Aqara Dual Relay T2 recenze: magická krabička, která vám udělá z hloupého zařízení chytré

aqara relé recenze
  • Aqara na veletrhu IFA v Berlíně představila Dual Relay T2
  • Tato kouzelná krabička vám udělá z hloupého zařízení chytré
  • Komunikuje skrz Zigbee 3.0 a slouží zároveň jako opakovač signálu

Společnost Aqara za posledních několik měsíců představila hromadu nových produktů do chytré domácnosti. Nedávno jsem testoval chytrý pásek LED Strip T1 s RGB podsvícením či dveřní senzor P2, nyní se mi dostal do ruky také Aqara Dual Relay T2, který byl představen společně s kamerou, chytrým zámkem a zásuvkou na veletrhu IFA v Berlíně. A musím hned na první dobrou říct, že jde o naprosto fantastickou věc. Teď nemám na mysli nutně konkrétně tento model, ale chytré relé obecně. Svoboda, kterou dostanete za necelou tisícovku je boží.

Obsah recenze Aqara Dual Relay T2

K čemu je Aqara Dual Relay T2?

Aqara Dual Relay T2 je duální relé modul, který můžete snadno vměstnat takřka kamkoliv potřebujete. K čemu podobný produkt je? Jde o to, že podobná krabička vám z obyčejného hloupého zařízení udělá chytré, a navíc umí měřit spotřebu. Osobně jsem ho pro účely testování využil pro ovládání světel v obýváku, už teď ale vím, že si jich rozhodně koupím více. Možnosti jsou takřka neomezené. Chcete ovládat garážová vrata z mobilu? Žádný problém. Máte zájem o měření spotřeby a ovládání kotle či klimatizace na dálku? Nebo máte motorizované žaluzie, ale chybí vám aplikace? To vše zvládne tato chytrá krabička a instalace, jak se může zdát na první pohled složitá, je záležitostí na maximálně 10 minut.

Upozornění

Pokud s elektroinstalací nemáte zkušenosti, vždy se raději obraťte na profesionálního elektrikáře. 

Aqara Dual Relay Module T2 – Installation Video

Aqara Dual Relay Module T2  - Installation Video

Klíčové vlastnosti Aqara Dual Relay T2

  • Funguje s vypínačem, zásuvkou, závěsem, elektrickým kotlem, garážovými vraty a spoustou dalších zařízení
  • Podpora AC/DC, suchý i mokrý kontakt
  • Monitorování energie s pamětí
  • Technologie Zigbee 3.0, relé funguje zároveň jako opakovač signálu 
  • Ke správnému připojení budete potřebovat Aqara bránu s podporou Zigbee 3.0

wet-contact-dry-contact

Jak jsem využil Aqara Dual Relay T2

K fungování Aqara Dual Relay T2 bude zapotřebí brána (také od Aqary) s podporou Zigbee 3.0. Pro účely testování jsem využil kameru Aqara G3, kterou využívám i k ostatním produktům této čínské značky. V aplikaci stačí klepnout na tlačítko Plus v pravém horním rohu, ze seznamu zařízení vybrat právě Aqara Dual Relay T2 a následně na relé podržet malé tlačítko po dobu asi 5 sekund. Takřka okamžitě se relé připojí k vaší bráně. Pokud jej využijete duálně, tedy stejně jako já na dvě různé světla, aplikace připojení automaticky rozpozná a dá vám na výběr z několika pěkných ikonek, následně si zařízení pojmenujete, vyberete místnost a máte hotovo.

V mém případě to tedy jsou dvě stropní světla v obýváku. Možná se teď ptáte, proč jsem raději nesáhnul po chytrých žárovkách, které mají navíc ovládání tepla a intenzity světla. Přiznávám, že určitou roli zde hraje pohodlnost. Vylézt k docela vysokému stropu a tahat dolů ten těžký lustr a pak ještě hledat vhodný typ žárovky je docela operace a vím, že bych se k tomu v následujících týdnech, spíše měsících nedostal.

aqara dual relay module

Ovládejte i „offline“ zařízení

Dalším důvodem, která mě k této volbě donutila je fakt, že když světlo vypnete (fyzicky zmáčknete vypínač), můžete jej i nadále ovládat z mobilu. Jistě každý z vás zažil situaci, kdy jste si chtěli na dálku zapnout žárovku, ale vzhledem k tomu, že ji někdo před vámi vypnul napřímo, tedy zmáčknul vypínač či ovládání na lampičce, měli jste ji v aplikaci offline. Takže se vám následně nespustila třeba automatizace a celé je to trochu otravné. To se vám s chytrým relé nestane, můžete ho ovládat kdykoliv.

Aqara at IFA Berlin Show, unveiling multiple new smart home devices

Aqara at IFA Berlin Show, unveiling multiple new smart home devices

S čím si relé od Aqary rozumí?

Jak jsem napsal v úvodu, Aqara Dual Relay T2 funguje skrz technologii Zigbee 3.0, která je pro podobná zařízení vhodnější než třeba Wi-Fi. Navíc funguje také jako opakovač signálu (repeater) a tak pokud máte větší dům či byt, může vám pěkně rozprostřít signál i do míst, kam brána nedosáhne, což se například o termostatických hlavicích říct nedá, jelikož by opakování signálu pravděpodobně spotřebovávalo až příliš mnoho energie a museli byste častěji měnit baterky. Relé si rozumí i s Matter, Google Home, Apple Home a Alexou od Amazonu. Zkoušel jsem přidat zařízení skrz Google Nest Hub 2. generace a vše bez sebemenší komplikace, ale u nás bohužel nefungují Rutiny. Pro jejich funkčnost musíte přepnout telefon či aplikaci do anglického jazyka.

Co je to Zigbee?

Zigbee je standard pro bezdrátové sítě určený pro aplikace s nízkým výkonem a nízkou přenosovou rychlostí, často využívaný ve smyslu propojení nízkoenergetických zařízení v domácí automatizaci, průmyslové automatizaci a mnoha dalších aplikacích. Jedná se o technologii, která umožňuje komunikaci mezi zařízeními na krátké vzdálenosti s nízkou spotřebou energie. 

Aplikace Aqara je tedy z mého pohledu na používání nejvhodnější. Platí to ale samozřejmě pouze v případě, že máte doma převážně produkty od této firmy, což v mém případě platí. Pokud máte v plánu používat relé pro ovládání světel, doporučuji přikoupit také senzor přítomnosti FP2. Ten mám už nějakou dobu spojený s LED páskem, takže když si večer (po určité hodině) sednu na gauč a sedím na něm alespoň 5 vteřin, LED pásek se automaticky rozsvítí a stejně si to můžete navolit právě na světla ovládané pomocí relé. Fantazii se pochopitelně meze nekladou, automatizace fungují v podstatě stejně jako u chytrých světel. Tedy až na to, že samozřejmě nemůžete měnit intenzitu či barvu.

Ale jak jsem již několikrát psal, relé můžete namontovat takřka na cokoliv. Může to být elektrický přímotop, osvěžovač vzduchu, kávovar či rychlovarná konvice. Už teď se těším na druhý kus, který si dám na bránu od domu. Teď totiž využíváme klasické dálkové ovládání, které nemá příliš vysoký dosah a vzhledem k tomu, že se brána posouvá celkem pomalu, se docela často stává, že před barákem ještě několik vteřin čekám, než mi je umožněno vjet dovnitř. O to však ani nejde, těch pár vteřin to vydržím, ale máme poměrně úzkou silnici, kde ještě parkují podélně jiná auta a tak se docela pravidelně stává, že jsem překážkou ostatním projíždějícím autům až do doby, než se brána otevře. S Aqara Dual Relay T2 si otevřu bránu buď na dálku mobilem, nebo přes nějakou automatizaci.

aqara dual relay t2

V aplikaci navíc přehledně vidíte dnešní, měsíční i aktuální spotřebu, což je u světel asi víceméně jedno, ale u výše uvedených zařízení, třeba kotle může být tento údaj zajímavý, navíc s ním můžete pomocí automatizací dál pracovat. Relé si navíc pamatuje poslední stav před výpadkem napájení. Máme zde pochopitelně také bezpečnostní funkce, jako je ochrana proti přehřátí a přetížení.

Cena a dostupnost

Aqara Dual Relay T2 koupíte na českém trhu za cenu okolo 900 korun. K zakoupení je například na e-shopu smarterhome.sk, který prodává hromadu dalších doplňků chytré domácnosti.

Klady

+ Všestrannost 
+ Podpora Matter (over Bridge)
+ Praktické měření spotřeby
+ Skvěle fungující aplikace Aqara

Zápory

– V porovnání s konkurencí trochu vyšší cena

Hodnocení redakce: 95 / 100 %

Další zajímavé články o chytré domácnosti:

Máte zkušenosti s chytrými produkty Aqara?

Za Aqara Dual Relay T2 děkujeme e-shopu smarterhome.sk.

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)