Menu

SvětAndroida doporučuje: 7 programů na předpověď počasí

Jaké aplikace pro předpovídání počasí používají redaktoři Světa Androida? Vyzkoušejte jeden ze sedmi ověřených programů!

Hledat odpověď na otázku “Jaké bude počasí?” můžete mnoha způsoby. Předpovědi najdete v denním tisku, v televizi, na zpravodajských i specializovaných serverech, pomoci vám může meteostanice a s krátkodobou prognózou si leckdy poradíte i sami – pohledem z okna. Byla by ale škoda nevyužít i v tomto směru potenciálu chytrých mobilních telefonů, které jsou s pomocí aplikací třetích stran schopny zjistit aktuální počasí a předpovědět další vývoj. Protože jsme se tentokrát v redakci neshodli ani na jedné aplikaci (tj. každý jsme doporučili jinou), přinášíme vám přehled seřazený podle abecedy.

Animated Weather Widget&Clock

Petr Mišák se už v předchozích dílech “SvětAndroida doporučuje” několikrát projevil jako milovník všeho, co oživí plochu jeho telefonu. Nezklamal ani tentokrát, když se slovy: “Pryč s nudnými widgety! Tato předpověď počasí vás díky animacím a jiným efektům naplno vtáhne do děje!” doporučil Animated Weather Widget&Clock.

Za cca 85 Kč se autoři chlubí realistickými animacemi oblačnosti, deště a sněhu, podrobnými daty o aktuálním počasí a předpověďmi z více než padesáti tisíc lokalit na celém světě. Aplikace nabízí několik velikostí widgetů, takže bude na ploše zabírat jen tolik místa, kolik jí vyhradíte. Součástí balíčku je také živá tapeta, zobrazující na pozadí animaci aktuální situace a teplotu.

K dispozici je také verze zdarma, která proti té placené obsahuje reklamy a nabízí jen krátkodobou prognózu.

Animated Weather Widget&Clock

Animated Weather Widget&Clock
Mobilityflow
Verze4.1.2 (20. 4. 2011)
Velikost4,5 MB
1.6+

84,74 Kč

Zdarma

Beautiful widgets

O Beautiful widgets jsme psali před měsícem v článku SvětAndroida doporučuje: 24 widgetů. Tentokrát tento balík užitečných “udělátek” na plochu doporučuje Pavel Štůsek: “Na HTC by člověk nic jiného nepotřeboval, jelikož již v základu tam dostačující widget je. Pokud však změníte obrazovku za Launcherpro plus, je již potřeba se poohlédnout po jiné variantě, jelikož Sense widgety již nejsou dostupné. Zakoupil jsem Beautiful widgets, protože jsem je testoval již dříve a vzhledem a funkčností mi vyhovují.”

Verze zdarma v tomto případě není k dispozici, takže je jen na vás, zda se rozhodnete investovat cca 50 Kč za vyzkoušení. Podle zkušeností dalších uživatelů ale pravděpodobně nebudete litovat. Kromě hodin a čtyřdenní předpovědi počasí, stahované z Google nebo AccuWeather, se podobně jako u předchozího widgetu můžete těšit na efektní animace. K dispozici jsou widgety s ukazatelem času v rozměrech 4 x 3, 4 x 2, 4 x 1 a 2×1 a pouze s počasím 4 x 1 a 1 x 1. Program podporuje geolokaci a na základě dat o aktuální poloze nabízí například automatický západ slunce a svítání či fázi měsíce. I zde je možné nastavit si animované počasí jako živou tapetu.

Beautiful WidgetsBeautiful Widgets

Beautiful Widgets
LevelUp Studio
Verze3.52 (19. 4. 2011)
Velikost3,2 MB
1.6+

48,52 Kč

Fancy Widget

Také o Fancy Widget jsme na Světě Androida již psali. Roman Nepšinský ho tehdy popsal: “Jeden z nejznámějších widgetů sloužících k zobrazení kombinovaných údajů aktuálního času a počasí. Widget je kompletně lokalizován do češtiny (zobrazování meteorologických textů, menu) a nabízí poměrně široké možnosti nastavení. Je oblíbenou náhradou widgetu z HTC Sense pro uživatele, kteří místo Sense používají jiný launcher.”

Opět se jedná o uživatelsky přizpůsobitelné hodiny a počasí pro vaši domovskou obrazovku. Jako zdroj dat o meteorologické situaci využívá Google a nabízí třídenní předpověď. Teplotu si můžete nechat zobrazovat ve stupních Celsia či Fahrenheita, k určení místa lze použít kromě zadání názvu také poštovní směrovací číslo, nebo aktuální polohu. Fancy Widget také umí vypočítat časy východu a západu slunce.

K dispozici je též placená verze Pro, která za cca 34 Kč nabízí například možnost zvolit používání dat ze serveru WeatherBug, možnost upozornění na některé meteorologické jevy, animace a několik rozměrů widgetů.

Fancy Widget

Fancy Widget
Android Does
Verze2.1.8 (10. 3. 2011)
Velikost1,4 MB
1.5+

Zdarma

34,07 Kč

Meteoservis

První českou aplikaci v našem přehledu doporučil Tomáš Očadlý: “Meteoservis je českou aplikací pro sledování počasí. Nabízí přehled počasí v grafech ale hlavně mapu srážek, což se někdy může také hodit.” Balík čítá kromě samotné aplikace pět různých velikostí widgetů s aktuální meteorologickou situací, nebo s výhledem po třech hodinách, na následující čtyři dny, či s mapou srážek z radaru.

Výběr místa tentokrát neprobíhá automaticky podle polohy telefonu, ale z nabídky, obsahující dvanáct českých a deset slovenských měst (respektive letišť). Co tato aplikace ztrácí na vizuální stránce, to dohání podrobností poskytovaných dat – například z předpovědi se dozvíte nejen skutečnou a “pocitovou” teplotu, ale také množství srážek, směr a rychlost větru, a tlak vzduchu. Na dalších záložkách jsou připraveny grafy vývoje teplot a tlaku na následujících pět dnů a radarové snímky zobrazující rozložení oblačnosti a intenzitu srážek. Výhodou aplikace Meteoservisu je její postupný vývoj – od první uvedené verze ušla skutečně velký kus cesty. Jistě potěší také fakt, že je nabízena zcela zadarmo.

MeteoservisMeteoservis

Meteoservis
Radim Fryč
Verze1.13 (22. 2. 2011)
Velikost2,8 MB
2.1+

Zdarma

Palmary Weather Pro

Této aplikaci jsme v listopadu věnovali podrobnou recenzi s podtitulem Proměňte svůj Android v rosničku. Karel Kilián jí zůstal věrný, ač od té doby vyzkoušel řadu jiných programů. “Pěkně provedená grafika, možnost sledovat počasí na více místech, praktické widgety a především: předpověď z Palmary většinou vyjde,” říká a dodává: “těch cca 51 Kč, co jsem do ní investoval, určitě nelituji.”

Jednou ze skutečně silných stránek je například předpověď počasí až na patnáct dnů, což u konkurenčních produktů budete hledat jen velmi těžko. Samozřejmě je nutné brát v potaz, že dlouhodobá prognóza se od reality může lišit – někdy i poměrně zásadně. Palmary Weather Pro nabízí 12-hodinovou, 48-hodinovou, 2-denní a 15-ti denní předpověď pro více než 68 tisíc míst na světě, devět různých povětrnostních map a satelitních snímků, přičemž jako zdroj dat používá CustomWeather.

Vybrat si můžete z desítky widgetů, zobrazujících teplotu, pravděpodobnost srážek, aktuální srážky, směr a rychlost větru, vlhkost vzduchu a další údaje. Aplikace je také schopna pracovat s aktuální polohou a nabídnout data z nejbližší stanice. Malé plus jí můžeme připsat za lokalizaci do češtiny, naopak mínus dostává za fakt, že autor nenabízí verzi zdarma alespoň na vyzkoušení.

Palmary Weather ProPalmary Weather Pro

Palmary Weather Pro
Palmarysoft
Verze1.26 (5. 5. 2011)
Velikost2,6 MB
1.6+

51,18 Kč

Weather widgets

Tyto widgety jsou podle Petra Mišáka “Klasikou mezi rosničkami ve vašich telefonech, velice pěkně vypadají a přinášejí spoustu funkcí.” K dispozici je celkem osmnáct provedení ve třech různých velikostech, přičemž můžete vybírat z variant s hodinami i bez nich. Předpověď počasí je nabízena až na devět dnů dopředu a počítat můžete také s podporou geolokace. Poskytuje údaje o teplotě, rychlosti a směru větru, očekávaném množství srážek, barometrickém tlaku, východu a západu slunce a délce dne v hodinách a minutách. Všechny widgety s hodinami lze použít také jako zástupce pro spuštění libovolného programu, což ušetří váš čas a místo na ploše. I tato sada je lokalizována do češtiny.

Weather WidgetsWeather Widgets

Weather widgets
Pixelspore
Verze14.9 (6. 4. 2011)
Velikost2,2 MB
1.6+

27,96 Kč

Widget In-počasí

Dnešní přehled zakončíme českou aplikací serveru in-pocasi.cz. Čtenářům ji doporučuje Tomáš Očadlý: “Widget počasí se třemi různými velikostmi a druhy widgetů pro zobrazení počasí. Čtvrtý widget pak slouží i jako ukazatel hodin. Jedná se o aplikaci od českého programátora, takže uživatel má větší jistotu, že počasí bude pro nás, Čechy, přesnější. Oblíbil jsem si widget 4×1 zobrazující počasí na pět dní dopředu včetně řádku s detailním popisem prognózy na daný den.”

Autor programu pak dodává informace o dalších funkcích: “Kromě předpovědi počasí zobrazuje aktuální teplotu a vítr ve vámi zvoleném městě… …nabízíme největší síť meteostanic – dozvíte se tak na desetinu stupně přesnou teplotu ve Vašem městě.”

Widget In-počasíWidget In-počasí

Widget In-počasí
Jan Knotek
Verze0.5.8 (22. 4. 2011)
Velikost295 kB
1.6+

Zdarma

 

Komentáře

CptShedy

CptShedy

19.5.2011 6:49

Nechybí tu článek?

zvX

zvX

19.5.2011 7:00

vypada to tak :) vsak oni to kluci spravej…

LuFa

LuFa

19.5.2011 7:01

Konecne clanek jaky svet nevidel.

dedusko

dedusko

19.5.2011 7:21

tak nejak si neviem vybrat ;-)

mf

mf

19.5.2011 8:01

Si vyberte podle tagu holoto líná :)

Simon

Simon

19.5.2011 8:04

Co to je za zivou tapetu na tom telefonu?

Ma(R)ley

Ma(R)ley

19.5.2011 8:21

To se ti moc nepovedlo Karle ;-)

Priby

Priby

19.5.2011 8:34

Nemám rád dlouhý články. Tenhle je pro mě ideální.

iFR3NK

iFR3NK

19.5.2011 8:36

To nemá bejt článek, to je pouze informace, že SvětAndroida doporučuje 7 programů na předpověď počasí:) Teď mám v telefonu 2, tak ještě 5 doinstalovat a bude to vše v pořádku, podle doporučení :D

Jan Sestak

19.5.2011 9:36

Opraveno, i RS nekdy nema svuj den. Diky moc za pochopeni a vtipne komentare :)
P.S. Karel si dal s clankem opravdu zalezet, chyba byla na strane systemu.

Bob

Bob

19.5.2011 9:50

Možno by stál za zmienku aj AIX Weather Widget, ktorý zobrazuje počasie v jednotlivých hodinách dňa.

Lupo112

Lupo112

19.5.2011 9:53

Taktiez mozete pozriet
http://dev.iiim.eu/2011/05/cw-widget-hodiny-pocasie.html
Hodiny s pocasim na ktorych pracujem ja ;)
Pripadne mozte pridat do clanku.

artbard

artbard

19.5.2011 9:55

Škoda že není v článku zmínka o WMD-Weather. Po zkušenostech jedno z nejlepších – jako jedno z mála používá Real Feel teplotu.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

19.5.2011 9:56

To: artbard
Dobrý den,

“pocitovou teplotu” uvádí většina zde publikovaných programů :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

19.5.2011 9:58

To: Lupo112
Díky za tip :) Pro příznivce “look alá Sense” je ten Váš widget naprosto vynikající alternativou.
Bohužel do článku ho přidat nemohu – cyklus “Svět Androida doporučuje” vychází (zatím?) z doporučení redaktorů.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

19.5.2011 9:59

To: Bob
Dobrý den,

díky za tip. Určitě vyzkouším. Každopádně zmiňovaný program ve článku není proto, že tento cyklus stavíme na tom, co používají redaktoři SA.

artbard

artbard

19.5.2011 10:13

To Karel Kilián

Dobrý den,
pokud vím (i vidím na screenshotech), tak pocitovou teplotu uvádí jen Meteoservis.

Michal

Michal

19.5.2011 10:16

Škoda že v tom seznamu není moc pěkný GO Weather, který je zdarma. Tak snad se příště neomezíte jen na redaktory, ale zaměříte se také na normální lidi a ukážete jim více alternativ, ať si může vybrat každý.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

19.5.2011 10:31

To: artbard
Ostatní (třeba Palmary Weather) ji zpravidla ukazují na obrazovce s aktuálním počasím, nikoli na widgetu :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

19.5.2011 10:34

To: Michal
Tak oni redaktoři jsou také docela normální lidi (až na mne :-D).
Samozřejmě by bylo fajn stavět i na zkušenostech a doporučeních od čtenářů, ale v současné době na to nemáme kapacity. Vezměte si třeba https://www.svetandroida.cz/svetandroida-doporucuje-24-widgetu-201104 , kde tuším osm nebo devět redaktorů navrhlo 24 widgetů. Sepsat to, okomentovat, vyzkoušet, udělat obrázky atd., bylo docela pracné :).
Teď si představte, že by třeba 300 čtenářů doporučilo 300 widgetů :) To by se nedalo :).
Nebudu nic slibovat – ale možná časem bychom se mohli o něco takového pokusit s tím, že by se třeba vybralo vždy jen “TOP 10” tipů od čtenářů. Nicméně v tuto chvíli bych to třeba já časově opravdu nestíhal :(

Michal

Michal

19.5.2011 10:41

Děkuji. S tím “TOP 10” to zní zajímavě a určitě by to spousta čtenářů uvítala. Snad se to podaří a někdy v budoucnu se to zde objeví :)

Tomášek je móóc hodný

Tomášek je móóc hodný

19.5.2011 11:04

Používám Čecháčka+od výrobce, co byl. Bohatě stačí, nic není navíc a týdenní předpověď bohatě postačí:)

Fanda

Fanda

19.5.2011 13:07

hezky prehled. jen mala poznamka. vyzdvihovat u jakekoli aplikace fakt, ze nabizi predpoved na patnact dnu dopredu je dost zavadejici. pravdepodobnost uspesnosti takove predpovedi je blizka nule :)

Uni

Uni

19.5.2011 13:30

“7 programů na předpověď počasí” a pak člověk čte o 4 widgetech, hmm…

Tomášek je móóc hodný

Tomášek je móóc hodný

19.5.2011 14:31

Uni: A co jsi proboha čekal? Meterologickou stanici či osobu, co ti bude číst každé ráno předpoveď? Já už jsem při kliknutí na článek veděl, že se většinou bude jednat o widgety, jelikož ty jsou ohledně počasí nejpoužívanější.

Lone Star

Lone Star

20.5.2011 12:34

Nejen uživatelům GO Launcheru doporučuju Go Weather…

Eso Rimmer

Eso Rimmer

23.5.2011 16:45

Já používám Weathernews http://jp.androlib.com/android.application.wni-weathernewstouch-jp-tDmj.aspx
Je to sice moloch (27MB), ale kromě předpovědí počasí, je v něm i streamovaná TV předpověď počasí, mapy pylová situace pro alergiky, mapa zemětřesení (lol, zrovna se chvěju, když to píšu) a online webové kamery atd. atd. Člověk to ani všechno nevyužije. :-) No a je to free aplikace.

Pro ČR je podle mě nejlepší CHMI http://cz.androlib.com/android.application.org-kaldax-app-chmi-qpzm.aspx

dysturka

dysturka

24.5.2011 11:49

beautiful widgets je paráda… děkuji :D

Tomáš Hubálek

Tomáš Hubálek

24.5.2011 13:52

Počasí umí i Make Your Clock Widget (resp. jeho placená verze), používám k vlastní spokojenosti už měsíce.

Free verze na: https://market.android.com/details?id=net.hubalek.android.makeyourclock

Pro verze na https://market.android.com/details?id=net.hubalek.android.makeyourclock.pro

helena

helena

26.5.2011 14:28

aspoň nejaká užitočná aplikácia :D Animated Weather Widget&Clock vypadá super :D

George

George

30.5.2011 16:31

já doporučuji Aix Weather

1sefko

1sefko

13.6.2011 4:31

Pekné články. Aj tie aplikácie sú pekné, ale niektoré sú dobré len na efekty. Vyskúšal som ich všetky. Avšak najspoľahlivejšie sú tie, kde je možnosť nastaviť si predpoveď z najbližšieho letiska ako napr. Animated Weather W&C, alebo Meteoservis. Predpovede z letísk sú podľa mojich skúseností najreálnejšie. Od tých ostatných aplikácií, ktoré berú info z AccuWeather alebo z Google sa údaje dosť rozchádzajú od skutočnosti. Niekedy sú tam rozdiely o 5 aj viac stupňov. Mám nainštalované dve aplikácie: Beautifull Widget ktorý je pekný na efekty a Meteoservis ktorý mi naozaj ukáže presný stav počasia. Veľa krát sa mi stáva, že Beautifull mi ukazuje zamračené príp. dážď a pritom je vonku slnečný deň bez mráčika. Ten Animated Weather Widget je tiež presný, ale je dosť náročný na systém a bere dosť z RAMky. Pri niektorých nieje podpora českého jazyka (o slovenskom ani nehovorím) a napr. pri nainštalovanom Weather Widget mi sekali filmy a hudba atď. Ale samozrejme každý má iný vkus a vyberie si čo je pre neho najvhodnejšie. Tak ja len takou troškou do mlyna.

secoro

secoro

18.3.2012 10:52

Aix Weather widget považuju za nejlepší možnost. Podbrobná recenze v češtině zde: http://appdroid.cz/2012/03/13/systempanel-app-task-manager-android-dokonale-pod-kontrolou/

RSS (komentáře k článku)