Kamera Belkin NetCam HD+: patron vaší domácnosti (recenze)

Belkin NetCam HD+ titul

Společnost Belkin už dávno neplatí jen za výrobce příslušenství, ale v posledních letech se čím dál více soustředí na chytrou domácnost, kterou si může stvořit doma kdokoli produktů této společnosti. Jedním z takovýchto produktů je například i námi testovaná IP kamera Belkin NetCam HD+, která mimo jiné dokáže také spolupracovat s ostatními produkty pro chytrou domácnost Belkinu a sloužit tak například i jako senzor pohybu.

Obsah balení

V balení nalezneme krom kamerky samotné pouze napájecí adaptér, dvě hmoždinky s vruty a tištěný manuál.

Belkin NetCam HD+ obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Svým vzhledem a konstrukcí Belkin NetCam HD+ oproti konkurenci nijak zvlášť nevyčnívá. Černé lesklé okolí čočky pěkně kontrastuje s bílou čelní stranou kamerky a na zádech či stojánku tuto kombinaci doplňuje matná šedá. Konstrukce kamerky je z většiny vyvedena v plastu, výjimku tvoří pouze skleněná čočka a kovové uchycení kamerky ke stojanu. Povolením převlečné matice pak můžete snadno měnit sklon kamerky. Stojánek je také uzpůsoben k zavěšení na stěnu. Celkově lze jak vzhled kamerky Belkin NetCam HD+ označit za povedený a to samé platí i o kvalitě jejího zpracování.

Na přední straně Belkin NetCam HD+ se vedle samotné čočky nalézá světlocitlivý senzor pro aktivaci nočního vidění a mikrofon. Vzadu pak nalezneme zdířku pro napájecí adaptér, reproduktor, tlačítko reset a posuvník, který slouží pro přepínání mezi běžným režimem kamery a nastavení. Aktuální stav kamerky pak prozrazují LED diody, které indikují zapnutou kamerku, připojenou bezdrátovou síť a případně také aktivní režim nastavení.

Hardware

Svými parametry spadá Belkin  NetCam HD+ mezi průměrně vybavené IP kamerky. Zvlášť vyzdvihnout je pak třeba například funkci nočního vidění, k jejíž aktivaci dojde automaticky díky světlocitlivému senzoru. Kamerku lze použít také jako interkom díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru.

Belkin NetCam HD+ specifikace:

  • Maximální rozlišení: 720p (1280 x 720 px)
  • Maximální framerate: až 25 fps
  • Objektiv: Ohnisková vzdálenost 3,37 mm, světelnost f/2.4, 95°
  • Senzor: 1/3,2″, CMOS
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n
  • Noční vidění: Ano, 4 IR LED, dosah až 8 metrů
  • Mikrofon: Ano
  • Reproduktor: Ano
  • Ukládání záznamu na kartu: Ne

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Konektivita

Kamerka Belkin NetCam HD+ se světem komunikuje prostřednictvím 2,4GHz Wi-Fi. Při úvodním nastavení je potřeba se nejprve smartphonem připojit na Wi-Fi síť kamerky a následně ji prostřednictvím aplikace Belkin NetCam připojit k naší Wi-Fi síti – díky tomu získá kamerka přístup i na internet. Připojení k bezdrátové síti bylo po celou dobu testu bezproblémové.

Aplikace pro správu kamery

K ovládání kamerky slouží již zmíněná aplikace Belkin NetCam. Výrobce si na ní bohužel nedal příliš záležet a už z jejího designu je na první pohled poznat, že se jedná o aplikaci původem z iOS. Některé elementy jako posuvníky a přepínače se navíc nesou ve znamení holo designu a vzniká tak vcelku podivný designový mix.

Pokud však aplikaci odpustíme prapodivný design a občas nepříliš plynulý chod, je její ovládání vcelku snadné a poradí si s ním i méně technicky zdatní uživatelé. Tedy za předpokladu, že umí anglicky, jelikož aplikace překlad do češtiny postrádá. Po úvodním nastavení, které zahrnuje výše popsané spárování kamerky s telefonem a následné Wi-Fi sítí, nás aplikace vyzve k vytvoření účtu a zadání názvu s popiskem kamery. Poté již můžeme začít Belkin NetCam HD+ používat.

Po úvodním nastavení se dostáváme do samotné aplikace, která je rozdělena do 4 záložek. Na první se zobrazuje seznam dostupných kamerek s indikací stavu kamerky (online/offline/problém s připojením). Na záložce Clips se nám zobrazují fotografie a videa uložená v cloudu iSecurity+, za předpokladu, že máte tento cloud předplacen. Předposlední záložka slouží pro sdílení streamu z vaší kamerky. Zrovna tak si zde můžete spustit stream od někoho, kdo vám k němu dal přístup.

V aplikaci můžeme také měnit tato nastavení kamerky:

  • Název kamery
  • Nastavení sdílení
  • Audio (zapnuto/vypnuto)
  • Hlasitost reproduktoru
  • Noční vidění (zapnuto/vypnuto/automaticky)
  • Natočení kamerky
  • Kvalita obrazu
  • Rozpoznání pohybu

Zklamáním pro nás byla detekce pohybu, která v žádném nastavení nefungovala úplně spolehlivě. Občas pohyb hlásila, i když žádný zaznamenat ani nemohla a občas se naopak stalo, že žádný pohyb nezachytila, když jej zachytit měla. Zapnout si můžete i notifikace při zachycení pohybu. Ty kamerka v základu posílá na e-mail v podobě dvou po sobě zachycených snímků. Ani zde však kamera Belkin NetCam HD+ nezafungovala vždy na 100 % a často se tak stávalo, že onen „vetřelec“ stihl kolem kamerky projít dřív, než jej stihla zachytit.

Livestream v aplikaci Belkin NetCam HD+ Livestream v aplikaci Belkin NetCam HD+

Belkin NetCam HD+ zvládá i běžné push notifikace přímo do mobilu, k tomu je však potřeba si ještě připlatit za službu zvanou iSecurity+. Nutno podotknout, že tato služba není úplně levná a měsíčně vás bude stát 10$ (cca 250 Kč), pokud si ji předobjednáte na rok dopředu, zaplatíte za ni 100$ (cca 2500 Kč). Tato služba se navíc platí za každou kamerku NetCam zvlášť, budete jich tedy mít více, mohou se vám ve spojení s iSecurity+ pořádně prodražit. Vedle push notifikací pak tato služba přináší cloud, kde budou videa a fotky z vaší IP kamery uloženy po dobu 14 dní.

Belkin NetCam
Belkin NetCam

Vedle mobilní aplikace se lze ke kamerce připojit ještě prostřednictvím webové adresy netcam.belkin.com. Zde si vedle živého přenosu z kamerky můžete také prohlédnout uložené fotografie a videa.

Belkin NetCam HD+ Web

Kamerka lze zapojit také do systému produktů od Belkinu pro chytrou domácnost nazvaného WeMo. Může tak sloužit například jako senzor pohybu pro automatické spínání chytré zásuvky či žárovky.

What is WeMo?

What is WeMo?

Natáčení videa

Kamerka se již v názvu pyšní názvem HD+, což by mělo indikovat vysokou kvalitu záznamu. Bohužel to se zde, zvlášť při natáčení, příliš nepotvrdilo. Při natáčení na maximální možné 720p rozlišení a nejvyšší kvalitu, je sice obraz pro potřeby vnitřní IP kamerky dostatečně ostrý, avšak snímkovací frekvence je velmi nízká. Obraz je přibližně plynulý až při 240p rozlišení, ostrost obrazu je však velmi špatná.  Jako kompromis se tak jeví nastavení rozlišení na 480p. To samé pak platí o videích pořízených v noci s pomocí nočního vidění. Pokud video nenatáčíte, ale pouze sledujete přes mobilní aplikaci nebo web, je video o poznání plynulejší.

Belkin NetCam HD+ ukázka videa

Belkin NetCam HD+ ukázka videa

Závěr

Belkin NetCam HD+ se u nás dle serveru Heureka za cenu okolo 4 200 Kč. Už tak se svou cenou neřadí mezi nejlevnější domácí IP kamerky a další mínus pak od nás musí dostat za předplatné služby iSecurity+, které musíte zaplatit, chcete-li tuto IP kamerku využít opravdu naplno.

Co se samotné kamerky týče, Belkin si naši pochvalu zaslouží za poměrně povedený vzhled kamerky a i přes nepříliš vydařenou aplikaci poměrně snadnou obsluhu, díky které si s úvodním nastavením kamerky i jejím následným používáním poradí prakticky kdokoli. Oceňujeme také funkci nočního vidění a interkomu.

Belkin NetCam HD+ však rozhodně nemůžeme pochválit za kvalitu videozáznamu, a to především jeho snímkovací frekvenci. Kamerka byla vždy v těsné blízkosti Wi-Fi routeru (150 Mbit) a ani tak nebyla schopna pořídit příliš kvalitní videozáznam. Znovu pak musíme upozornit na absenci push notifikací a špatně reagující pohybový senzor.

Klady

+ Snadná obsluha
+ Noční vidění
+ Stylový design
+ Integrovaný mikrofon i reproduktor

Zápory

– Vyšší cena
– Nízká snímkovací frekvence videa
– Některé funkce dostupné jen přes iSecurity+
– Absence lokálního úložiště

Za zapůjčení děkujeme společnosti Belkin.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)