiful widgets, protože jsem je testoval již dříve a vzhledem a funkčností mi vyhovují.“
Verze zdarma v tomto případě není k dispozici, takže je jen na vás, zda se rozhodnete investovat cca 50 Kč za vyzkoušení. Podle zkušeností dalších uživatelů ale pravděpodobně nebudete litovat. Kromě hodin a čtyřdenní předpovědi počasí, stahované z Google nebo AccuWeather, se podobně jako u předchozího widgetu můžete těšit na efektní animace. K dispozici jsou widgety s ukazatelem času v rozměrech 4 x 3, 4 x 2, 4 x 1 a 2×1 a pouze s počasím 4 x 1 a 1 x 1. Program podporuje geolokaci a na základě dat o aktuální poloze nabízí například automatický západ slunce a svítání či fázi měsíce. I zde je možné nastavit si animované počasí jako živou tapetu.
|
48,52 Kč |
Fancy Widget
Také o Fancy Widget jsme na Světě Androida již psali. Roman Nepšinský ho tehdy popsal: „Jeden z nejznámějších widgetů sloužících k zobrazení kombinovaných údajů aktuálního času a počasí. Widget je kompletně lokalizován do češtiny (zobrazování meteorologických textů, menu) a nabízí poměrně široké možnosti nastavení. Je oblíbenou náhradou widgetu z HTC Sense pro uživatele, kteří místo Sense používají jiný launcher.“
Opět se jedná o uživatelsky přizpůsobitelné hodiny a počasí pro vaši domovskou obrazovku. Jako zdroj dat o meteorologické situaci využívá Google a nabízí třídenní předpověď. Teplotu si můžete nechat zobrazovat ve stupních Celsia či Fahrenheita, k určení místa lze použít kromě zadání názvu také poštovní směrovací číslo, nebo aktuální polohu. Fancy Widget také umí vypočítat časy východu a západu slunce.
K dispozici je též placená verze Pro, která za cca 34 Kč nabízí například možnost zvolit používání dat ze serveru WeatherBug, možnost upozornění na některé meteorologické jevy, animace a několik rozměrů widgetů.
|
Zdarma |
34,07 Kč |
Meteoservis
První českou aplikaci v našem přehledu doporučil Tomáš Očadlý: „Meteoservis je českou aplikací pro sledování počasí. Nabízí přehled počasí v grafech ale hlavně mapu srážek, což se někdy může také hodit.“ Balík čítá kromě samotné aplikace pět různých velikostí widgetů s aktuální meteorologickou situací, nebo s výhledem po třech hodinách, na následující čtyři dny, či s mapou srážek z radaru.
Výběr místa tentokrát neprobíhá automaticky podle polohy telefonu, ale z nabídky, obsahující dvanáct českých a deset slovenských měst (respektive letišť). Co tato aplikace ztrácí na vizuální stránce, to dohání podrobností poskytovaných dat – například z předpovědi se dozvíte nejen skutečnou a „pocitovou“ teplotu, ale také množství srážek, směr a rychlost větru, a tlak vzduchu. Na dalších záložkách jsou připraveny grafy vývoje teplot a tlaku na následujících pět dnů a radarové snímky zobrazující rozložení oblačnosti a intenzitu srážek. Výhodou aplikace Meteoservisu je její postupný vývoj – od první uvedené verze ušla skutečně velký kus cesty. Jistě potěší také fakt, že je nabízena zcela zadarmo.
|
Zdarma |
Palmary Weather Pro
Této aplikaci jsme v listopadu věnovali podrobnou recenzi s podtitulem Proměňte svůj Android v rosničku. Karel Kilián jí zůstal věrný, ač od té doby vyzkoušel řadu jiných programů. „Pěkně provedená grafika, možnost sledovat počasí na více místech, praktické widgety a především: předpověď z Palmary většinou vyjde,“ říká a dodává: „těch cca 51 Kč, co jsem do ní investoval, určitě nelituji.“
Jednou ze skutečně silných stránek je například předpověď počasí až na patnáct dnů, což u konkurenčních produktů budete hledat jen velmi těžko. Samozřejmě je nutné brát v potaz, že dlouhodobá prognóza se od reality může lišit – někdy i poměrně zásadně. Palmary Weather Pro nabízí 12-hodinovou, 48-hodinovou, 2-denní a 15-ti denní předpověď pro více než 68 tisíc míst na světě, devět různých povětrnostních map a satelitních snímků, přičemž jako zdroj dat používá CustomWeather.
Vybrat si můžete z desítky widgetů, zobrazujících teplotu, pravděpodobnost srážek, aktuální srážky, směr a rychlost větru, vlhkost vzduchu a další údaje. Aplikace je také schopna pracovat s aktuální polohou a nabídnout data z nejbližší stanice. Malé plus jí můžeme připsat za lokalizaci do češtiny, naopak mínus dostává za fakt, že autor nenabízí verzi zdarma alespoň na vyzkoušení.
|
51,18 Kč |
Weather widgets
Tyto widgety jsou podle Petra Mišáka „Klasikou mezi rosničkami ve vašich telefonech, velice pěkně vypadají a přinášejí spoustu funkcí.“ K dispozici je celkem osmnáct provedení ve třech různých velikostech, přičemž můžete vybírat z variant s hodinami i bez nich. Předpověď počasí je nabízena až na devět dnů dopředu a počítat můžete také s podporou geolokace. Poskytuje údaje o teplotě, rychlosti a směru větru, očekávaném množství srážek, barometrickém tlaku, východu a západu slunce a délce dne v hodinách a minutách. Všechny widgety s hodinami lze použít také jako zástupce pro spuštění libovolného programu, což ušetří váš čas a místo na ploše. I tato sada je lokalizována do češtiny.
|
27,96 Kč |
Widget In-počasí
Dnešní přehled zakončíme českou aplikací serveru in-pocasi.cz. Čtenářům ji doporučuje Tomáš Očadlý: „Widget počasí se třemi různými velikostmi a druhy widgetů pro zobrazení počasí. Čtvrtý widget pak slouží i jako ukazatel hodin. Jedná se o aplikaci od českého programátora, takže uživatel má větší jistotu, že počasí bude pro nás, Čechy, přesnější. Oblíbil jsem si widget 4×1 zobrazující počasí na pět dní dopředu včetně řádku s detailním popisem prognózy na daný den.“
Autor programu pak dodává informace o dalších funkcích: „Kromě předpovědi počasí zobrazuje aktuální teplotu a vítr ve vámi zvoleném městě… …nabízíme největší síť meteostanic – dozvíte se tak na desetinu stupně přesnou teplotu ve Vašem městě.“
|
Zdarma |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (34)
Přidat komentář