Češi tvoří chytrý oblek budoucnosti: Má obrovské množství senzorů i propojení s Androidem

chytry oblek hasici

Chytré oblečení se v následujících letech bude objevovat více a více. Česko se v tomto odvětví prosazuje velmi dobře již nyní. Na Future Port Prague jsme se mohli podrobně podívat na chytrý oblek společností VOCHOC, Applycon, Holík International, Elitronic a vědců Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechniky Západočeské univerzity v Plzni. Pod označením SmartPRO se schovává nenápadný chytrý oblek, který je prošpikován senzory. Oblek má takové množství senzorů, že mu všechny chytré telefony i hodinky můžou jen závidět.

Chytrý oblek z Česka monitoruje fyziologické funkce, pohyb i třeba okolní teplotu

Chytré prvky už se rozšiřují i do oblečení. Minulý rok jsme to mohli vidět například chytrou bundu od Googlu a Levi’s, nedávno Xiaomi představilo svou chytrou bundu. Oba tyto produkty se ani zdaleka nedají srovnávat s tím, co se tvoří v Česku. VOCHOC SmartPro je zásahový oděv vybavený sofistikovaným elektronickým systémem. V první řadě je vyvíjen jako zásahový oděv pro hasiče, na konci minulého roku však byla vytvořena i odlehčená verze tohoto oděvu, kterou může využít i Zdravotnická záchranná služba. Do budoucna se plánuje využít tyto technologie a zkušenosti i u oblečené pro sportovce.

chytry oblek senzory cidla

Jeho hlavní předností je možnost kontroly okolního nebezpečného prostředí bez nutnosti ovládání různých detekčních přístrojů. Velkou výhodou je přenos těchto výstupů v reálném čase do velitelského tabletu. Velitel tak má přehled nejen o prostředí, ve kterém se hasič pohybuje, ale hlavně o jeho pozici  a aktuální kondici. Zároveň může podle aktuálních dat operativně měnit rozhodnutí a nasazovat další síly a prostředky u zásahu,“ pochvaluje si velitel stanice Plzeň-Pošutka Michal Pathy.

Hasičská výstroj budoucnosti

Výstroj je rozdělena do několika častí, kdy každá dělá něco odlišného. Hlavní část výstroje je oděv, který se nazývá smartPRO. V něm se nachází hlavní senzory, které dokážou monitorovat teplotu a vlhkost vně i uvnitř oděvu, výbušné a dusivé plyny, základní fyziologické funkce hasiče a také pohyb a přesnou polohu. Pokud už bude teplota nebezpečně vysoko, nebo se bude nacházet v oblasti s dusivými plyny, hasič tuto informaci uvidí na rukávu, v reflexním světle a uslyší i akusticky pomocí zvuku. Užitečná funkce je také to, že čidla se dají měnit podle typu požáru. Lze je zaměnit za senzory citlivé i na jiné konkrétní nebezpečné látky.

Detailní informace uvidí velitel zásahu na tabletu, do kterého se všechny tyto informace bezdrátově přenáší. Velitel zásahu pak může operativně a s předstihem reagovat na případná rizika a hrozící nebezpečí. Hodně důležité je také to, že oblek dokáže určit, jestli se hasič pohybuje, stojí nebo třeba leží.

V neposlední řadě obleku nechybí aktivní osvětlení a možnost externího vytápění pro zásahy ve špatném počasí. Řídící jednotka je umístěna vlevo na vnitřní straně kabátu, slouží ke zpracování a bezdrátovému předávání naměřených dat. Je v ní zabudován i systém sledující pohyb a pozici hasiče, který funguje i uvnitř budov, kde není GPS signál. Zároveň ukrývá i baterii, která umožňuje snadné dobíjení.

Druhou součástí chytré výstroje jsou rukavice SensPro od společnosti Holík. Rukavice dokážou měřit teplotu. A to třeba dveří, nebo různých překážek na dálku. Stačí namířit laser a ihned se zobrazí informace pomocí LED diod na rukavici. Opět jde jen o základní informování, aby hasič věděl rychle, jestli jsou teploty nebezpečné nebo ne. Podrobné informace o teplotách uvidí až velitel zásahu na tabletu. Poslední významnou částí jsou boty, které pomáhají v lepším určení polohy hasiče, nachází se v nich totiž akcelerometr, gyroskop a magnetometr.

Propojení s tabletem umožní sledování až 12 hasičů najednou

Jak už jsme několikrát zmínili výše, velitel zásahu používá tablet pro zobrazení detailních informací. A to u šesti až dvanácti hasičů zároveň. Díky tomu se zvyšuje efektivita akce i bezpečnost celého týmu. Zároveň bude moc využít i mnohem více dostupných informací, které by jinak nemusel mít k dispozici. Navíc všechna data se dají prohlédnout i zpětně anebo online předat dále. Samotný tablet funguje na Androidu, uvnitř nemá žádné speciální úpravy, jen z venku je zapouzdřen do odolnějšího těla, aby vydržel více.

POŽÁRY.cz: Na Západočeské univerzitě v Plzni proběhly utajované testy chytrého oděvu smartPRO

POŽÁRY.cz: Na Západočeské univerzitě v Plzni proběhly utajované testy chytrého oděvu smartPRO

Chytrý oděv patří k absolutní špičce. Jaká je jeho cena?

To, že se jedná o absolutní špičku se dokázalo v soutěži Smart@Fire, kde se tento chytrý oblek postavil dalším desítkám konkurenčních inteligentních obleků. Všechny porazil a v podstatě jako jediný splnil všechna kritéria náročného testu. Momentálně probíhají testování u několika hasičských jednotek, cena tohoto obleku je dva a půl až třikrát vyšší, než u klasického zásahového obleku.

Co říkáte na tento chytrý oblek? Těšíte se na podobné oděvy pro normální využití?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)