Nová aplikace Dopravní situace ukáže, kde to stojí a kde jede

dopravni-situace

S prvním napadlým sněhem nastaly v některých regionech zásadní problémy v silniční dopravě. Dopravní situace byla někde tak vážná, že došlo dokonce na uzavírání komunikací. Pokud chcete mít přehled o dění na českých silnicích a dálnicích, nemusíte čekat na dopravní relaci v rádiu. Stačí si nainstalovat do mobilu praktickou aplikaci.

Obsah článku

Co aplikace Dopravní situace slibuje?

Za aplikací Dopravní situace stojí hradecká firma  Dine4Fit, a.s., stojící například za programy Kalorické tabulky či Alkoholmetr. Program rozlišuje celkem 18 různých typů dopravních událostí, které můžete jednoduše filtrovat a zobrazit si pouze ty, které vás zajímají.

Jako hlavní funkce a schopnosti jsou pak jmenovány:

  • zobrazuje aktuální stav a hustotu provozu na silnicích a dálnicích
  • zobrazuje aktuální dopravní události z jednotného systému dopravních informací pro ČR
  • rozlišuje 18 různých kategorií dopravních událostí
  • umožňuje filtrovat zobrazení jednotlivých kategorií dopravních událostí
  • režim dálnice obsahuje všechny české dálnice a Jižní spojku
  • režim dálnice zobrazuje dopravní události pouze pro vybranou dálnici
  • pro konkrétní dálnice zobrazuje očekávanou dobu zpoždění na zvoleném úseku
  • měřítko na mapě

Jak funguje v praxi?

Po spuštění aplikace Dopravní situace požádá o přístup k poloze, aby mohla zobrazit informace z okolí. Pak se již zobrazí mapa, ve které jsou různými symboly vyznačeny události, jako jsou nehody, výstrahy či uzavírky. Jedním pohledem tak zjistíte, co se kde v daném okamžiku děje.

V případě, že je na jednom místě více událostí najednou, jsou prezentovány v podobě čísla v kroužku. Po klepnutí se zobrazí popis všech najednou, případně je lze zobrazit jednotlivě přiblížením příslušného úseku mapy.

K zobrazování informací o průjezdnosti silnic a ulic jsou jako podklady využívány dopravní informace z Map Google v podobě barevných čar. Jsou k dispozici na většině důležitých komunikací, tedy od první třídy výše.

Klepnete-li na rozbalovací nabídku, situovanou v bílém pruhu pod panelem nástrojů, zobrazí se seznam všech českých dálnic. Po výběru se ukáže situace na dané dálnici, v obou, nebo jen v nastaveném směru, v celé délce nebo určitém úseku.

V panelu nástrojů pak naleznete tlačítko pro opětovné načtení a vstup do nastavení, ve kterém si můžete aktivovat a deaktivovat, jaké typy událostí vás zajímají. Poslední položka se skrývá v kontextové nabídce, kde najdete možnost odstranění reklamního proužku za jednorázový poplatek 59,99 Kč.

Resumé

Aplikace Dopravní situace je jednoduchá a přímočará. Informace zobrazuje v mapě v podobě ikon, po klepnutí se uživatel dozví další podrobnosti. Podobných programů je v Obchodě Play několik – například TudyNe, která navíc umí i upozorňovat na nové události v zadaném okolí, nebo navigace Waze, která s aktuální situací dokonce počítá při plánování trasy.

Celkově však program hodnotíme jako dobrý nápad v provedení, které si jistě najde své příznivce a uživatele. Pozitivně vnímáme fakt, že je buď k dispozici zcela zdarma s reklamním proužkem, nebo za šedesát korun bez reklamy.

Dopravní situace je v Obchodě Play od 9. ledna a za tu dobu zaznamenala jen něco přes padesát stažení. S ohledem na malý počet hodnocení ještě nemá k dispozici průměrnou známku. Necelé 4 MB velký balíček lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.4 a vyšším.

Dopravní situace – silnice a d
Dopravní situace – silnice a d

Jakou aplikaci používáte ke sledování dopravní situace?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)