TOPlist

Dbáte na své soukromí? Webový prohlížeč DuckDuckGo vám ho zaručí

duckduckgo

Pokud se pohybujete po internetu, zanecháváte za sebou digitální stopu. Něco se o vás dozví provozovatelé navštívených webových stránek, další informace získává poskytovatel připojení. I z prostého dotazu, zadaného do vyhledávače, lze dedukovat řadu údajů. Dbáte na své soukromí? Tak zkuste webový prohlížeč DuckDuckGo!

Obsah článku

Co prohlížeč DuckDuckGo slibuje?

Autoři prohlížeče v Obchodě Play uvádějí: „Společnost DuckDuckGo se domnívá, že internet by neměl být místem, kde na každém rohu číhá nebezpečí. Zajistit si tam patřičné soukromí by mělo být stejně samozřejmé jako zatáhnout žaluzie.“

Jedním ze způsobů, jak zamezit svému sledování, je používání bezpečného prohlížeče. DuckDuckGo blokuje škodlivé špióny, vyžaduje po webech používání šifrovaného spojení a nabízí hledání přes vlastní vyhledávač, který neukládá údaje o návštěvnících, ani o dotazech, jež mu položili.

Při návštěvě stránek vám prohlížeč ukáže skóre hodnocení soukromí (na škále od A do F). Na první pohled tak vidíte, jak jste chráněni. V podrobnostech pak můžete najít, kdo a jak se vás snaží sledovat.

Jak to funguje v praxi?

Po prvním spuštění aplikace seznámí uživatele se základními funkcemi, jako jsou ochrana před sledováním a nezanechávání stop. Dále nabídne (ale nevnucuje) nastavení DuckDuckGo coby výchozího webového prohlížeče.

Pak se již ocitnete v prostředí, které jako by z oka vypadalo anonymnímu oknu browseru Chrome. Dominují zde tmavé barvy, což jistě ocení majitelé telefonů s obrazovkami typu AMOLED.

V horním nástrojovém panelu je tradiční řádek pro zadávání adres nebo vyhledávacích dotazů. Jako výchozí je přednastaven vyhledávač DuckDuckGo, jehož hlavní doménou je důraz kladený na ochranu soukromí.

Hned vedle adresního řádku je tlačítko s obrázkem plamene. Slouží k zavření všech záložek a současně i vymazání veškerých dat. Po opětovném spuštění aplikace tak nikdo nezjistí, jaké stránky jste navštívili.

Další funkce prohlížeče DuckDuckGo

DuckDuckGo pochopitelně zvládá práci se záložkami, takže v něm můžete mít otevřeno více webů vedle sebe. V kontextové nabídce najdete víceméně obvyklé funkce, jako jsou návrat na předchozí stránku, opětovné načtení, uložení do oblíbených položek či sdílení odkazu do dalších aplikací.

Slibované hodnocení bezpečnosti stránek najdete na levém okraji adresního řádku – například Svět Androida je v tomto směru hodnocen velmi pěknou známkou B+. Po klepnutí na toto tlačítko se dozvíte, na základě jakých kritérií byla známka udělena.

V nastavení můžete aplikaci přepnout ze tmavého grafického rozhraní do světlého či vypnout funkci automatického dokončování. V sekci Privacy je pak možné určit co (nic/záložky/záložky a data) a jak dlouho po uzavření aplikace má být automaticky odstraněno.

Kromě věcí, které vidíte, provádí webový prohlížeč DuckDuckGo také kroky, které vidět nejsou a jejichž cílem je maximální ochrana vašeho soukromí. Blokuje například nejrůznější externí systémy pro sledování návštěvnosti a vyžaduje po webech používání zabezpečeného připojení.

Resumé

Pokud vám není jedno, kdo a jak sleduje váš pohyb po internetových stránkách, je používání bezpečného prohlížeče vcelku opodstatněným krokem. Pochopitelně v tomto směru hraje roli důvěra ke konkrétnímu produktu a značce. Nutno říci, že DuckDuckGo zatím nemá na svém kontě žádný „průšvih“.

Aplikace je sama o sobě jednoduchá, jde o víceméně běžně vypadající prohlížeč webových stránek se základní sadou funkcí. Jako jediný nedostatek vnímáme fakt, že nekomunikuje česky, což lze ale s ohledem na unifikované rozhraní tolerovat.

DuckDuckGo Privacy Browser je v Obchodě Play bezmála osm let. Za tu dobu zaznamenal více než pět milionů instalací a značnou spokojenost uživatelů dokladuje velmi pěkná známka 4,5. Instalační balíček velký 11 MB lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 5.0 a vyšším.

DuckDuckGo Private Browser
DuckDuckGo Private Browser

Jaký používáte webový prohlížeč?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)