Menu

Meteoservis: Česká předpověď počasí pro Android

Krátkodobou a dlouhodobou předpověď, satelitní i radarové snímky, grafy a widgety – nejen to nabízí ryze česká aplikace pro předpovídání počasí Meteoservis.

O české aplikaci Meteoservis z programátorské dílny Radima Fryče jsme na našem webu psali již několikrát. Objevila se například v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje, konkrétně v díle věnovaném programům na předpovídání počasí. Zmínka o ní padla také díky vítězství v anketě Mobilní aplikace roku 2011, ve které vyhrála v kategorii Životní styl. Proti Palmary Weather PRO, který jsme recenzovali v listopadu, je k dispozici zdarma, přesto se jedná o plnohodnotného konkurenta. Její hlavní výhodou je orientace na náš region (čerpá z lokálních a tím pádem teoreticky i přesnějších meteorologických zdrojů).

Předpověď pro ČR, Evropu i celý svět

Když aplikaci spustíte, měli byste si zvolit region, který chcete sledovat. To provedete na poslední záložce dolní nástrojové lišty, kde je k dispozici:

  • dvanáct českých měst,
  • deset slovenských měst,
  • tři německá města,
  • tři rakouská města,
  • čtyři maďarská města.
Nejprve je vhodné zvolit lokalitu, kterou chcete sledovat

Nejprve je vhodné zvolit lokalitu, kterou chcete sledovat

Seznam se přitom postupně rozšiřuje o další položky. Najít lokalitu, která není natolik daleko, aby se předpovědi či aktuální meteorologická data diametrálně lišily, tedy není problém. Pokud byste ale přesto raději sledovali informace z vzdálenějších lokalit, není to problém. V nastavení lze přidat vlastní města – stačí jen zadat ICAO kód nejbližšího letiště a místo pojmenovat.

Můžete si přidat i vlastní lokalitu - stačí znát ICAO kód letiště

Můžete si přidat i vlastní lokalitu - stačí znát ICAO kód letiště

Co Meteoservis umí?

Jak jsme naznačili výše, aplikace má více obrazovek, mezi kterými přepínáte tlačítky v dolní liště. Na první se zobrazuje předpověď počasí pro vybrané místo ve tříhodinových intervalech. Snadno (a většinou poměrně přesně) se tak dozvíte, jak bude ve 2:00, 5:00, 8:00, 11:00, 14:00, 17:00, 20:00 a 23:00 hodin. Informace obsahují grafickou ikonu předpovědi, očekávanou teplotu, pocitovou teplotu, prognózu množství srážek, směru a rychlosti větru a také tlaku vzduchu.

Podrobná předpověď po třech hodinách

Podrobná předpověď po třech hodinách

Tlačítkem Menu lze vyvolat aktualizaci dat a to buď všech, nebo jen hlavních, radarových, či satelitních snímků. Program se ještě před stažením ujistí, že skutečně chcete stáhnout data z Internetu.

Pod druhým tlačítkem najdete předpověď na následujících pět dnů, tentokrát provedenou formou grafů. Nechybí údaje o nejvyšších (v noci nejnižších) předpokládaných teplotách, tlaku a srážkách.

Předpověď počasí na následujících pět dnů

Předpověď počasí na následujících pět dnů

Třetí tlačítko slouží k zobrazení vizualizace rozložení a intenzity srážek z meteorologického radaru. Animaci lze posouvat vpřed i vzad v půlhodinových intervalech, přičemž z barvy snadno poznáte, zda se bude jednat či se jedná jen o krátkodobou přeháňku, nebo jestli jde o dlouhodobý a intenzivní liják. Tuto mapu oceníte především na výletech či při sportu, kdy ještě před začátkem deště zjistíte, zda má cenu pokračovat, nebo jestli je lepší se schovat do přístřešku, či rovnou se vrátit. Velkou výhodou je, že máte tato data k dispozici přímo v terénu takřka v reálném čase. Je ale dobré upozornit, že tato i následující mapa je k dispozici jen pro Česko nebo Slovensko, ale nikoli pro zahraniční destinace.

Z meteorologického radaru vyčtete, kdy a jak pršelo/prší

Z meteorologického radaru vyčtete, kdy a jak pršelo/prší

Podobně funguje také zobrazení satelitních snímků, ze kterých vyčtete rozložení oblačnosti. Posouvat se můžete ve čtvrthodinových krocích, přičemž načíst lze buď jen aktuální snímek, nebo data za poslední jednu/dvě/čtyři/osm hodin. Aktuální obrázky přitom nebývají starší než dvacet minut, což postačuje pro přehled o aktuální situaci a případné prognózy.

Ze satelitních snímků poznáte, kde je jaká oblačnost

Ze satelitních snímků poznáte, kde je jaká oblačnost

Poslední, páté tlačítko, jsme zmiňovali v úvodních odstavcích – slouží k nastavení lokality, kterou chcete sledovat.

Nastavení

V nastavení pod tlačítkem Menu najdete možnost automatické aktualizace dat (volitelně jen data a/nebo i satelitní a radarové snímky), přehrání zvuku po provedení aktualizace, nebo volbu fontu a průhlednosti widgetů, což je novinka aktuální verze.

Widgety

Pokud máte rádi okamžitý přehled, jistě vám vám přijdou vhod widgety, které si můžete vytáhnout na plochu. Meteoservis jich přináší hned pět. Nejmenší ikonka 2×1 zobrazuje aktuální teplotu a počasí, na plochu si můžete umístit také meteoradar 3×2, detailní předpověď po třech hodinách 4×1 či stejně velkou předpověď na čtyři dny dopředu. Podrobnou situaci pak zobrazuje největší widget, zabírající 4×2 pozice. Rozhodně musíme pochválit profesionální grafické zpracování, které může směle konkurovat widgetům z továrních i alternativních launcherů. Hračičkům možná budou chybět animované efekty, ale, ruku na srdce, kdo je opravdu potřebuje?

Všech pět widgetů aplikace Meteoservis

Všech pět widgetů aplikace Meteoservis

Resumé

Meteoservis sledujeme již od první oficiálně dostupné verze, která nás příliš neuchvátila. Nutno uznat, že za nedlouhou dobu své existence (cca pět měsíců) se aplikace dynamicky vyvinula do dnešní podoby, kdy poskytne dostatek podkladů a informací o tom, jak bylo, je a bude. Jak jsme uvedli výše, jednou z deviz je orientace na Českou republiku, takže kromě dat z místních zdrojů samozřejmě můžete počítat s plně “počeštěným” rozhraním. Samozřejmě je tu prostor ke zlepšování: líbila by se nám ještě dlouhodobější předpověď (i s vědomím její malé procentuální přesnosti), lepší rozhled by přinesly satelitní a radarové snímky nejen ČR, ale celé Evropy, přívětivější by mohlo být také přepínání mezi lokalitami.

V každém případě jde ale o jeden z nejlepších českých programů a dovolíme si tvrdit, že ve svém segmentu jde v našem regionu o jednoznačnou jedničku.

Meteoservis
Radim Fryč
Verze1.20 (6. 7. 2011)
Velikost2,9 MB
2.1+


Zdarma

 

Komentáře

Neználek

Neználek

20.7.2011 7:42

founech, widget na ploše a jsem max. spokojen :)

Roman

Roman

20.7.2011 8:17

Vypadá dobře, ale pro mě velké minus – chybí hodiny.

Libb76

Libb76

20.7.2011 8:27

Roman: souhlas, musel jsem dost dlouho laborovat s Fancy, abych je zbavil počasí, které bere kdoví odkud, abych měl hezké hodiny a pod nimi předpověď od Meteoservisu :-(

M.1.K

M.1.K

20.7.2011 8:38

‘Stačí jen zadat ICAO kód nejbližšího letiště’ :-)
Teda já nevím, jak ostatní, ale já si běžně nepamatuji ICAO kódy nejbližších letišť, před používáním Meteoservisu jsem ani nevěděl, že něco takového existuje :-)
Škoda, že nejde zadávat místa normálně přes jejich název… nebo nenašel někdo nějaký pěkný seznam ICAO kódů které Meteoservis podporuje? Třeba pro Mariánské Lázně jsem ICAO kód sice našel, ale ten mi Meteoservis nevzal…

ans

ans

20.7.2011 8:45

geolokace a bude to super .)

vasin

vasin

20.7.2011 8:56

Mě tedy stačí hodiny ve stavovém řádku, na co si zabírat plochu hodinami.
Jinak prográmek používám, hned od počátku (byl sem zvyklý z WM) a po rekalibraci teplot musím říct, že přesnější informace o počasí a teplotě pro mou lokalitu neseženu.

Lukáš Vaculík

Lukáš Vaculík

20.7.2011 9:16

je dobrá, používám od začátku, dlouho vydrží i bez připojení a předpoveď většinou sedí…

Kazan

Kazan

20.7.2011 9:33

pouzivam pocasi od jana knotka i jeho widget a max. spokojenost

Vasek2015

Vasek2015

20.7.2011 10:39

A neví někdo náhodou jak nadefinovat České Budějovice? pro to jsem ICAO kod nenašel a tak aplikaci nepoužívám. ale jinak co jsem zkoušel kdysi na WM tak vypadá fakt skvěle

Jarda

Jarda

20.7.2011 10:42

Pro mně je to absolutní jednička v aplikacích. A to hlavně pro svou přesnost a skvělým widgetům. Hlavně ten widget “radar” v Hi-res je super.

HUdasp

HUdasp

20.7.2011 10:47

Souhlas. Jižní Čechy jsou v jinak skvělé aplikace blbě pokryty. Ikdyž tam letiště jsou, tak namátkou Bechyně anebo ČB nefungují. Pro někoho se může hodit seznam ICAO letišť: http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Desk%C3%BDch_leti%C5%A1%C5%A5 . Pro geolokaci palec nahoru.

Radek

Radek

20.7.2011 10:49

Seznam českých letišť je třeba tady: http://www.aerobaze.cz/letiste/index.php?String=&SearchLog=+Hledat+leti%9At%EC+&Uzemi=&Zalozka=1&Zalozka1=&Hledani=1&vynechat=0&Razeni=&SmyslRazeni=&AOE=&DruhProvozu=&Kategorie=&Vypis=&Davka=25
Je jich u nás 209, ale ICAO kód mají jen ta schválená Úřadem civilního letectví. Těch bude tak půlka. Ovšem počasí do jednotné meteorologické sítě dávají jen ty které disponují stálou meteorologickou službou. Těch bude tak max 10 a jsou to ty co maji takovou tu širokou asfaltovou silnici a lítaj tam takový ty letadla co maj móóc vokýnek.
VFR+IFR letiště s mezinárodním provozem:
http://www.aerobaze.cz/letiste/index.php?String=&SearchLog=+Hledat+leti%9At%EC+&Uzemi=&Zalozka=2&Zalozka1=&Hledani=1&vynechat=0&Kategorie=&AOE=Mezin%E1rodn%ED&DruhProvozu=VFR%2FIFR+-+den%2Fnoc&Razeni=&SmyslRazeni=&Vypis=0&Davka=25 (ale ne všechny mají stálé meteo)

Pete

Pete

20.7.2011 11:13

asi tady budu vyjimkou, ale odinstaloval jsem, a to pro obrovskou nepresnost. Nechapu jak dle predpovedi na zaklade tak presnych dat muzou ridit letovej provoz (jestli se tak opravdu deje).
Prakticky neminul den kdy by nebylo aktualni pocasi v centru Prahy diametralne jine nez v to co mi aplikace rikala o Ruzyni, a podobne to bylo i v blizkosti dalsich letist (Jested – Liberec, Lipno – Ceske Budejovice, …)
Lepsi zadna predpoved nez takova, ikdyz ten radar je peknej :-)

MilDro

MilDro

20.7.2011 11:33

V radarovych snimkach ide nastavit ako oblast aj Slovensko a aj to zobrazi radarovu snimku zrazok Slovenska :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

20.7.2011 11:43

To: Radek
Děkuji Radkovi za jeho příspěvek z 20.7.2011 10:49, kterým pěkně vysvětlil vše potřebné, včetně toho, proč některá města (resp. letiště) nefungují.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

20.7.2011 11:47

To: MilDro
Díky za upřesnění. Doplním.

P1t

P1t

20.7.2011 17:14

Meteoservis je perfektní, používám již delší dobu a jsem maximálně spokojený. Někdo tu psal že mu nevyhovuje ale že ten radar je dobrej, pro něj doporučuju CHMI, aplikace je česká a je také kvalitní, ke stažení na marketu, odkaz zde: https://market.android.com/details?id=org.kaldax.app.chmi&feature=search_result

Kozaa

Kozaa

20.7.2011 22:37

Androida vlastním něco přes dva roky, věřte mi prošlo mi hodně podobných programů pod rukama. At už Fancy, WidgetIt počasí atd… a nakonec jsem objevil před měsícem tento a zůstal u něj. Má to co chci + velmi ocenuji radarové snímky. Hodiny mi nechybí stejně je máme všichni v notifikační liště nahoře a nebo při odemykání obrazovky. Nač si tim plácat plochu. :-)

viktor

viktor

21.7.2011 1:33

Nemuzu prijit na to jak pridat widgety. Vubec je nemam v nabidce

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

21.7.2011 10:03

To: viktor
Tak to je divné. Nepřesunul jste po instalaci program na kartu?

jakub

jakub

21.7.2011 10:56

som tiež spokojný, každý deň ho používam. a vyzerá to fakt dobre! :D

Mareck

Mareck

22.7.2011 10:13

Od časov jeho používania na Windows Mobile nepoužívam na predpovede počasia iný program. Bez konkurencie je pre lokálne predpovede najlepší a najspoľahlivejší.

feyl

feyl

23.7.2011 22:29

vyzkousel jsem a odinstaloval…vedet jak je v nejblizsim velkym meste me opravdu nezajima, kdyz na vesnici mam pocasi uplne jiny…

pro me vyhrava jasne beautiful widgets s geolokaci + meteora na radar…

zevlak

zevlak

27.7.2011 8:34

Používal jsem ho 5 dní a šel z telefonu. Např. teď mi hlásí, že venku svítí slunce bez mráčku, ale od rána je zataženo a vypadá to na déšť.

ic

ic

16.8.2011 23:41

Předpověď nejlepší co se dá sehnat, o tom žádná, ale…
Ty hodiny ve wingetech to je fakt peklo XD. Všechny ostatní předpovědní aplikace mají hodiny a to včetně defaultní meteorologické aplikace. Tady jsou na widgetech hodiny taky, ale značí čas předpovědi… dneska mě to docela rozhodil časový rozvrh, když jsem se na ně podíval.
Hodiny na widgetech se hodí hlavně proto že čas v systémové liště je hrozně malý, nenápadný.

lotos

lotos

7.9.2011 10:50

Zevlaku, za špatnou předpověď počasí nemůže program, ten snad načítá data odjinud, takže tam hledej chybu.

Miroslav Zdražil

Miroslav Zdražil

25.12.2011 17:15

Tuto aplikaci jsem používal ještě v době, kdy jsem měl S Omnia II s WM 6.5 – nic lepšího a přesnějšího jsem nikdy co se předpovědi počasí týče neměl :-)

RSS (komentáře k článku)