TOPlist

Android M na telefonu Nexus 5 výrazně zlepšuje výdrž baterie

android m baterie vydrž

Po oficiálním oznámení nové chystané verze operačního systému Android M, které proběhlo v rámci letošního ročníku konference Google I/O, laická i odborná veřejnost dychtivě čekala na informace o tom, co novinka přinese v reálném životě. Google, stejně jako loni, uvolnil vývojářský náhled (viz článek Stáhněte si Android M do svého Nexusu! Google vydal vývojářský náhled.) pro telefony Nexus 5 a Nexus 6, jakož i tablety Nexus 9 a přehrávače Nexus Player.

Android M je k dispozici pro telefony Nexus 5 a Nexus 6, jakož i tablety Nexus 9 a přehrávače Nexus Player Android M je k dispozici pro telefony Nexus 5 a Nexus 6, jakož i tablety Nexus 9 a přehrávače Nexus Player

Díky zvídavým uživatelům, kteří si testovací sestavení nainstalovali na své zařízení, již vyplavala na povrch celá řada novinek a skutečností, týkajících se chystané nové verze Androidu. Jednou z nejzajímavějších informací je, že se systémem Android M se výrazně zlepšila výdrž na baterii díky novým funkcím Doze a App Standby.

Funkce Doze je navržena tak, aby se aktivovala, pokud je zařízení nějakou dobu nečinné, a zlepšila výdrž baterie v pohotovostním režimu přechodem do hlubšího „režimu spánku“, ve kterém spotřebuje velmi málo energie. Telefon či tablet se pak probouzí v nastavených intervalech na krátkou dobu k provedení synchronizací a splnění nevyřízených úkolů. Podobně funkce App Standby se pokouší zastavit synchronizaci příliš hladových neaktivních aplikací v době, kdy telefon není připojený k nabíječce. Uživatel přitom bude mít kontrolu nad tím, jaké aplikace mohou být zastaveny.

Synchronizace v režimu Doze Synchronizace v režimu Doze

Pojďme se podívat na konkrétní čísla: telefon Nexus 5 s Androidem M ve vývojářské testovací verzi spotřeboval v pohotovostním režimu jen 9 % baterie během 48 hodin. To samé zařízení za stejných podmínek s Androidem 5.1.1 Lollipop přitom zkonzumovalo 24 % baterky. To je dosti podstatný rozdíl, který by se mohl výrazně podílet na prodloužení doby fungování na jedno nabití, neboť většinu času tráví zejména mobilní telefony právě v nečinnosti. Z uvedených čísel například vyplývá, že Nexus 5 se systémem Android M by mohl vydržet asi 533 hodin, tedy 22 dnů, zatímco s Androidem Lollipop jen 200 hodin, tj. 8 dnů. Ačkoli se jedná jen o hypotetické hodnoty, kterých v praktickém životě z mnoha důvodů nikdy nedosáhneme, svítá zde naděje, že všechna zařízení s Androidem M nabídnou citelně delší výdrž na jedno nabití.

Porovnání výdrže na jedno nabití Porovnání výdrže na jedno nabití

Testy probíhaly v konfiguraci, ve které své zařízení asi nebude používat nikdo:

  • V telefonu nebyla nainstalována SIM karta.
  • Funkce Bluetooth, NFC, Android Beam byly zakázány.
  • Wi-Fi a GPS byly aktivovány.
  • Stavová LED a všechny tóny zakázány.
  • Ostatní nastavení byly ve výchozím stavu.
  • Byly nakonfigurovány tři e-mailové účty skrze IMAP a Gmail s výchozím nastavením.
  • Nainstalován a přihlášen Facebook a Facebook Messenger.
  • Nainstalována a přihlášena aplikace Talon pro Twitter.

Výsledky pak vypadaly následovně:

Čas/Zařízení a systém Nexus 5 s Androidem 5.1.1 Nexus 5 s Androidem M DP
8 hodin – 4,0 % – 1,5 %
24 hodin – 12,0 % – 4,5 %
48 hodin – 24,0 % – 9,0 %

Z uvedených čísel je více než zjevné, že funkce nového systému mohou skutečně prodloužit výdrž v pohotovostním režimu. Otázkou pochopitelně zůstává, jak náročný na akumulátor bude Android M při běžném používání.

Google v současnosti vydání tří vývojářských náhledů Androidu M. Finální verze by měla přijít ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Do té doby možná Google ještě zapracuje na vylepšení již tak slibných výsledků.

Co si myslíte o zlepšení výdrže baterie Nexusu 5 se systémem Android M? Testujete vývojářský náhled a máte podobné zkušenosti? Podělte se o své názory a případné zkušenosti v komentářích pod tímto článkem!

Zdroje: AndroidSPIN, Computer Base, Phone Arena.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)