Pomozte neplýtvat jídlem. Aplikace Jídlov zachraňuje potraviny před vyhozením

zabránit plýtvání jídlem aplikace jídlov

Životní prostředí a s ním spojená témata začínají být v dnešních dnech stále diskutovanější. Ochrana životního prostředí tak již nespočívá “jen” ve třídění odpadu. Omezuje se spotřeba plastů, řeší se škodlivost emisí a také neustálé plýtvání jídlem. Právě proti plýtvání jídlem vyrazila do boje trojice přátel ze Zlína a jejich aplikace Jídlov.

Zabraňte plýtvání jídlem a získejte nejen sladkou odměnu

Snad každý z nás někdy vyhodil jídlo, které z nějakého důvodu nestihl spotřebovat. Přesto, že se nám, jako jednotlivcům může zdát náš přínos pro plýtvání mizivý, ve velkém měřítku může způsobit skutečné problémy. Markantněji je pak toto plýtvání znatelné u jídelen, pekáren a obecně obchodů se spotřebním zbožím, které prodávají zboží s krátkou dobou trvanlivosti. Právě tohoto faktu se chytá aplikace Jídlov. Díky spolupráci s nejrůznějšími obchody, výše zmíněného typu, po celé republice brání plýtvání jídlem tím, že skrz rozhraní aplikace nabízí balíčky namíchané z přebytků, které by se za normálních okolností vyhodily.

Příkladem může být porce z obědového menu některé restaurace, které je možné díky aplikaci odkoupit, typicky za polovinu standardní ceny a následně vyzvednout na daném místě. Jediný háček spočívá v tom, že až do chvíle, kdy balíček otevřete, netušíte, co jste si vlastně koupili. Tvůrci aplikace Jídlov se k tomuto kroku rozhodli proto, aby lidé tohoto prostředku nevyužívali jen pro výhodné nákupy, ale dodržovali základní myšlenku a tou je neplýtvat jídlem. Respektive uvědomit si, kolik potravin denně vyhazujeme, úplně zbytečně.

Jak zabránit plýtvání jídlem s využitím aplikace Jídlov

Po nainstalování aplikace z Google Play vás Jídlov vyzve k přístupu k poloze. Na základě tohoto přístupu posléze vypíše zařízení, která nabízejí přebytkové balíčky k odběru. Ve výpisu tak uvidíte přehled podniků, které se podílejí na projektu, jehož cílem je zabránit plýtvání jídlem ve vašem nejbližším okolí. Kromě toho je zde uveden čas pro vyzvednutí objednávky a čas, od kdy je možné ji provést. Čas objednávek je pak skryt pod označením „Lovit můžeš od xx:xx“, právě na základě tohoto označení pak vznikl název aplikace „Lov jídla“.

Po zobrazení detailu můžete zjistit trochu konkrétnější informace, ale jak již bylo zmíněno výše – obsah balíčku se nedozvíte. Můžete si také zobrazit seznam alergenů a u restaurací polední menu. Po přihlášení pak můžete svůj balíček, proti plýtvání jídlem ohodnotit. Jakmile máte vybráno, stačí zaplatit a následně balíček vyzvednout. Vyhledávání lze také filtrovat dle vzdálenosti a spřátelené podniky zobrazit na mapě.

Na závěr je třeba upozornit, že aplikace nenabízí žádné zbytky, pouze přebytky, tedy jídlo, které bylo navařeno, napečeno a jinak připraveno dopředu, z důvodu očekávaného zájmu zákazníků. Stejně tak nejsou balíčky náhodně kombinovány, vždy obsahují nabízený sortiment obchodu a nabývá uvedené původní hodnoty. Aplikace Jídlov je prozatím teprve v začátcích, nedivte se proto, pokud ve vašem okolí není dostatek nabídek. Jak moc se v budoucnu uchytí, můžeme prozatím jen spekulovat.

Líbí se vám toto řešení, jak neplýtvat jídlem?

Zdroj: Czechcrunch

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)