Menu

Jak na automatické vypnutí a zapnutí telefonu, nejen u OnePlus 5?

Automatické-vypnutí-a-zapnutí-telefonu-v-zadaný-čas

S nástupem chytrých telefonů s Androidem si uživatelé museli zvyknout na jednu malou nepříjemnost, která vynikla zejména ve srovnání se staršími (“hloupými”) mobily. Pokud chtěli používat budík v telefonu, nemohli ho na noc vypnout. Budík totiž běží v systému jako aplikace, a aby fungoval, musí systém běžet. Bylo tedy nutné, aby byl telefon zapnutý. Někteří (převážně čínští) výrobci však do svých zařízení implementovali automatické vypnutí a zapnutí telefonu v zadaný čas. Ukážeme vám, jak funguje na aktuální novince OnePlus 5 – “zabijáku vlajkových lodí”.

Jak nastavit automatické vypnutí a zapnutí telefonu v zadaný čas?

Tuto možnost najdete v systémovém nastavení v sekci Pokročilé. Pokračovat budete do sekce Plánované zapnutí/vypnutí, kde vás čekají dvě volby: čas zapnutí a čas vypnutí. Obě jsou ve výchozím stavu neaktivní a je nutné je povolit přepínačem. Teprve pak si můžete zvolit čas obou akcí.

Fungování je tak, prosté, jak bychom od této funkce čekali: v zadaný čas se telefon vypne, respektive zapne. Minutu před vypnutím OnePlus 5 zobrazí dialogové okno, ve kterém lze tento krok zrušit – to se hodí v situacích, kdy v uvedenou dobu se zařízením potřebujete pracovat. Po vypršení odpočtu dojde k regulérnímu vypnutí zařízení.

Zásadní otázkou je, jak budou v případě automatického zapnutí fungovat budíky, notifikace a další funkce systému. Pokud je zařízení šifrované a po spuštění vyžaduje autentizaci (zadáním PINu, hesla, otiskem prstu), zůstane pochopitelně “viset” na obrazovce, vyžadující interakci uživatele. Typickou situací, kdy budete telefon vypínat, je však noční spánek – a PIN celkem logicky můžete zadat až po probuzení.

Zkusili jsme tedy nastavit budík dvě minuty po plánovaném automatickém zapnutí telefonu. Jako první jsme použili aplikaci třetí strany – konkrétně Timely. Telefon se v uvedený čas vypnul, následně se v nastavenou hodinu a minutu zapnul. Podle očekávání zůstal “viset” na obrazovce s požadavkem na zadání PINu. Budík, který se měl rozeznít dvě minuty poté, se bohužel neozval. Znít začal teprve po zadání PINu a odemknutí telefonu, což v praktickém životě není vůbec k ničemu.

Buzení jen s výchozí aplikací

Jako další jsme tedy provedli stejný postup s tím, že jsme použili systémovou aplikaci Hodiny, ve které jsme opět nastavili čas buzení dvě minuty po zapnutí. V tomto případě vše fungovalo přesně podle očekávání – telefon se automaticky zapnul a v nastavený čas  se ozval budík, který nabídl všechny obvyklé funkce, včetně ukončení a odložení. Také další zdroje uvádějí, že buzení v okamžiku, kdy telefon vyžaduje přihlášení, funguje výhradně s výchozí aplikací, tedy nikoli s aplikacemi třetích stran.

OnePlus 5 jde v tomto směru ještě o kousek dál – v nativní aplikaci Hodiny nabízí v nastavení poněkud kostrbatě přeloženou možnost Vypnout budík s popiskem Alarm se ozve i v případě, že je telefon vypnutý. Pokud tedy chcete telefon zapínat ve chvíli, kdy hodláte vstávat, stačí si pouze nastavit buzení. Zařízení pak můžete (ať už automaticky nebo manuálně) vypnout. Telefon se s mírným předstihem automaticky zapne a následně spustí buzení. Opět ale musíme zdůraznit, že toto funguje jen s aplikací Hodiny, kde je nutné mít aktivní volbu Vypnout budík. Jiné programy pro buzení si telefon zapnout neumí.

Na kterých zařízeních automatické vypnutí a zapnutí funguje?

Bohužel v tomto směru neexistuje žádný oficiální seznam zařízení, podporujících automatické vypínání a zapínání v zadaný čas. Na základě vlastních zjištění můžeme konstatovat, že se jedná především o doménu čínských výrobců. Nabízejí ji například telefony OnePlus, některé modely Xiaomi, Huawei či Lenovo. Řada z nich však od této funkce ustoupila a dnes ji v telefonech již téměř nenajdete. Na zařízeních velkých výrobců (Samsung, LG, Sony) není k dispozici vůbec.

Jakou má uvedená funkce výhodu? Mimo jiné například tu, že nemusíte myslet na přepínání zařízení do tichého režimu po dobu spánku. Telefon se prostě vypne a nebude vás nikdo a nic rušit. Pochopitelně nebudete v zadané době dostupní pro telefonní hovory, SMSky, ani další formy komunikace, což může být (v závislosti na úhlu pohledu) současně výhoda i nevýhoda. Pro některé uživatele pak možná bude zajímavá skutečnost, že vypnuté zařízení nevyzařuje žádné vlnění, neboť nekomunikuje s bezdrátovou ani mobilní sítí.

Máte či chtěli byste mít funkci automatického vypnutí/zapnutí zařízení ve svém telefonu?

Komentáře

Uni

uni 0

14.7.2017 10:28

Probůh, tak OS má snad režim Nerušit od/do s whitlistem ne:D
Pravdou je, že kvalita implementace je tradičně různorodá, např. jedno mé zařízení funguje perfektně u jiného to nepotlačí LED, takže to stejně ruší, ach jo.

coyd

14.7.2017 10:32

Smysl teto funkce mi uchazi, baterie se neusetri protoze opetovnym zapnutim ji to sezere vic nez kdyz je mobil uspany. Pokud nechci at mne nekdo rusi je tu mod letadlo a navic si s nim muzu nastavit jakou aplikaci na buzeni chci..

dim06

14.7.2017 10:40

Jedna z mála funkcí, které na všech telefonech co jsem měl, postrádám. Ale tak, že móóc! Nevím co k tomu výrobce (samsung) vede?

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

14.7.2017 10:46

To: uni
Samozřejmě :) ale např. OnePlus nemá automatický režim Nerušit, což je docela nešikovné.

To: coyd
Cílem článku bylo, mimo jiné, ukázat, že některé telefony tuto funkci mají, zatímco jiné ne. Jinak máte samozřejmě pravdu – jde to i tak, jak říkáte a v mnoha případech je to praktičtější.

Uni

uni 0

14.7.2017 11:29

Karel Kilián: Tak plácají si svůj Oxygen OS, nikde není psáno, že je to kvalitní OS:) A pokud chápu, tohle je funkce, kterou pytlikují jednotliví výrobci, kdežto Nerušit je (aspoň doufám) v AOSP.

Pokud šetřit aku, tak max režim Letadlo nebo potlačení aktualizací na pozadí. Je to dost komplexní téma a Android se chlubí, že co verze, to delší výdrž, tak to snad nějak řídí. iOS je ale pravděpodobně ve správě napájení přeci jen dál.

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

14.7.2017 11:42

To: uni
Přesně, jak říkáte. Funkce vypínání a zapínání je věcí (zpravidla čínských) výrobců.
Režim Nerušit je součástí čistého Androidu, nicméně třeba zrovna v OnePlus si ho udělali po svém :)

Uni

uni 0

14.7.2017 11:48

Karel Kilián: Protože podobně jako MIUI nebo CM/Lineage to nejsou AOSP větve, říkám to furt:) Prgají si vlastní systém, který je s Androidem kompatibilní a nějak +/- se drží jeho lineupu, někteří více, někteří méně.

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

14.7.2017 11:50

To: uni
Je to tak :) Je to jedna z největších výhod, ale stejně tak i nevýhod Androidu jako takového.

Uni

uni 0

14.7.2017 11:59

Karel Kilián: Tak tak. Ale je pak s podivem, proč se zabývat nějakou funkcí “jakési číny”, když se tady na nás hrnou telefony značek Huawei, Samsung, Lenovo, Sony:) Stačí se mrknout k největším prodejcům telefonů (aneb operátoři), co mají v nabídce primárně a bingo, máte největší zásah čtenářů:)

loko1

14.7.2017 13:30

dim06: před pár lety jsem si položil stejnou otázku a z důvěryhodných zdrojů to vypadá, že vina je na straně snapdragonů. Že to nemají(doposud neměly???)ty čipy implementováno. Zatímco mediateky ano. To je důvod proč to číňani téměř vždy uměli. Jinak Android samotný tu funkci prý umí

LufyCZ

14.7.2017 13:46

loko1: OnePlus 5 má Snapdragon, takže tam problém nebude

Radeg

radeg 7

14.7.2017 13:56

Na to stačí samostatný čip reálného času. Je to malé a skoro nic to nežere. Jenom chtít.

Kulichoid

kulichoid 24

14.7.2017 14:29

Po tom, co se mi mobil v noci sám restartoval a budík mě nevzbudil, tak mám radši na buzení klasický elektrický budíček.

Uni

uni 0

14.7.2017 14:45

kulichoid: J, Android se také umí občas dobře zbláznit a bez zjevné příčiny vymlátit aku, také cesta, jak se nenechat vzbudit:)

demijohn07

14.7.2017 16:34

ZUK Z2 Pro s procesorom Snapdragon 820 a tuto funkciu v telefone mam.

mlazovla

14.7.2017 21:58

HTC 10, Snapdragon 820
Pouze nastavený budík nezazvoní.

Časovač vypnutí/zapnutí jsem nenalezl.

Funkce mi do nedávna chyběla, ale asi před rokem jsem si pořádně nastavil Prioritní režim (je to Tichý režim s vyjímkami pro určité kontakty) a jeho automatické zapnutí od 23:00 do 6:00. Vše přímo v systému, takže mám v noci klid, ale zároveň, když by se se mnou potřeboval naléhavě spojit někdo blízký, tak může.

Zajímavá mi přijde funkce načasovaného zapnutí u počítače, a možná i trochu děsivá, když se okolo třetí ráno zapne kvůli aktualizaci.

Jen tak mimochodem, laptop, i když je v režimu spánku, tak reaguje na bluetooth myš a klávesnici, stejně tak na USB příslušenství.

petrus69

14.7.2017 22:16

Honor 7 Lite + Sleep as Android + MiBand 2 funguje spolehlivě, právě odzkoušeno. Mobil po svém startu bez zadání PINu spustil Sleep as Android a i náramek začal vibrovat. Paráda!

Petr Herynk

15.7.2017 10:49

Mám Xiaomi, tak v noci mám telefon vypnutý a ráno mne probudí.

V6ak

v6ak 3

23.7.2017 22:35

Budíky s direct bootem by AFAIK od Androidu 7 měly fungovat šifrování navzdory.

RSS (komentáře k článku)