Bluetooth sluchátka Jabra Play – osvoboďte se od drátů [recenze]

jabra-play_1

V redakci nám přistála novinka od společnosti Jabra v podobě bluetooth náhlavní soupravy Jabra Play. Láká vás představa poslechu hudby z vašeho telefonu, při kterém se vám nebudou všude motat dráty? Pak možná Jabra Play bude to, co hledáte. A možná taky ne. Více v dnešním testu.

Jabra Play - ve dvou barevných variantách Jabra Play ve dvou barevných variantách

Jabra je u nás nepříliš známá společnost, která se zabývá výrobou sluchátek, headsetů a dalšího podobného příslušenství. Sluchátka Play jsou její novinkou, která se v současné době dostává na trh, a na jejichž recenzi jsem se celkem těšil, jelikož si již delší dobu pohrávám s myšlenkou o koupi nějakých bluetooth sluchátek.

Balení a vzhled

Balení ničím nepřekvapí. Nalezneme v něm samotná sluchátka se třemi vyměnitelnými velikostmi špuntů, nabíječku a ovládací panel o něco větší, než tužková baterie. Dále zde je několik uživatelských příruček a nic víc. Sluchátka jsou prodávána ve dvou barevných kombinacích: v bílé variantě, kterou jsme měli my na testování, a v černé variantě s oranžovými prvky.

20130509_105913

Na sluchátkách samotných toho není moc k vidění. Jsou to klasické špunty s vyměnitelnými gelovými nástavci, které dobře padnou do ucha a spolehlivě potlačují okolní hluk. Kabel je zakončen rovnou koncovkou s 3,5mm jackem a měří zhruba půl metru. Po celé svojí délce je zdvojený, aby se dal pohodlně nosit kolem krku.

  20130512_121621

Mnohem zajímavější, než samotná sluchátka, je ovládací panel v podobě malého válečku, ke kterému se sluchátka připojují. Slouží jako bluetooth přijímač, má v sobě zabudovanou baterii a jsou na něm základní ovládací prvky. Na vrchní straně válce je zdířka, do které zapojíte sluchátka a díky použití standardního 3,5mm jacku nejste limitováni pouze dodávanými sluchátky, ale můžete použít jakákoliv jiná. Vedle zdířky je dioda, která vás informuje o aktuálním stavu. Červená značí vybito nebo nabíjení; zelená naopak nabito a pohotovostní stav; modrá zase informuje o připravenosti ke spárování s jiným bluetooth zařízením. Kousek od diody je pak otvor mikrofonu. Na spodní straně se nachází tlačítko pro příjem hovorů. Tlačítko zároveň slouží jako krytka, po jejímž odklopení se dostanete k microUSB portu, pomocí kterého se celé zařízení nabíjí. Nakonec jsou zde ještě tři tlačítka: jedno pro pozastavení/spuštění přehrávání a další dvě pro ovládání hlasitosti, jejichž delším podržením můžete přepínat mezi skladbami. Na panelu je i praktická spona, s jejíž pomocí si můžete zařízení přichytit na oblečení.

Jabra Play – Wireless Headset & Remote

Jabra Play - Wireless Headset & Remote

Připojení a zvuk

Spárování sluchátek s telefonem je otázkou doslova pár okamžiků a vše funguje jak má. Dokonce můžete soupravu spárovat se dvěma zařízeními najednou. Nemusíte se však omezovat jen na androidí zařízení, jelikož sluchátka si bez problému poradí i s počítačem nebo iOS hračkami.

Bílá varianta i s kompletním příslušenstvím Bílá varianta i s kompletním příslušenstvím

Jak je na tom kvalita přehrávaného zvuku? Inu, jak se to vezme. Na rovinu mohu říci, že mě dodávaná sluchátka nijak neuchvátila. Zvukový projev je neurčitý a detaily ve středech a výškách se ztrácejí v rozplizlých basech. Hodně záleží na konkrétní skladě, kterou zrovna posloucháte, ale většinou mi chyběla ve zvuku větší dynamika. Po chvilce poslechu si sice člověk na podivné zvukové podání celkem zvykne, ale po celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že by výsledek mohl být lepší. Na druhou stranu nic vám nebrání v zapojení vlastních sluchátek. Sice tím celá náhlavní souprava ztratí na své ergonomii, ale kvalitou zvuku se můžete dostat úplně jinam.

Takhle se mohou Jabra Play vyjímat u vás na krku Takhle se mohou Jabra Play vyjímat u vás na krku

Pro přenos zvuku je používán A2DP profil, který je ztrátový, a proto jsem měl strach, aby se to neprojevilo na výsledné kvalitě zvuku. Naštěstí mé obavy se ukázaly jako neopodstatněné, jelikož rozdíl v kvalitě s drátem a bez drátu je zanedbatelný a většina lidí si jej ani nevšimne.

Výdrž a telefonování

U bezdrátových sluchátek je velmi důležitá výdrž na jedno nabití. Jabra Play slibuje na krabičce více než šesti hodinovou výdrž. Realita je taková, že sluchátka při 60% hlasitosti vydrží přehrávat přesně těch 6 hodin. Jestli je to dostatek, to už záleží na vaší představě o využívání.

Díky integrovanému mikrofonu není problém použít soupravu jako handsfree. K přijmutí hovoru slouží tlačítko na spodní straně válečku. Kvalita hovoru byla na standardní úrovni, ale druhá strana si stěžovala na praskavé zvuky způsobené pohybem mikrofonu po oblečení. Záleží, jakým způsobem zařízení uchytíte. V klidové stavu se tento nešvar neprojevoval vůbec.

Závěr

Bluetooth sluchátka jsou super věc. To, že pokaždé, když sáhnete do kapsy pro telefon, tak se nemusíte potýkat s klubkem zamotaných kabelů, má něco do sebe. Je to takový osvobozující pocit. Jabra Play ale mají pár slabin, které tento pocit poněkud sráží. Především to je nepřesvědčivá kvalita sluchátek, což sice můžete vykompenzovat připojením vlastních, ale při koupi náhlavní soupravy, jejíž cena přesahuje tisíc korun, by člověk očekával trochu víc. Další slabinou pak může být praskání při telefonním hovoru, které vzniká pohybem těla. Na druhou stranu méně náročným posluchačům může zvukový výstup sluchátek naprosto dostačovat nebo si připojíte sluchátka vlastní a v kombinaci se solidní výdrží na jedno nabití, pohodlným ovládáním a faktem, že na trhu bluetooth sluchátek není zvlášť široký výběr, se nemusí jednat o špatnou volbu.

Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Jan Slovák
O Autorovi - Jan Slovák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)