Recenze Home Assistant Yellow: Nejchytřejší chytrá domácnost v jedné krabičce

Home Assistant Yellow recenze

Chytrá domácnost a její sestavení, připojení a ovládání se dá řešit třemi základními způsoby. Tím typicky nejpohodlnějším a nejnákladnějším je zpracování celého systému specializovanou firmou, která vám vše sestaví na klíč, do ruky dá ovládací panel a na vás už je jen běžné používání bez nutnosti vyznat se ve všech těch (bez)drátech a souvislostech. Pokud jste trochu “hračička”, ale stále fandíte jednoduchosti, nakoupíte si smart home prvky třeba v LIDLu či na AliExpressu a nastavení i ovládání řešíte přes aplikace od výrobců. No a pak je tu věc zvaná Home Assistant.

Toto sofistikované softwarové open source prostředí, jehož neustálý vývoj probíhá od roku 2013, se snaží do své sítě nachytat co nejvíce podporovaných zařízení různých značek a umožnit jejich komplexní propojení a ovládání pod jednou “střechou”. Komunitně rozvíjený Home Assistant zprvu spoléhal na to, že si jej nadšenci nahrají do vlastních “zbastlených” minipočítačů, ale tato doba pominula. Dnes je možné si koupit na míru šitý box jménem Home Assistant Yellow, který použití HA přibližuje i méně zkušeným. Zajímá vás, co umí a neumí? Snad vám odpoví tato recenze…

Recenze Home Assistant Yellow

Co je to Home Assistant?

Tuto recenzi netradičně nezahájím představením fyzického produktu, nýbrž systému, který v něm běží. Krabička Yellow totiž vznikla až dodatečně jako uživatelsky přívětivější hardwarový exekutor operací, které Home Assistant již dříve prováděl v jiných, podomácku vyrobených zařízeních. Dává tedy smysl si představit nejprve software, který byl následně impulsem pro vznik nejen tohoto minipočítače.

Home Assistant je otevřený software pro smart home automatizaci, který je zaměřen na detailní přizpůsobení chování jednotlivých prvků chytré domácnosti a přitom dbá na ochranu soukromí tím, že pracuje primárně lokálně. Tento systém (v tuto chvíli je asi nepodstatné řešit jeho bývalé názvy či dělení) je určen pro provoz na vlastním zařízení, nejčastěji Raspberry Pi či serveru. A nebo krabičce Yellow, která je předmětem této recenze.

Nejčastější využití systému Home Assistant

  1. Automatizace světel: Můžete nastavit Home Assistant tak, aby automaticky zapínal a vypínal světla v určitých časech, nebo v reakci na určité události, jako je západ slunce, pohyb v místnosti nebo příchod domů.
  2. Regulace teploty: Systém může ovládat termostaty a řídit teplotu v domě na základě různých faktorů, jako je čas dne, přítomnost lidí v domě, aktuální počasí a další.
  3. Bezpečnostní systém: Home Assistant může integrovat s bezpečnostními kamerami, dveřními zvony, detektory pohybu a dalšími zařízeními pro sledování a ochranu vašeho domu. Můžete nastavit upozornění na pohyb nebo zaznamenat video, když je někdo u dveří.
  4. Multimediální ovládání: Může ovládat různé multimediální zařízení, jako jsou televize, AV přijímače a smart reproduktory. Můžete například nastavit, aby se televize zapnula na určitý kanál v určitý čas, nebo abyste mohli ovládat reproduktory pomocí hlasových příkazů.
  5. Monitorování energie: Home Assistant může také sledovat spotřebu energie v domě a poskytnout užitečné informace a upozornění. Můžete sledovat spotřebu energie jednotlivých zařízení a optimalizovat jejich použití, aby se snížily náklady.
  6. Notifikace a upozornění: Systém může posílat upozornění na váš mobilní telefon nebo počítač o událostech v domě. To může zahrnovat vše od detekce pohybu nebo dymu až po upozornění, že doprala pračka.

Systém umožňuje automatizovat rutiny a úkoly v domácnosti prostřednictvím propojení s mnoha různými smart zařízeními a službami, jejichž protokoly zařazení do HA dovolují. Může například automaticky zapnout světla v určitý čas, ovládat termostat na základě přítomnosti lidí v domě, pustit televizi po otevření dveří do bytu nebo odesílat upozornění na mobilní telefon, pokud je detekován pohyb. Činí tak přitom na základě manuálně vytvořených automatizací, které mnohdy dalece překračují možnosti základních aplikací od výrobců.

20230528_201203

Home Assistant se na chytré zařízení dívá nejen jako na produkt s jednou funkcí, ale jako na skupinu entit. Tyto entity představují veškeré informace a instrukce, které je zařízení schopné odeslat či přijmout. Tím je HA často schopný vymáčknout ze zařízení více než jeho originální ovládací aplikace. Každé zařízení má minimálně jednu entitu, nicméně entita může existovat i bez fyzického přístroje. Může jít i o ručně zadávané hodnoty nebo informace z připojené databáze. V systému je tento vstup označován jako Pomocník.

Ovládací rozhraní HA se jmenuje Lovelace, které se dá spustit v počítači i telefonu prostřednictvím webového prohlížeče nebo mobilní aplikace. Jednou z klíčových vlastností Home Assistanta je jeho schopnost pracovat offline. To znamená, že pokud dojde k výpadku internetu, vaše domácí automatizace bude stále fungovat. Popularita HA možná bude postupně klesat s nástupem univerzálního protokolu Matter, který má rovněž za cíl komplexní propojování zařízení více značek.

Poslání a parametry zařízení Yellow

Zní to celé moc sofistikovaně? Ano, opravdu je. Ale v tom je to největší kouzlo. Aby se ovšem méně zkušení uživatelé nebáli tohoto asistenta pro řízení chytré domácnosti vyzkoušet, existuje nejen celkem přívětivý Lovelace, ale nyní také zařízení Home Assistant Yellow. Za jeho konstrukcí i prodejem stojí autoři HA a je na míru šitý právě pro použití s tímto systémem. Jde vlastně o plug-and-play jednotku, kterou stačí jen zapojit a můžete ji začít používat. Yellow je přímým nástupcem podobného zařízení s názvem Blue. To už se neprodává.

V případě standardní plné verze je výpočetním mozkem Raspberry Pi Compute Module 4 a dodatečným úložištěm pro data M.2 SSD disk. Na ten je možné ukládat například i skladby či obrázky pro přehrávání v televizorech nebo reproduktorech, takže Yellow může sloužit také jako primitivní mediální centrum. Pro přehrávání většího množství video obsahu se hodí možnost integrace systému Kodi.

Home Assistant Yellow recenze připojení router

Co je Raspberry Pi?

Malý a cenově dostupný počítač, který byl původně vyvinut pro výuku základů počítačové vědy ve školách, ale nyní se široce používá v různých projektech a aplikacích, od výuky programování až po automatizaci domácnosti. Je velký přibližně jako kreditní karta a je vybaven procesorem, pamětí RAM, případně sloty pro SD karty, USB porty, Ethernet portem, HDMI výstupem a dalšími prvky. Byl vytvořen v roce 2012 Raspberry Pi Foundation.

Pojďme ke konektivitě. Yellow se připojuje k routeru skrze klasický síťový kabel. Součástí Yellow je Zigbee 3.0 modul a nechybí podpora pro OpenThread a také zmíněný Matter. Je to tedy taková lepší centrální brána.

V základu nicméně nefunguje Bluetooth, i když si do Yellow pořídíte Raspberry Pi modul, který “papírově” BT má. Dá se to lehce řešit USB donglem, ale rozhodně to není pohodlné řešení. Snad se tato situace brzy změní. Dongle je možné připojit do jednoho ze dvou USB-A konektorů. Kromě nich je na zádech krabičky také USB-C pro případné přehrávání OS, jack konektor pro audio výstup (mikrofon podporován není) a červené tlačítko pro hard reset.

Neustálý vývoj aneb “tohle tlačítko zatím nepoužívejte”

Yellow má na zádech rovněž modré tlačítko, které v tuto chvíli dělá… nic. Přímo výrobci uvádí, že pro něj ještě hledají využití. To je demonstrace toho, že v tomto ekosystému se myslí raději o krok dopředu, neboť je komunitní vývoj velmi rychlý a stále posouvá hranice. Kromě toho, že na seznam podporovaných zařízení neustále přibývají další produkty, se mění také základní prostředí pro ovládání. Ale to už se dostáváme k…

Home Assistant Yellow recenze modré tlačítko

Lovelace UI jako řídící centrum

Jak je asi z předchozích řádků jasné, používání a nastavení Home Assistanta není úplně banální záležitostí. Na ovládacím prostředí Lovelace je nicméně vidět, že se i zdánlivě komplikované věci dají dělat jednoduše, když se jim dá řád a struktura.

Toto řídící centrum se dá spustit v prohlížeči s pomocí konkrétní IP adresy daného zařízení (v tomto případě Home Assistant Yellow), případně v rámci mobilní aplikace, která taktéž využívá stejnou IP. Je možné použít už i hodinky. Jak bylo zmíněno, základní přístup je lokální. To na jednu stranu znamená, že je systém dobře chráněn proti kyberútokům či únikům dat a ustojí výpadky internetu, ale současně musí být uživatel napojen na stejnou Wi-Fi.

Home Assistant
Home Assistant

Případný vzdálený přístup je součástí předplatného Home Assistant Cloud, které zprostředkovává partnerská firma Nabu Casa. V EU je cena 7,50 eur (cca 180 Kč) na měsíc, případně 75 eur (asi 1 800 Kč) při placení na jeden rok. Jde o zajímavý byznys model, který se trochu vymyká ostatním smart home řešením, každopádně ale dává smysl. Někteří uživatelé vůbec vzdálený přístup nevyužijí a druhá skupina si připlatí celkem rozumnou částku, která jde navíc na vývoj celého open source ekosystému. Placená služba odemyká také podporu hlasových asistentů.

Nyní se detailně podívejme na prostředí Lovelace a jeho prvky a možnosti. V hlavním levém menu najdeme na první pozici základní ovládací panel Přehled. Jde o nástěnku, na které se v základním nastavení nachází všechny automaticky přidané informace a přepínače k zařízením a jejich entitám. Je zde sice dělení dle oblastí (typicky místností), ale stejně může jít po přidání několika zařízení o pěkný chaos. Proto je fajn, že se dají položky manuálně protřídit. Stejně tak je možné přeházet celý ovládací panel, případně si vytvořit jiný. Ráj pro puntičkářské organizátory.

Poměrně nová karta Energie se věnuje vyloženě přehledům a úsporám, karta Mapa pak zobrazuje aktuální umístění spuštěného systému a také uživatele a jeho mobilu. Určení přesné lokality pomáhá při předpovědi počasí a pozice domova (zóny) vůči telefonu (či telefonům, jelikož se dají přístupy do HA sdílet) pak může sloužit jako podmínka pro různé automatizace. Karta Záznamy obsahuje logy všech změn u připojených zařízení a entit, karta Historie pak velmi detailně zaznamenává stavy oblastí, zařízení či entit na časové ose.

Na kartě Média se v základní konfiguraci nachází složka s lokálními soubory (zde mohou být například zmíněné obrázky či skladby), prohlížeč a přehrávač rádií a možnost nahlas přehrávat TTS neboli text převedený na audio. V levém menu dále mohou být karty dodatečně doinstalovaných doplňků. K dispozici je například Spotify Connect, VLC Player, File Editor a řada dalších. Kompletní nabídku oficiálních i komunitních doplňků můžete vidět v galerii.

To zásadní je nicméně ukryto pod kartou Nastavení. Najdeme zde totiž nejen možnost instalace zmíněných doplňků, určení polohy, sdílení přístupu s dalšími lidmi nebo kontrolu aktualizací, ale také automatizace. Tato sekce se dělí na základní automatizace (manuální naklikání podmínek a akcí), scény (skupinové nastavení stavu několika zařízení naráz), skripty (komplexní konfigurátory různých posloupností) a šablony (již existující automatizace vytvořené komunitou, které se dají stahovat).

Právě na tomto místě Home Assistant vykonává patrně tu nejpřínosnější službu. Díky možnosti stáhnout různé šablony od komunity nemusí být konfigurace žádné velké peklo a i skutečně sofistikované kombinace se dají nastavit za pár minut. A to jak z mobilu, tak i z prohlížeče v počítači. Což je tedy mnohem lepší.

Getting Started With Home Assistant Yellow!

Getting Started With Home Assistant Yellow!

Přidávání nových zařízení či služeb se provádí přes položku Zařízení a služby a funkci Integrace jde to velmi snadno. Tedy pokud je daná položka podporována. Oficiální seznam má HA na webu, ale nedá se jím řídit úplně bezvýhradně. Například produkty LIDL (Livarno, Silvercrest…) nebo Tesla Smart zde pod těmito označeními nejsou, ale jelikož jde o přebrandovaná Tuya zařízení, nakonec se dají přes Zigbee standardně připojit.

Jak již bylo několikrát řečeno, zařízení se skrze prostředí Home Assistant / Lovelace prezentují také jako souhrn identit. Ty pak mohou dobře posloužit nejen pro automatizaci, ale i pro přehled o stavu daného zařízení. Častokrát se takto objeví parametry, které člověka překvapí. U nás doma například HA našel a připojil laserovou tiskárnu, u které rovnou vypsal i stav jednotlivých CMYK tonerů. Jak už jsem ale psal, některé entity je zbytečné udržovat na kartách v hlavním panelu, takže je dobré je rozumně třídit.

Cena a dostupnost

Z oficiální stránky HA vedou k zakoupení zařízení Home Assistant Yellow tři odkazy k prodejcům v USA, Dánsku a Číně. Americký e-shop nabízí krabičku bez jednotky Raspberry Pi a SSD disku, které byste museli dokoupit zvlášť, za cca 2 700 Kč + cca 400 Kč mezinárodní poštovné. Dánský obchod má v nabídce i kompletní sadu, ale ta je momentálně vyprodaná. Cena je každopádně 233 eur, tedy asi 5 500 Kč.

Čínský prodejce má dvě verze, které se liší velikostí RAM. Ta 2GB vyjde na zhruba 5 500 Kč, lepší 8GB pak na cca 6 300 Kč. Ve všech třech obchodech je možné sáhnout také pro variantě, která má napájení přes ethernetový kabel, tedy PoE.

Závěrečné hodnocení

Myslíte to s chytrou domácností vážně a máte potřebu (nebo v plánu) propojovat či připojovat pod jednu “střechu” zařízení různých značek? Tak to můžete buď čekat na rozšíření protokolu Matter, jehož budoucnost zatím není úplně jasně nalajnovaná, nebo vsadit na deset let ověřené prostředí Home Assistant, za kterým stojí skvělá komunita a téměř neomezené možnosti. Tedy u těch zařízení, která se skutečně dají připojit. Ale ta neustále přibývají a výrobci považují HA za důležitého hráče. Pokud byste si nebyli jistí, komunita poradí.

Klady

+ jednoduché zapojení
+ sofistikované možnosti automatizace
+ příjemné ovládací prostředí
+ neustálá podpora
+ rostoucí počet podporovaných zařízení
+ čeština

Zápory

– pro někoho až zbytečně komplikované
– vzdálený přístup je placený
– HA vyžaduje stálou údržbu

Hodnocení redakce: 95 / 100

Máte už zkušenosti s Home Assistant? Jaké?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)