TOPlist

Aqara Smart Doorbell G4: chytrý zvonek, který ochrání vaší domácnost (recenze)

chytrý zvonek aqara

Společnost Aqara, která je známá především díky produktům chytré domácnosti představila novinku Aqara Smart Doorbell G4. Jedná se o chytrý zvonek, kterému nechybí kamera, takže pokud jej spárujete s chytrým telefonem, můžete snadno vidět, kdo na vás zvoní. Novinka má ale další vychytávky. My už zvonek nějakou dobu testujeme, tak si můžeme shrnout naše první dojmy a představit si jej.

Obsah recenze Aqara Smart Doorbell G4

Aqara Smart Doorbell G4 je nový chytrý zvonek

Aqara Smart Doorbell G4 podporuje hned několik standardů. Kromě aplikace Aqara jej můžete ovládat skrz HomeKit (podporuje Secure Video), ale rovněž můžete jeho obraz streamovat do chytrých displejů od Amazonu či Googlu. Navíc je přislíbena podpora pro technologii Matter.

Klíčové vlastnosti zvonku Aqara Smart Doorbell G4:

  • Full HD videozáznam s úhlem 162 stupňů
  • možnost napájení buď skrz kabel, nebo tužkové baterie
  • může sloužit i jako bezpečnostní kamera
  • algoritmus pro rozpoznávání obličejů
  • certifikace IPX3
  • v budoucnu podpora pro Matter
  • záznam lze ukládat na cloud, microSD kartu a v budoucnu také NAS

Cena: 2 799 Kč/119 EUR

V balení naleznete (až na tužkové baterie) vše, co byste očekávali, tedy dvě části zvonku. Jedna je venkovní s kamerou, mikrofonem a reproduktorem, druhá vnitřní s reproduktorem, která přehrává zvuk o hlasitosti až 95 dB. Na výběr je mimochodem hned z několika vyzváněcích tónů. Přidat si dokonce můžete i vlastní. Dále jsou zde šroubky a hmoždinky pro případ, kdy byste chtěli první část navrtat přímo na plot nebo na dům. Můžete ho ale také jen nalepit. S výběrem místa si dejte záležet. Zvonek totiž disponuje certifikací IPX3, která by sice měla ochránit před stříkající vodou, vydatný déšť by ale teoreticky mohl zařízení zničit.

Homesmart.sg Aqara Smart Video Doorbell G4 Installation Video

Homesmart.sg Aqara Smart Video Doorbell G4 Installation Video

Napájení – kabel není potřeba


Jedna z výhod tohoto zvonku je fakt, že jej můžete napájet buď skrz kabel, nebo šesti AA bateriemi. Zvolili jsme druhou možnost, jelikož máme zvonek až na plotu. Dle výrobce má zvonek na jedno nabití vydržet asi čtyři měsíce. Aplikace nám z nějakého důvodu u baterií hlásí už asi dva týdny, že jsou baterie vybité (i přestože jsou úplně nové), ale stále funguje. Baterie můžete umístit do venkovního modulu i přestože budete chtít napájet skrz kabel. Hodit se to bude při výpadku proudu. Interní zvonek se pak napájí skrz USB-C kabel.

Rozpoznávání obličejů přijde vhod

Hned jak zvonek zapojíte, vás aplikace Aqara provede několika základními nastaveními a ukáže vám, čeho všeho je tento zvonek schopen. Má třeba algoritmus pro rozpoznávání obličejů, takže pokud si danou osobu zvonek zapamatuje, může vám pak odeslat rychlou notifikaci o tom, kdo že je to vlastně za dveřmi. To je jedna z exkluzivních funkcí, kterou zpravidla zvonky v podobné cenové kategorii nenabízejí. Obličeje si můžete uložit přímo v aplikaci. Jméno hosta vám pak může sdělit třeba chytrý reproduktor.

Dokonce si můžete nastavit různé automatizace. Nechybí samozřejmě režim Nerušit pro vtipálky a opilce, kteří by na vás chtěli zvonit ve tři ráno. Právě tento režim rozhodně doporučujeme aktivovat. Jednu noc se nám asi o půl druhé totiž stala poměrně zvláštní situace, kdy zvonek přehrál vyzváněcí tón i přestože u něj nikdo prokazatelně (dle záznamu) nebyl.

 

Obousměrná komunikace a zabezpečení

Samozřejmostí je pak možnost oboustranné hlasové komunikace, takže můžete třeba pošťákovi říct, ať nechá balík za dveřmi. Můžete to navíc udělat odkudkoliv. Jakmile někdo zazvoní, objeví se na vašem telefonu notifikace, na kterou můžete hned reagovat. Je tedy jedno, jestli jste doma, nebo na druhém konci světa. Pokud byste chtěli pečovat o své soukromí ještě o stupeň výše, můžete změnit svůj hlas na robota či klauna. Dovedu si představit, že pokud bych šel na cizí pozemek a z ničeho nic na mě promluvil líbezným tónem klaun, asi bych se zakousl do stromu a dělal že jsem větev. Navíc lze nastavit automatizaci na to, že pokud zvonek danou osobu před domem nepozná, může ji přehrát vámi nahranou zprávu. Nezvaní hosté se u vás tedy pravděpodobně jen tak bez ohlášení po druhé neobjeví.

Dostáváme se pomalu k bezpečnosti, jelikož videozvonek Aqara G4 může zároveň sloužit jako bezpečnostní kamera. Jestliže máte doma dostatek senzorů a někdo překročí oblast ve vámi nastavenou hodinu, začne zvonek hlasitě houkat (až 95 dB). Takže potenciální zloděje, nebo alespoň většinu z nich spolehlivě odežene do dostatečné vzdálenosti. Už v úvodu jsme zmínili podporu pro HomeKit Secure Video, ale také streamování do chytrých displejů od Googlu či Amazonu, takže můžete nepřetržitě sledovat obraz z kamery ve vaší domácnosti. Záznamy lze ukládat buď na microSD kartu, nebo na cloudové úložiště. To je navíc zdarma a dokáže ukládat klíčové momenty až týden zpět. Ty si můžete pochopitelně ukládat do telefonu. Funguje to poměrně spolehlivě a zatím jsme si vystačili právě s ním. Za to rozhodně další palec nahoru. U konkurence si totiž musíte cloud téměř vždy dokoupit/předplatit. Brzy by mělo být možné záznam ukládat také na NAS, což v době testování nefungovalo.

Za kratší dobu používání jsem neměl žádný problém s komunikací. Hlas je venku slyšet jasně a to třeba i v případě, kdy nedaleko projíždí auto. Dobře funguje i mikrofon. Jasně, pokud je venku ruch, nebo fouká vydatný vítr, uslyšíte trochu šumu. Důležité ale je, že se domluvíte.

[CES 2023] Aqara previews its latest smart home devices with Matter support

[CES 2023] Aqara previews its latest smart home devices with Matter support

Kvalita videa a úložiště


Samotná kvalita videa je pak z našeho pohledu velice dobrá. Nabízí široký úhel záběru 162 stupňů a Full HD rozlišení. Právě široký úhel zajistí, že kamera zachytí vše, co je důležité. Shodou okolností parkujeme auto v 99 % případů přímo před zvonkem, takže vás teoreticky dokáže ochránit i před krádeží. Aby nesnímala každého, kdo okolo ní projde lze nastavit automatizaci, aby uložila záznam pokaždé, když se osoba zdrží a chodí v úhlu kamery déle než pár sekund.

Samozřejmostí je přítomnost nočního vidění, který i v naprosté tmě doručí velice dobrý, ale pochopitelně jen černobílý záznam. Ten ale pořád dostačuje na to, abyste spolehlivě rozpoznali, kdo je za dveřmi. Pokud byste chtěli ušetřit nějaké to místo, můžete přepnout kameru do 720p režimu, který je stále velmi slušný.

Cena a dostupnost

Aqara Smart Video Doorbell G4 můžete pořídit třeba na webu smarterhome.sk za cenu 119 EUR, což je asi 2 800 korun. Prodává ho však i hromada dalších e-shopů.

Závěrečné zhodnocení

Aqara Smart Video Doorbell G4 je i po porovnání s konkurencí v podobné cenové kategorii (dle nás) tím nejlepším chytrým zvonkem na trhu. Nabízí totiž hromadu funkcí, ať už jde o rozpoznávání obličejů a různé automatizace, kvalitní obraz se širokým stupněm záběru a v neposlední řadě umí fungovat i bez kabelu, což je za nás velké plus. Integrace Apple HomeKitu, Googlu a Amazonu je pak pomyslnou třešničkou na dortu. V podstatě jedinou nevýhodu jsme našli u certifikace, která by mohla být vyšší, abychom se o zvonek nebáli, když venku vydatně prší. Pokud hledáte velmi dobrý zvonek, který je navíc dostupný za rozumnou cenu, určitě do něj běžte. Konkurence má totiž minimálně na pár měsíců pěkně zatopeno pod kotlem.

Klady

+ kvalitní zpracování, pěkná barevná verze
+ rozsáhlé možnosti automatizace
+ cloudové úložiště zdarma

+ dostačující kvalita Full HD videa
+ dobrá kvalita mikrofonu a hlasitý reproduktor
+ zabezpečovací funkce
+ podpora microSD karet
+ možnost napájení skrz baterie
+ podpora Apple HomeKit, Google a Amazon displejů
+ skvělá cena

Zápory

– pouze základní IP certifikace

Hodnocení redakce: 95 / 100 %

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Co dalšího vás zajímá ohledně Aqara Smart Doorbell G4?

Zdroj: vlastní, Aqara

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)