SvětAndroida doporučuje: 24 widgetů
- Recenze
- Karel Kilián
- 3.10.2017
- 35
Před dvěma týdny jsme vám doporučovali sedmnáct zajímavých živých tapet. Tentokrát se redaktoři Světa Androida sešli, aby vám představili své oblíbené widgety.
Jednoznačně nejpopulárnějším widgetem se stal Pure Calendar widget (agenda), za který zaplatíte kolem 36 Kč. Doporučila ho celá třetina z devíti zúčastněných redaktorů – například Martin Klapetek ho vidí jako „Jednoduchý a přehledný kalendář (agenda) s velmi širokou škálou nastavení a podporou témat (skinů).“ Souhlasí s ním i Michal Mátl, který upřesňuje: „Mnoho telefonu nabízí jako widget měsíční zobrazení, ale to mi nevyhovuje. Mám rád, když vidím na ploše své denní úkoly a nemusím se dívat pokaždé do kalendáře. Navíc tenhle widget má neuvěřitelné množství nastavení a jako bonus má vlastnost skrolování na nejpoužívanějších domovských aplikacích jako je LauncherPro, ADW atd.“ Jako svůj oblíbený označil tento widget také Petr Mišák.
|
36,07 Kč |
Vždy po dvou redaktorech doporučilo následující čtyři aplikace. Tou první je program APNdroid z dílny českého slovenského autora Martina Adámka, který Michal Šrajer popisuje: „Widget jedním kliknutím odřízne (či zapne) připojení k internetu přes mobilní sítě. Přiznávám, že to momentálně jako widget na ploše nemám, ale aplikaci používám často hlavně při zahraničních cestách, abych měl jistotu že si telefon nebude v roamingu sosat data (což by mě mohlo přijít draho). Hodně lidí využívá také doma pro šetření baterky…“ Karel Kilián pouze dodává: „Vypínání a zapínání mobilních dat jedním tapnutím. Rychlé, jednoduché a efektivní.“
Beautiful Widgets jsou balíkem widgetů pro nejrůznější použití. Milan Menšík je doporučuje jako „Pekné hodiny s animovaným počasím a predpoveďou na ďalšie dni. Alternatíva za počasie v HTC Sense.“ Grafické ztvárnění počasí se líbí také Petru Mišákovi. Ostatně nabízených funkcí je ještě daleko více – za všechny jmenujme například zobrazení fáze Měsíce, rychlé vypínání a zapínání Wi-fi, bluetooth, mobilních dat, GPS, tichého a vibračního módu či nastavení úrovně podsvětlení displeje. Množství jistě vyváží i cenu, která se pohybuje kolem 48 Kč.
Další doporučovaný widget doplňuje prvně jmenovaný – jedná se o Pure Grid calendar widget, zobrazující kalendář v měsíčním a týdenním pohledu. Pavel Štůsek ho doporučuje, protože jde o „Přehledný, pěkný widget kalendáře, který umí zobrazit minitext akce, což preferuji.“ Petr Mišák pak dodává: „Ideální způsob jak mít kalendář vždy po ruce a už na nic nezapomenout. Umožňuje i synchronizaci s Google účtem a volbu vzhledu.“ Cena tohoto praktického kalendáře je kolem 36 Kč.
|
36,07 Kč |
Konečně posledním widgetem, na kterém se shodli dva redaktoři, je SwitchPro Widget. Jestliže znáte a používáte Ovládací prvek napájení, který je často jedním z výchozích widgetů na telefonech s Androidem, pak se vám SwitchPro Widget bude skoro jistě líbi. Umožňuje totiž vypínat a zapínat více než dvacet funkcí, mezi jinými například Wi-Fi, mobilní data, bluetooth, GPS, synchronizaci, LED diodu blesku, otáčení obrazovky, režim „V letadle,“ režim Wi-Fi hotspotu, restartovat telefon, a mnoho dalších. Je přitom jen na vás, jaké ikonky si přidáte a budete používat.
Advanced Task Killer je komplexní nástroj pro ukončování běžících procesů, který rozhodně nedoporučíme začínajícím uživatelům. V aplikaci si jednoduše zvolíte, které programy mají zůstat běžet a které si přejete ukončit. Pokud si vytáhnete widget na plochu, můžete aplikace ukončovat jediným tapnutím, přičemž se následně dozvíte, kolik procesů bylo ukončeno a velikost volné operační paměti. Je to jednoduchý způsob, jak uvolnit paměť v momentě, kdy telefon začne „drhnout.“
Základní funkci AudioManager Widget popisuje Milan Menšík stručně a přitom výstižně: „Rýchly prehľad o nastavení zvukov v telefóne priamo z plochy a možnosť ich jednoducho nastavovať.“ Základní verze je zdarma, v placené Pro se zbavíte reklam a získáte možnost měnit vzhled widgetu pomocí skinů.
Zablokovat otáčení obsahu obrazovky v závislosti na poloze v telefonu lze pochopitelně přes nastavení, případně na některých modelech telefonů přes ikonu v notifikační liště. Další možností je widget AutoRotate OnOff, který tuto možnost zpřístupňuje přímo z plochy. Michal Šrajer ho používá: „hlavně když večer nebo ráno čtu zprávy vleže v posteli, protože právě tehdy se ve většině aplikací překlápí obraz přesně tak jak to nechci :).“
Jak poznáte z titěrné ikonky v liště, zda vám ještě zbývá 30 nebo 40 % baterie? Samozřejmě se můžete podívat v nastavení do informací o telefonu. Nebo to jde rychleji – pokud si nainstalujete Battery Solo Widget, bude vám stačit jediný pohled, abyste věděli, jak na tom váš telefon je. Karel Kilián ho používá, protože jde o „mnohem přesnější ukazatel stavu baterie, než je ten systémový, navíc mění barvu (do 50% zelená, do 15% žlutá, níže červená, při nabíjení modrá).“ Lze si také nastavit, že při tapnutí widget ukáže na několik vteřin aktuální teplotu baterie.
Clockr doporučil Martin Klapetek s tím, že jde o „Elegantní widget s hodinami, které čas zobrazují jako text (bohužel anglicky). Pokud si člověk trochu pohraje s nastavením, vypadají hodiny fakt skvěle (a můžou tak barevně zapadat do systémového tématu).“
Pokud spíše než jednoúčelové aplikaci dáváte přednost multifunkčním balíkům, pak byste určitě neměli minout Elixir. Roman Nepšinský popsal tuto sadu dostatečně podrobně: „Samotná aplikace Elixir umožňuje zobrazovat nejrůznější systémové informace (kapacita a teplota akumulátoru, vytížení CPU, zaplnění RAM a úložiště, síla signálu a připojené sítě GSM, WiFi, BT, údaje ze senzorů, spouštěné aplikace a služby). Vybrané informace pak lze zobrazovat na uživatelsky definovatelných widgetech, přičemž widget může mít libovolnou velikost a díky kompaktnímu zobrazení nabízí celkovou plochu až 7×7 ikonek. To je neocenitelné zejména v případě, kdy chcete widget Elixiru použít také na spouštění aplikací – na příslušné pozice ve widgetu jednoduše vyberete ikonu zástupce a tímto způsobem můžete mít až 7-9 (podle poměru rozlišení vašeho displeje) ikon aplikací na šířku (proti standardním 4 resp. 5 ve výchozích launcherech).“ Celkem jsou k dispozici více než tři desítky vypínačů, přepínačů a dalších ovládacích prvků.
Díky oficiálnímu widgetu Facebook pro Android budete v kontaktu se svými přáteli doslova kdykoli a kdekoli. Přímo z plochy můžete zadat svůj status, prohlížet příspěvky, zdi a informace o svých přátelích, nahrávat fotografie, sdílet odkazy…. Petr Mišák shrnuje: „Widget oficiální aplikace pro Facebook je jednoduchý způsob, jak mít přehled o tom co se děje mezi kamarády.“
„Jeden z nejznámějších widgetů sloužících k zobrazení kombinovaných údajů aktuálního času a počasí. Widget je kompletně lokalizován do češtiny (zobrazování meteorologických textů, menu) a nabízí poměrně široké možnosti nastavení. Je oblíbenou náhradou widgetu z HTC Sense pro uživatele, kteří místo Sense používají jiný launcher“ – tak popisuje Fancy Widget redaktor Roman Nepšinský.
Widget Google Search patrně nemusíme nějak detailněji představovat, neboť bývá součástí palubní výbavy drtivé většiny (ne-li všech) zařízení s Androidem. Možná ale nevíte, že prostřednictvím tohoto vyhledávacího políčka nemusíte hledat pouze na Internetu, ale také ve svém vlastním telefonu.
A zase něco pro sklerotiky: Gtasks, jehož funkci popisuje Petr Mišák: „Zobrazuje jednotlivé úkoly, které jsou propojené na Google Task. Umožňuje také jednoduché přidání úkolu přímo z widgetu.“ Právě propojení s oficiálními Úkoly Google je jednou z nejsilnějších deviz této aplikace.
Když už jsme u těch zapomnětlivých – určitě se vám někdy stalo, že jste někomu nepopřáli k svátku. Ostatně kdo má každý den čas studovat kalendář, že? Zkuste si nainstalovat Widget Jmeniny a stanete se nejvzornějším gratulantem široko daleko. Milan Menšík popisuje užitečný widget: „Prehľad o tom kto má dnes meniny. Podpora pre pre slovenské aj české sviatky. Možnosť priamo zavolať alebo napísať sms oslávencom z vášho kontakt listu.“
Palmary Weather Pro jsme na SvětěAndroida již recenzovali a při této příležitosti jsme také zmínili možnost vytažení widgetů zobrazujících aktuální meteorologické podmínky a předpověď. Pokud tedy chcete mít přehled o tom, jak je venku a jak bude v dalších dnech, dejte na doporučení Tomáše Očadlého. Vězte, že za cca 50 Kč tento program opravdu stojí.
Chtěli byste mít na jednom místě veškerou svou komunikaci? Zkuste widget Pure messenger, agregující poštu z Gmailu a dalších poštovních schránek, SMS zprávy, Facebook, Twitter, volání a další. Pokud by vám nestačila plocha jednoho widgetu, můžete jich používat více nezávisle na sobě. Michal Mátl doporučuje tuto aplikaci „zejména těm, kteří chtějí ušetřit místo na své domovské ploše, jelikož integruje do sebe několik služeb“ a dodává, že „výhodou je opět velké množství nastavení a skinů.“
Těm, kdož sledují dění kolem mobilních telefonů, patrně nemusíme říkat, odkud přišla na Android aplikace Remember The Milk. Používá ji Michal Šrajer, který ji popisuje: „Přehled úkolů, které si přes mobil č web vložím do aplikace Remember The Milk. RTM je na webu naprosto skvělý task manager se snadným ovládáním pomocí klávesnice. Na mobilu, krom samotné aplikace (pro vkládání úkolů), mám také RTM na ploše a díky tomu zejména rychlý přehled kolik urgentních úkolů na mne právě čeká.“
Další widget ocení především uživatelé, kteří mají rádi kontrolu nad svým telefonem. Hned na začátku si řekněme, že SetCPU for Root Users, jak ostatně název sám napovídá, bude fungovat jen na rootovaných telefonech. Za přibližně 33 Kč získáte nástroj pro změnu nastavení procesoru (přetaktování i podtaktování) na zařízeních Motorola Droid, Nexus One, G1, G2, Samsung Galaxy S, myTouch 4G a mnoha dalších, čímž můžete zlepšit výkon nebo naopak výdrž baterie. SetCPU také umožňuje nastavit profily měnící automaticky takt procesoru v závislosti na podmínkách – například když telefon spí nebo ho nabíjíte.
O aplikaci Shazam jsme na Světě Androda již také psali, proto si jen ve zkratce připomeňme, že se jedná o program, který na základě „poslechu“ dokáže rozpoznat interpreta a název skladby. Shazam Encore je pak její placenou verzí (stojí 82 Kč), která kromě odstranění omezení počtu rozpoznaných písniček za měsíc přidává také widget. Petr Mišák o něm říká: „Widget od aplikace Shazam umožňuje velmi pohotové použití. Shazam slouží rozpoznávání písniček a melodii například z reklam atd.“ Pokud tedy často řešíte, jaká písnička právě hraje v rádiu, televizi, nebo kdekoli jinde, pak by se vám Shazam mohl hodit.
|
81,83 Kč |
Plánování času a přehled úkolů je mezi redaktory očividně jedním ze zásadních důvodů, proč používají telefony s Androidem. Potvrzuje to i Small Agenda Widget, který doporučuje Roman Nepšinský: „Jak napovídá název Small Agenda Widget, tento widget poslouží k jednoduchému zobrazení nejbližších událostí z kalendáře. Ve výchozím stavu nabízí zobrazení 4 řádků, lze aktivovat také skroling. Vybrat lze, které kalendáře se mají najednou zobrazovat (např. jen z Gmail, z Exchange, z PC Sync) a nastavit vzhled a aplikaci, která se má otevřít při klepnutí na widget (např. aplikace Kalendář).“ Nesporným plusem proti mnoha konkurentům je nulová cena.
A ještě jeden kalendařík na plochu – Smooth Calendar používá Tomáš Očadlý, který popisuje jeho výhody: „Jednoduchý widget pro zobrazení 3 nadcházejících událostí. Díky možnosti offset lze přeskočit zadaný počet událostí, které se zobrazí, takže vhodnou kombinací si na jedné ploše můžete zobrazit až 12 událostí z kalendáře.“
Už jsme tu měli jmeniny, tak si na samotný závěr dejme ještě Svátky Widget. Asi není nutné nějak podrobněji rozebírat, co tato aplikace dělá – ostatně i Martin Klapetek ji popsal jednou větou: „Prostě widget, co zobrazuje svátky, co víc dodat :)“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (35)
Přidat komentář