Menu

Bojujete s nadváhou? Telefon vám poradí, co máte jíst

Bojujete s nadváhou? Pak nám jistě dáte za pravdu, že je to nelehký boj, vyžadující velké odhodlání. Čistě matematicky to vypadá jednoduše: v průběhu dne byste měli vydat více energie, než kolik jí přijmete. Jenže jak a čím sledovat, kolik jste strávili kalorií, zda nepřijímáte moc cukru či tuků a další výživové hodnoty? Pomoci vám může česká aplikace Kalorické tabulky, kterou vám představíme.

Obsah článku – Kalorické tabulky

 

Bojujete s nadváhou? Aplikace vám poradí!

Bojujete s nadváhou? Aplikace vám poradí!

Co aplikace Kalorické tabulky slibuje?

Aplikace Kalorické tabulky je součástí webu KalorickeTabulky.cz. Podle popisku v Obchodě Play umožňuje “každodenní evidenci energetického příjmu a energetického výdeje pomocí záznamu všech snědených potravin a provedených fyzických aktivit. Aplikace nabízí výpočet doporučené energetické bilance v kaloriích nebo v kilojoulech, pokud chce uživatel zhubnout.”

Aplikace je propojená s webem, a to hned z několika důvodů. Tím prvním je možnost zadávat snědené potraviny a provedené aktivity jak z telefonu, tak například i z počítače nebo notebooku. Druhým důvodem je databáze produktů a potravin, která je denně aktualizována a obsahuje tak i nejnovější výrobky.

Bojujete s nadváhou? Tak opravdu bojujte!

K tomu, abyste mohli začít hubnout, o vás aplikace potřebuje vědět základní údaje. Proto vás jako první krok čeká registrace, kterou můžete provést buď účtem Google, nebo na e-mailovou adresu. Během tohoto procesu zadáte svou výšku, váhu, pohlaví a rok narození. Poté se budete moci přihlásit ke svému účtu.

Následně se vás ujme průvodce, který vysvětlí, jak aplikace funguje. Prvním krokem by mělo být nastavení cílové hmotnosti, případně zadání dalších tělesných proporcí. Tato nastavení najdete v postranní nabídce v sekci Můj profil.

Když už budete v této části, doporučujeme nastavit Připomenutí zápisu. Aplikace vás pak bude v nastavených časech upozorňovat, že byste si měli zapsat zkonzumované pokrmy. Tím přispěje k pravidelnému jídelníčku, který je jedním z předpokladů úspěšného stravovacího režimu. Nutno říci, že upozornění není rušivé – zobrazuje se pouze jako oznámení v notifikacích.

Nejdůležitější je sekce Jídelníček, kde na záložce Přehled můžete sledovat, jak se vám daří plnit doporučené denní limity. Jednotlivé chody pak budete zadávat na záložce Jídelníček, a to dvěma možnými způsoby:

  • Manuální zadáním, se kterým výtečně pomáhá našeptávač.
  • Naskenováním čárového kódu výrobku, což je velice rychlé a pohodlné.

U každé položky budete zadávat množství a čas jídla. Aplikace sama počítá příjem kalorií, bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny (hodnoty získává z databáze, případně můžete zadat ručně). Díky tomu máte k dispozici dokonalý přehled o všem, co jste během dne zkonzumovali. Stejným způsobem můžete zadávat nápoje a sledovat tak svůj pitný režim (opět včetně sledování všech parametrů).

Jak vám to jde?

Samozřejmě je rozdíl, zda si dáte vydatný oběd a následně celé odpoledne proležíte před televizí, nebo se pojedete třeba projet na kole či si zaběháte. Pokud “spálíte kalorie” nějakou činností (aplikace sama počítá s bazálním metabolismem), můžete si ji zadat podobně, jako strávené potraviny. Stačí zvolit aktivitu (opět vydatně pomůže našeptávač) a zadat dobu trvání. “Spálené kalorie” se tak odečtou od celkového příjmu.

Zadávat můžete také přes postranní nabídku Katalog potravin a Katalog aktivit, kde se o produktech a aktivitách dozvíte další podrobnosti. Své dosavadní úspěchy můžete sledovat v sekci Statistiky, kde uvidíte v grafech příjem a výdej energie, vývoj vaší váhy v průběhu času a dodržování pitného režimu.

Resumé

Dostáváme se ke komerčnímu modelu aplikace Kalorické tabulky. Používat ji můžete úplně zadarmo, což je s ohledem na to, jak zásadně vám může pomoci s cílem shodit přebytečné kilogramy, skoro až s podivem. Budete se muset smířit jen s občasnými celoobrazovkovými reklamami a často viditelnými reklamními proužky.

Pokud vám toto vadí, případně chcete-li podpořit autory, můžete se za jednorázový poplatek ve výši 95 Kč zbavit veškeré reklamy. Další finance pak můžete investovat do “Jídelníčků úspěšných”, zaměřených na redukci hmotnosti, a to buď za 79 Kč měsíčně, nebo 499 Kč ročně. Co je z našeho pohledu zásadní: aplikaci lze naprosto plnohodnotně používat zadarmo.

Oceňujeme především jednoduché zadávání přijaté i vydané energie, tedy potravin i aktivit. To, jak rychle lze celý proces zvládnout, výrazně zvyšuje chuť a ochotu takový program vůbec používat. Je vidět, že autoři do Kalorických tabulek investovali hodně času a zakomponovali připomínky uživatelů, takže nechybí snad nic, co byste při svém boji s nadbytečnými kily mohli potřebovat.

Aplikace Kalorické tabulky je v Obchodě Play již od roku 2012, a za tu dobu si ji nainstaloval více než milion uživatelů. Průměrná známka 4,5 svědčí o jejich značné spokojenosti. 8 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Kalorické tabulky
Kalorické tabulky
Developer: Dine4Fit, a.s.
Price: Free+
Bojujete s nadváhou? A jak vám s bojem pomáhá Android?
 

Komentáře

Vormen

vormen39 13

12.3.2018 16:03

naprosto skvělá apka díky které jsem shodil desítky kil a váha se stále drží, nezbývá než doporučit.

Kulichoid

kulichoid 89

12.3.2018 18:49

Škoda, že opačným problémem se nikdo a nic nezabývá. Mít při výšce 185 cm pod 60 kilo není zrovna ideální. A to jím všechno…i nezdravě a nepravidelně.

Abkraka_a

AlešA 5

12.3.2018 20:48

Super :) používám https://www.myfitnesspal.com

KoumiCZ

Petr Koumar 2

12.3.2018 21:33

Perfektní aplikace. Též mohu jednoznačně doporučit. Pomáhá mi hlídat si denní příjem kalorií společně s jejich výdejem. Aplikace k nezaplacení!

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

12.3.2018 22:22

To: vormen39
Tak doufám, že se mi taky zadaří :)

To: kulichoid
Co by za to mnozí dali! Ne, samozřejmě to nezlehčuji. Ale z vlastní zkušenosti bych řekl, že s přibývajícím věkem to přejde. Vážil jsem podobně, jako Vy. Kde jsou ty časy :-D

To: AlešA
Díky za tip :)

To: Petr Koumar
Díky za pozitivní ohlas na aplikaci. Také jsem z ní velmi mile překvapen.

TonyKuba

TonyKuba 11

13.3.2018 9:54

Jeden z nejznámějších českých doktorů před nedávnem řekl, chcete mít normální váhu, být zdraví ? Jezte vše, ale nepřežírejte se a hýbejte se. Smyslem života není neustálé nahlížení a prohlížení telefonních aplikací, které nám určují co máme a nemáme dělat. “Díky” různým technickým vymoženostem ztrácíme schopnost používat “selský rozum” a stáváme se nesvobodní více než jsme ochotni si připustit.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

13.3.2018 11:54

To: TonyKuba
To je svým způsobem asi realistický názor, nicméně mne prostě rada typu “nepřežírat se a hýbat” se nějak nezabírá :) Tohle je pro mne docela pohodlný způsob, jak mít pod kontrolou alespoň to, co jím.

Radeg

radeg 21

13.3.2018 19:01

Pořád přemýšlím co mi zabrání přežrat se. Aplikace to určitě nebude.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

13.3.2018 23:01

To: radeg
Tak aplikace určitě ne :) Leda by uměla zamknout lednici :-D

Wortos

wortos 42

14.3.2018 12:15

Dělam fitness už 12let vše se da počitat z hlavy a naučit se to pak není ani potřebná aplikace .. Každopadně je super že udělali takovou aplikaci libí se mi to skenovani čarových kodu :) Kdyby někdo potřeboval poradit s hubnutím či nabraním sval hmoty klidně napište :)

Rooomish

rooomish 0

14.3.2018 12:38

Hmm, škoda, že to není propojené z Google Fit, odkud by si apka přebírala aktivity …

Rooomish

rooomish 0

14.3.2018 12:41

“s Google Fit” – pardon … z GF by si pak přebírala …

Bobo

Bobo 0

14.3.2018 18:20

rooomish: Je, stačí to zapnout v nastavení (Můj profil > Připojené aplikace).

Roman_ludva

roman ludva 0

14.3.2018 19:56

Výborná aplikace,opravdu s touto apkou máte vše pod kontrolou.Je fajn že hned vidíte kolik tuků,sachridů atd. A když jdou za jednorázový poplatek odstranit reklamy-není co dodat.Za mě 5 *

Rooomish

rooomish 0

14.3.2018 22:53

Bobo: Díky moc za upozornění, máš pravdu a autorům se tímto omlouvám :-)

RSS (komentáře k článku)