Focus Go: bleskurychlá obrázková galerie bez zbytečností

focusgo

Obrázková galerie je jednou ze základních aplikací, kterou najdete ve výbavě drtivé většiny telefonů s Androidem. Ne vždy se ale potřeby uživatelů prolínají s představami výrobců – proto se značné oblibě těší alternativy třetích stran. Jednou z nich je Focus Go z dílny renomovaného portugalského vývojáře Francisca Franca.

Obsah článku

Co Focus Go slibuje?

V minulosti byla velmi populární obrázková galerie QuickPic, kterou však v srpnu roku 2015 koupila firma Cheetah Mobile a doslova ji zaplevelila reklamami. Aplikace později zmizela z Obchodu Play a ani po svém návratu uživatele nedokázala přesvědčit o svých kvalitách.

Jedním z těch, kdož neúspěšně hledali jednoduchou, nenáročnou a rychlou aplikaci pro prohlížení obrázků, byl Francisco Franco. Protože je vývojářem, který má na svém kontě řadu úspěšných a povedených programů, rozhodl se, že si ji napíše sám – podle svých představ.

V popisku v Obchodě Play uvádí: „Nemám rád nafouknuté galerie s 23093485 funkcemi, takže jsem implementoval jen ty, které potřebuji/myslím, že jsou potřeba.“ Jeho obrázková galerie tak například zobrazuje všechny fotky, animace a obrázky jen v chronologickém pořadí – od nejnovějších po nejstarší.

Jak funguje obrázková galerie?

Po spuštění obrázková galerie logicky požádá o přístup k úložišti. Pokud jí ho povolíte, zobrazí všechny obrázkové soubory, které v zařízení najde, seřazené podle času. Jiný způsob řazení k dispozici není – autor prostě předpokládá, že uživatele nejčastěji zajímají nejnovější obrázky.

K dispozici jsou tři úrovně velikosti náhledů: kromě výchozí (Default) ještě zvětšené (Expanded) a kompaktní (Compact). Pokud v režimu náhledů označíte jeden nebo více souborů, budete je moci přes nástrojovou lištu sdílet prostřednictvím dalších aplikací, nebo smazat.

V režimu prohlížení lze mezi obrázky listovat horizontálním posunem. V dolní nástrojové liště jsou tlačítka pro sdílení, otevření v editoru, zobrazení informací a smazání. V kontextové nabídce je ještě možnost vytisknutí a nastavení aktuálního obrázku jako tapety.

Obrázková galerie v nastavení dovoluje aktivovat 32bitové dekódování namísto výchozího 16bitového, což je ale doporučeno zapínat jen na výkonnějších telefonech. Volitelně lze zapnout/vypnout zobrazování videí a úspornější černé téma, vhodné pro AMOLED obrazovky.

Resumé – jaká je obrázková galerie?

Jak jsme slibovali v nadpisu této recenze, Focus Go je opravdu bleskurychlá galerie bez jakýchkoli zbytečností a balastu. Přes nulovou cenu dokonce neobsahuje ani decentní proužek s reklamou. Vše funguje naprosto svižně – od načtení náhledů, až po krásně plynulé přibližování.

Někomu možná bude chybět široká paleta funkcí, ale možnost hledat a nalézt alternativu je právě jedna z výhod Androidu. Focus Go bude vyhovovat těm, kdož čekají, že obrázková galerie slouží k prohlížení obrázků. Pokud chcete nějaké funkce navíc, není problém najít program, odpovídající právě vašim představám.

Aplikace Focus Go je v Obchodě Play od prosince roku 2017 a za tu dobu zaznamenala více než sto tisíc instalací. Balíček je velký jen 1,7 MB a můžete ho instalovat na telefony a tablety s Androidem 5.0 a novějším.

Focus Go
Focus Go

Jaká funkce by měla mít galerie?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)