Fotí lépe Xiaomi 13 Pro, nebo Galaxy S23 Ultra? Vyzkoušeli jsme oba

galaxy s23 ultra vs xiaomi 13 pro
  • Xiaomi 13 Pro zaujme svým obřím 1palcovým senzorem
  • Postavili jsme vedle něj Samsung Galaxy S23 Ultra
  • Otestovali jsme hlavní fotoaparát i zoom

Představení Galaxy S23 Ultra a Xiaomi 13 Pro od sebe dělí jen pár dní, budeme-li se bavit o Evropě. V Číně bylo totiž Xiaomi představeno už v prosinci minulého roku, což pro nás ale není nikterak podstatná informace. Podstatné je to, že je můžeme oba koupit u nás, a to dokonce za velice podobný peníz. Hlavní chloubou jsou v obou případech fotoaparáty. Zatímco Samsung vsadil na svůj nový 200Mpx snímač, Xiaomi na obří senzor od Sony a spolupráci s Leicou. Pojďme si tedy oba dva mobily a jejich fotící schopnosti podrobně srovnat.

V naší recenzi jsme označili Galaxy S23 Ultra za nejlepší fotomobil na trhu. Samsung vsadil na nový vlastní snímač ISOCELL HP2 s rozlišením 200 Mpx, který nás uchvátil nejen fotografickými schopnostmi, ale také videem. Výbavu doplňuje 12Mpx ultraširoký objektiv, 10Mpx teleobjektiv a 10Mpx periskopický snímač.

Poměrně záhy se ale objevila tvrdá konkurence. Na veletrhu MWC totiž Xiaomi odhalilo vlajkové Xiaomi 13 Pro, které se může pochlubit obrovským 1palcovým senzorem Sony IMX989. Ten si čínská firma vyzkoušela loni u Xiaomi 12S Ultra a nutno uznat, že se výsledek povedl na jedničku. Ve spolupráci s Leicou zde máme na výběr ze dvou režimů – Leica Vibrant a Leica Authentic, přičemž právě ten druhý je vskutku unikátní, jelikož barvy vyvažuje tak, jak to dělají právě Leica fotoaparáty. Ve výbavě nechybí ani 50Mpx ultraširoký snímač a 50Mpx teleobjektiv, na rozdíl od Ultry zde ale nemáme periskopický snímač.

Model Samsung Galaxy S23 Ultra Xiaomi 13 Pro
Hlavní fotoaparát 200 MP, f/1.7, 24mm, 1/1.3″, 0.6µm, PDAF, Laser AF, OIS 50.3 MP, f/1.9, 23mm, 1.0″, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS
Ultraširoký fotoaparát 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚, 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Super Steady video 50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚, AF
Teleobjektiv 10 MP, f/2.4, 70mm, 1/3.52″, 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 3x optický zoom 50 MP, f/2.0, 75mm, PDAF, 3.2x optický zoom
Periskopický snímač 10 MP, f/4.9, 230mm, 1/3.52″, 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 10x optický zoom žádný
Selfie kamerka 12 MP, f/2.2, 26mm, Dual Pixel PDAF (4K/60 FPS video) 32 MP (1080p/30 FPS video)

Fotky z hlavního snímače jsou otázkou preference. Třeba tady na pláži je vidět, že to Xiaomi trochu přehnalo s HDR. Obloha ve skutečnosti nebyla až takhle modrá a věrnější fotku určitě vyfotila Ultra. Na druhou stranu je Xiaomi 13 Pro celkově živější, což nám nevadí a třeba pohoří, ale i budovy v pozadí mají více detailů.

Další snímek budovy na náměstí v Barceloně nám dokazuje, že se Xiaomi u fotek na pláži nespletlo a živější fotky s hlubšími stíny jsou záměrem. Nám osobně se líbí o něco více, než chladnější barvy u Samsungu, na druhou stranu má v sobě fotka z Ultry více informací a detailů.

U dalších dvou fotografií jsou výsledky velice podobné. Opět si můžeme všimnout jasnějších stínů u Xiaomi 13 Pro, ovšem zde je to na místě. Slunce opravdu vrhalo na katedrálu jasně žluté světlo, nikoliv tak bílé, jako to vykreslil Samsung.

Kvůli absenci periskopického snímače se Xiaomi 13 Pro se Samsungem nemůže příliš rovnat. Ve třicetinásobném zoomu se u Xiaomi ztrácejí detaily a trochu se slévají do sebe, zatímco Ultra pořídila nádhernou a plně použitelnou fotku. Stejná situace je pak v nočním režimu. Jihokorejský telefon vyfotil ostrý snímek s minimem šumu, zatímco u Xiaomi vidíme artefakty. Příliš dobře si neporadilo ani s lampou v horní části fotky.

Fotka volantu nás v mnohém překvapila a museli jsme hned několikrát zkontrolovat, zda jsme snímky omylem neprohodili, ale Xiaomi vyfotilo mnohem lepší fotku. Tachometr totiž ve skutečnosti nebyl tak jasný a oranžový, jako se nám snaží Ultra nakecat. Osobně preferujeme také noční oblohu z Ultry, která působí věrněji. Fotilo se v úplné tmě a Samsung fotku zesvětlil více, než by bylo potřeba a neodpovídá to skutečnosti.

Spolupráce

Tento článek vznikl ve spolupráci s firmou Xiaomi. Obsah vytvořila redakce Světa Androida na základě vlastních zkušeností tak, aby byla zachována objektivita.

Selfie fotoaparát má jednoznačně lepší Ultra od Samsungu. Nejen že jsou fotky detailnější, ale mají také o něco hezčí barevné podání. Ano, bylo šero, ale můj obličej rozhodně nebyl tak bledý. Pro někoho může být překážkou také absence 4K videa u selfie kamerky Xiaomi, což je u telefonu, jehož cena startovala nad třiceti tisíci jen těžko pochopitelné.

Celkově vzato jsou oba dva telefony naprosto špičkové, co se fotografických schopností týče. Vlajková loď od Samsungu je o něco všestrannější. Díky lepšímu zoomu, selfie kamerce a videu s ní máte více možností, na druhou stranu Xiaomi 13 Pro má větší osobitost a jste schopní s ním vyfotit snímky, které s žádným jiným mobilem nevyfotíte. Pokud tedy používáte primárně hlavní snímač, bude s čínským mobilem o něco větší zábava. Tím nechceme říct, že by byly další dva snímače špatné, jen nedosahují takových kvalit jako Samsung. A to není ostuda.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jaký mobil preferujete vy?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)