TOPlist

Výběr žen: TOP 7 domácích pomocníků, o kterých sní vaše manželka

domácí pomocníci
  • Ženy si přejí do domácnosti úplně jinou elektroniku a spotřebiče než muži
  • Vybrali jsme TOP 7 domácích pomocníků, které si v anketě vybraly samy ženy
  • Tato domácí elektronika a spotřebiče šetří především čas

Muži sní o chytrém osvětlení a zásuvkách, čidlech a dalším vybavení pro chytrou domácnost. Jejich partnerky mají často ale mnohem skromnější přání a ke svému spokojenému životu nepotřebují světla ovládaná na dálku mobilem. Z průzkumu, který ženy samy mezi sebou uspořádaly ve skupině PSM (Protivný sprostý matky) na Facebooku, vyplynula celá řada domácích pomocníků a super vychytávek, které používají nejčastěji a které jim šetří nejvíc času a práce. Nutno upozornit, že skupina má přes 47 000 členů, v nichž drtivě převažují ženy

Vybrali jsme TOP 7 nejčastějších spotřebičů a elektroniky, které si ženy už doslova zamilovaly a neumí si představit být bez nich. A některé vás možná docela překvapí.

1. Myčka na nádobí

Pro leckoho samozřejmost, pro jiného vzdálený sen. Každopádně drtivá většina účastnic téhle ankety se shodla, že myčka je pro ně „must have“. Nepotřebují nejnovější model ani nejspořivější programy (to většinou řeší spíš jejich protějšky), ale jde tu především o úsporu času. Vyndání a nandání nádobí zabere chvilinku, mytí nádobí po rodinné sešlosti klidně i 2 hodiny. Nemluvě o úspoře vody, protože s jedním dřezem si tady rozhodně nevystačíte.

Uvádí se, myčka v průměru na 1 cyklus spotřebuje okolo 12 litrů vody, při mytí pod tekoucí vodou to bývá až 40 litrů vody. Při výběru myčky je potřeba dívat se nejen na energetickou třídu (nejlepší je A+++), ale i na třídu sušení (ideální je A). Nový model myčky oproti zhruba 10 let starému také mívá typicky až poloviční spotřebu energie.

Faktem je, že ve srovnání s ručním mytím není myčka po finanční stránce až o tolik finančně výhodnější (uvádí se, že průměrná úspora je okolo 1 000 Kč ročně) – ale úspora času je tu obrovská. Výhodou ale je, že si můžete pořídit chytrou myčku nádobí, která se ovládá mobilem, a připojit ji do vaší chytré domácnosti.

myčka

2. Sušička na prádlo

Druhé místo v anketce obsadila s převahou sušička na prádlo. Ta je na rozdíl od pračky pořád jakýmsi nadstandardem a řada rodin ji nemá. Zvlášť v bytě je pak potřeba sušit prádlo na sušáku, čímž vzniká vhlkost a zejména v zimě kvůli tomu dochází ke vzniku plísní. Ani venku prádlo v horším počasí neschne úplně ideálně. Nemluvě o tom, že když sušičku nemáte, tak vyprané prádlo musíte nejprve zdlouhavě usušit, pak vyžehlit a teprve pak skládat. Pokud perete třikrát do týdne, stává se z toho nekonečný koloběh.

Sušička tak především spoří čas, není nutné posléze prádlo žehlit (což je další úspora za energie i času) a nevzniká vlhkost. Výhodná je také pro alergiky a astmatiky a dokáže prádlo zbavit zápachu. I tady je ale potřeba vybrat si kvalitní a úspornou sušičku. Je nutné dívat se na její kapacitu, energetickou třídu i velikost. A některé modely vyžadují napojení na odpad, což může být v menším bytě komplikované.

I v tomto případě je samozřejmě možné sáhnout po chytré sušičce na prádlo (nebo chytré pračce se sušičkou) s řadou inteligentních funkcí a ovládáním na dálku.

3. Tyčový vysavač

Ačkoliv jsou čím dál populární robotické vysavače, řada žen se kupodivu shoduje, že lepší je pro ně tyčový vysavač. Robotický vysavač je ideální do uklizené domácnosti, kde mu nepřekáží poházené hračky ani jiné předměty. Což je ve většině rodin s dětmi problém. Tyčový vysavač je oproti tomu šikovným domácím pomocníkem, který na jedno nabití rychle vysaje celou pluchu bytu/domu, snadno se vyklepe a oproti běžnému vysavači zabírá minimum místa.

Tady je při výběru potřeba hledět především na sací výkon a kapacitu baterie. Skvělou kombinací je pak tyčový vysavač s parním mopem. Díky vhodným filtrům vyhoví i potřebám alergikům a existují i násady na zvířecí srst.

tyčový vysavač

4. Rýžovar

Překvapivě hodně žen se shodlo, že je pro ně neocenitelným domácím pomocníkem rýžovar. Leckdo by tipoval, že spíš ocení multifunčního robota na míchání těsta atd., ale omyl – rýžovar mezi kuchyňskými spotřebiči hraje prim (nepočítáme přitom klasiku jako trouba, mikrovlnka nebo sporák). A ačkoliv se může zdát, že uvařit rýži klasicky v hrnci přece není problém, tak zvyšující se popularita rýžovarů ukazuje, že na nich skutečně něco je.

Velkou výhodou je, že rýžovar vaří v páře a potraviny si tak zachovají vitaminy i minerály. Rýže má lepší chuť, nelepí a nemusíte hlídat dobu jejího vaření.  Při výběru je potřeba dbát kromě objemu také na příkon, schopnost automatického vypnutí nebo funkci regulace teploty. A samozřejmě jsou na trhu i chytré rýžovary, které mají řadu nadstandardních funkcí.

5. Kávovar

Každá unavená žena si ráda dá dobrou kávu. Nebo si ji dá se svým mužem. Zkrátka, kávovary také nabírají na popularitě, a to nikoliv ty kapslové (i když například kapslový kávovar od Xiaomi rozhodně stojí za pozornost). Většina žen se shoduje, že svůj kávovar zkrátka milují. Příprava kávy je v něm snadná a výsledný nápoj lahodný. A i když může být pořizovací cena kávovaru nečekaně vysoká, tak ve výsledku jde o velkou úsporu oproti kupování kávy v kavárně, kde se ceny leckdy pohybují okolo 100 Kč za šálek.

Kvalitní kávovar nabídne několik variant hrubosti mletí kávy, vyhřívanou desku na šálky nebo nastavitelnou výšku výpusti. Příjemným bonusem je také náhubek na mléko cappuccino tower.

kávovar

6. Horkovzdušná fritéza

Zatímco dříve byly nezbytnou součástí výbavy kuchyně klasické friťáky, dnes od nich leckdo upouští a namísto olejových fritéz sahá po horkovzdušných. Důvodem je především změna životního stylu a větší důraz na zdravé stravování. Jídlo se peče rovnoměrně, do vzduchu se nevypouští páchnoucí výpary a velká fritéza má objem až okolo 8 litrů, takže se do ní vejde jídlo pro celou rodinu.

Výhodou také je, že se horkovzdušná fritéza nemusí předehřívat a oproti klasickému fritování podle některých zdrojů uspoří až okolo 70 % energie. Například Xiaomi vyrábí chytré horkovzdušné fritézy, které nabízí netušené množství funkcí.

horkovzdušná fritéza

7. Dávkovač granulí

Velmi často se také dámy v anketě shodly, že neocenitelným domácím pomocníkem je dávkovač granulí pro jejich zvířecího miláčka. Není sice problém nasypat kočce nebo psovi misku granulí a odejít do práce, ale některá zvířata s nimi dokážou udělat boží dopuštění. A jiná je sežerou a pak do večera smutně koukají na prázdnou misku.

Dávkovače vyrábějí i přední světoví výrobci elektroniky a vybavují je různými vychytávkami – například dávkovač krmiva od Xiaomi je možné ovládat na dálku mobilem a upozorní vás, že zrovna došlo jídlo. Navíc dnes nejde o žádnou předraženou elektroniku – obvykle vyjde na pár stokorun.

Jaký je váš nejoblíbenější pomocník do domácnosti?

Zdroj: Facebook, Pixabay, e15

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)